Veliko Slovenk in Slovencev se te dni mudi v tujini, saj je turistična sezona na vrhuncu. Če ste v državah, kjer imajo za plačilno sredstvo evro, potem težav z menjavo gotovine in plačevanjem nimate. Nekoliko bolj zapleteno je na primer na Hrvaškem, kjer je uradna plačilna valuta hrvaška kuna, zato morate še vedno imeti s seboj nekaj hrvaških kun. Če niste ljubitelj menjalnic, potem lahko kune dvignete kar na bankomatu na Hrvaškem. To je za komitente večine bank sicer brezplačno, če na bankomatu dvigujete z 'navadno' plačilno kartico, v primeru, da plačujete s kreditno kartico, pa boste morali plačati provizijo.
Prav zato banke vsako leto pred začetkom turistične sezone svoje komitente pozovejo, da preverijo, kakšne so možnosti plačevanja in dvigovanja gotovine v tujini. Bodo morali plačati provizijo za dvig na bankomatu in kolikšna je ta?
Več o tem, kakšne so provizije v bankah, si preberite v članku novinarke Špele Zupan na spletni strani Cekin.si z naslovom Greste na dopust? Preverite, koliko vas lahko stane dvig na bankomatu!
V Združenju bank Slovenije so v napotkih komitentom slovenskih bank glede dvigovanja kun na bankomatu na Hrvaškem zapisali: "Bankomat v tujini pred dvigom gotovine vedno ponudi dve možnosti, in sicer dvig s konverzijo ali dvig gotovine v lokalni valuti. V primeru, da izberete dvig s konverzijo, bo pri preračunu v evre uporabljen tečaj lokalne banke, ki je lastnica bankomata. V primeru, da izberete dvig v lokalni valuti, bo preračun v evre izveden po tečajih mednarodnih kartičnih sistemov, ki so ugodnejši kot tečaji lokalnih bank. Zato imetnikom kartic svetujemo, da izberete dvig v lokalni valuti brez konverzije."
Izberite brez konverzije
Bralec Dejan nam je poslal fotografijo izpiska na bankomatu na Hrvaškem, kjer je nekdo opravil dvig 1600 hrvaških kun prejšnjo sredo. Zraven je bralec zapisal: "Opozorilo glede kraje, ki ste je lahko deležni na Hrvaškem."

Dvig je bil opravljen na bankomatu družbe Euronet. Za dvignjenih 1600 hrvaških kun je uporabnik plačal 245,68 evra, saj je bila menjava izvedena po tečaju za en evro 6,6697 kune, zraven pa je plačal še 22 hrvaških kun provizije, kar je okoli tri evre. Če pogledamo tečaj naše največje banke NLB na dan dviga, potem je bil takrat en evro vreden 7,2821 hrvaške kune. Če bi torej dal brez konverzije, potem bi za 1600 hrvaških kun plačal zgolj 220 evrov, kar je 23 evrov manj.
Podobno je tudi s plačilom s kartico na prodajnem mestu. "Če na POS terminalu za plačilo blaga ali storitev izberete možnost plačila v lokalni valuti, se bo preračun v evre izvedel po tečaju mednarodnih kartičnih sistemov. V primeru, da boste izbrali možnost plačila s konverzijo, bo preračun izveden po tečaju lokalne banke - lastnice prodajnega mesta. Svetujemo torej enako kot pri dvigu gotovine na bankomatu in sicer, izbiro plačila v lokalni valuti (brez konverzije)," še svetujejo v združenju.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.