Slovenski Karitas beleži za okoli 30 odstotkov več prošenj za pomoč v obliki hrane in 100-odstoten porast prošenj za kritje stroškov elektrike in vode. Rdeči križ Slovenije trenutno prosi za pomoč že okoli 135 tisoč ljudi. Na Skupnosti centrov za socialno delo pa opažajo izjemen, tudi do 300-odstotni, porast osebnih stisk in nasilja v domačem okolju.
Predstavniki ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, humanitarnih organizacij in organizacij s področja socialnega dela so zaradi žalostne statistike in vedno hujših socialnih stisk slovenskih državljanov danes stopili pred predsednika države Danila Türka.
'S skupnimi močmi smo močnejši'
Kot je povedal generalni sekretar Rdečega križa Slovenije Janez Pezelj, so na srečanju določili smernice za delo v prihodnje, saj kriza po njegovih besedah še niti približno ni končana. Pojasnil je tudi, da bodo glede na to, tako kot do sedaj, z vsemi močmi sodelovali skupaj, saj so lahko "na ta način v tej mali državi bistveno bolj uspešni".
Po mnenju generalnega sekretarja Slovenske Karitas Imreta Jerebica je nujno, da se nevladne organizacije v teh kriznih časih srečujejo z vladnimi. "Če znamo mrežno sodelovati, potem je naša pomoč učinkovita in potem je naša pomoč tudi pravočasna," je prepričan.
Ljudje trkajo na vrata nevladnih organizacij
Na Slovenski Karitas po besedah Jerebica beležijo za okoli 30 odstotkov več prošenj za pomoč v obliki hrane in 100-odstoten porast prošenj za kritje stroškov elektrike in vode. Trenutno pomagajo 90.000 posameznikom.
Po besedah predsednika Rdečega križa Slovenije Franca Koširja se povpraševanje za pomoč povečuje tudi pri Rdečem križu. Zaznavajo predvsem povečevanje povpraševanja po pomoči po prehrambenih izdelkih, prašku in oblačilih. V primerjavi z začetkom leta je teh prošenj za okoli 15 odstotkov več, predvidevajo pa, da bo ta odstotek do konca leta narasel na 20 ali več. Po Koširjevih besedah pri Rdečem križu Slovenije trenutno prosi za pomoč okoli 135.000 ljudi.
Centri za socialno delo želijo po besedah Darje Kuzmanič Korva iz Skupnosti centrov za socialno delo ustanoviti krizno lokalno skupino, kjer se združijo občina, Zavod za zaposlovanje, Karitas, Rdeči križ in vse druge nevladne organizacije, ki lahko pripomorejo k rešitvi posamezne zadeve v lokalni skupnosti, in se načrtno dogovorijo za različne akcije.
300-odstotni porast nasilja
Ob tem je Kuzmanič Korva dejala, da opažajo izjemen, tudi do 300-odstotni, porast osebnih stisk in nasilja v domačem okolju. Porast pa se, kot pravi, najbolj pozna na območjih, kjer je velika brezposelnost in kjer so nižji dohodki.
Kot je dejal Davor Dominkuš z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, so na srečanju pozornost posvetili tudi "razvoju politike oziroma ukrepom, ki bodo omogočili še večjo učinkovitost na tem področju". Ob tem je omenil zakon o socialnem podjetništvu, zakonodajo o prostovoljstvu in socialnovarstveno zakonodajo.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.