Tiskovna predstavnica Policijske uprave (PU) Ljubljana Nataša Pučko je potrdila, da so izvedli več hišnih preiskav: "Ljubljanski kriminalisti so danes na podlagi odredb Okrožnega sodišča v Ljubljani izvedli več hišnih preiskav v prostorih državnega organa ter prostorih fizične in pravne osebe na območju PU Ljubljane in PU Maribor, in sicer zaradi utemeljenih razlogov za sum storitve kaznivega dejanja Zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic."
Kot so dodali, "so osumljene štiri fizične osebe, nihče ni pridržan. Hišne preiskave se izvajajo zaradi zagotavljanja dokazov za nadaljnji kazenski postopek in potekajo v zvezi s postopkom javnega naročila. Pri preiskovalnih aktivnostih sodeluje 25 kriminalistov. V okviru predkazenskega postopka, ki poteka od maja lani, se zbirajo obvestila in dokumentacija povezana z navedenim projektom. O vseh ugotovitvah bomo obveščali Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani, ki vodi in usmerja predkazenski postopek."
Kriminalisti obiskali tudi podjetje, ki je izdelalo maketo
Tudi na Direkciji za infrastrukturo so nam potrdili, da so jih zjutraj obiskali kriminalisti.
"V prostorih Direkcije RS za infrastrukturo poteka hišna preiskava, v okviru katere zaposleni sodelujejo in podajajo dodatne informacije oziroma predajajo dodatna gradiva v zvezi z izvedbo javnega naročila za izdelavo makete drugega tira Divača–Koper," so sporočili iz službe za odnose z javnostmi pri direkciji.
Poleg prostorov Direkcije za infrastrukturo so kriminalisti obiskali tudi podjetje ART Rebel 9, ki je izdelalo 133 tisoč evrov vredno maketo.
Leben: Ko so bili razkriti sumi, smo odredili interno preiskavo
Prek Twitterja se je na hišne preiskave dopoldne odzval tudi nekdanji državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo in vodja projekta drugi tir Jure Leben. Zapisal je, da so na infrastrukturnem ministrstvu tako, ko so se pojavili sumi, odredili interno preiskavo, ki je odkrila nepravilnosti in zato makete niso plačali.
"Prav je, da organi pregona še dodatno preiščejo primer. Pri meni hišnih preiskav ni," je še zagotovil.
A elektronska pošta, ki so jo dobili novinarski kolegi oddaje 24UR, razkriva, da je vse niti v ozadju pravzaprav vlekel aktualni minister za okolje Jure Leben, sicer takratni državni sekretar ministrstva za infrastrukturo. Policija je sicer z informacijami zelo skopa, enako tudi vodstvo direkcije.
Minister se je v večernih urah odzval tudi na to, in sicer da zavrača vsakršno odgovornost, čeprav je iz elektronske pošte, kot smo že omenili, razvidno ravno nasprotno.
Cerar: Nekdanja vlada se je makete lotila po primerljivih evropskih standardih
Makete drugega tira med Divačo in Koprom se je nekdanja vlada lotila po primerljivih evropskih standardih, pri čemer pa je žal prišlo do napak ali nepravilnosti na uradniški ravni, ki so zadevo spravile v slabo luč, pa pravi nekdanji premier Miro Cerar. Zdi se mu prav, da se ugotovi odgovornost za napake in uvede ustrezne sankcije, piše STA.
Kot je poudaril, je takrat nemudoma zahteval, da se zaustavi kakršnokoli izplačevanje davkoplačevalskega denarja, kar se je tudi zgodilo.
"Kot predsednik vlade sem takrat tudi zahteval, da se zadeva nemudoma razišče in ugotovi, kdo je za to odgovoren. Mislim, da je prav, da gredo ti postopki naprej. Treba je ugotoviti, kdo je za nepravilnost, ki so bile storjene, odgovoren in potem zagotoviti ustrezne sankcije," je v DZ povedal Cerar.
Alenka Bratušek: Ne poznam podrobnosti preiskav
Da ne pozna podrobnosti preiskav, je novinarjem v državnem zboru povedala ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek. Policija je o njih ni obvestila, niti pa to ni naloga policistov, je dodala.
"Lahko zatrdim, da odkar naša stranka in sama vodim to ministrstvo, stvari peljemo maksimalno transparentno, tudi projekt Divača–Koper smo popolnoma odprli za javnost in razkrili vse podatke, ki so bili pred tem zakriti," je dejala Bratuškova. Zagotovila je, da so kriminalistom na voljo vsi podatki, s katerimi razpolagajo v njenem kabinetu, če bi jih želeli, in tudi ona sama.
Na koga je preiskava usmerjena, Bratuškova ne ve. Zato tudi še noče napovedovati, ali bo moral oditi direktor direkcije Damir Topolko. Doslej je, kot je povedala, naredila "vse zamenjave, o katerih sem razmišljala". Zamenjala je namreč direktorja Direktorata za letalstvo in pomorstvo. "Ostalo pa, ko bo čas," je dodala.
Sama sicer o izdelavi makete ne razmišlja, ne ve pa niti, kje je stara sporna maketa. "Nisem je niti videla niti spraševala, kje je in kako je. Mi je bilo pa zagotovljeno, da zanjo ni bil porabljen niti evro davkoplačevalskega denarja," je še povedala.
Maketa vredna več od referendumske kampanje
Spomnimo, vlada Mira Cerarja je za maketo milijardnega projekta drugi tir odštela kar 133 tisoč evrov. Za maketo so tako namenili bistveno več kot za referendumsko kampanjo v zvezi z drugim tirom. Vlada je sicer lahko izbirala med dvema ponudnikoma, a se je odločila za dražjega.
Prvi mož Direkcije za infrastrukturo Topolko je takrat pojasnil, da je pri izbiri izvajalca za izdelavo makete drugega tira Divača–Koper prišlo do napake. Pristojna komisija je pri izračunu uporabila program excel, pri čemer formule "niso bile ustrezno korigirane". Zaradi zapleta Topolko ni odstopil.
KOMENTARJI (166)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.