Čeprav so se z maturantskega izleta z Iosa nekateri dijaki vrnili z novo gripo, sta se tako ministrstvo za zdravje kot tudi Inštitut za varovanje zdravja (IVZ) strinjala, da ni razloga za odpoved potovanj. Vseeno je lahko nekomu nelagodno potovati na destinacijo, kjer so okužbo z novo gripo potrdili. Lahko v takem primeru potovanje odpove?
Kot je za 24ur.com sporočila glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić, bi gripa lahko postala razlog za odstop od pogodbe le v primeru, da bi takšna okoliščina objektivno predstavljala nevarnost. To bi bilo razvidno iz tega, da bi ministrstvo za zunanje zadeve potovanje v države, kjer takšna nevarnost obstaja, odsvetovalo.
“Vse ostalo pa ostaja le na ravni subjektivnega občutka ogroženosti,” je pojasnila Grlićeva. Seveda lahko tudi v takem primeru potrošnik odstopi od pogodbe, koliko bo moral plačati organizatorju potovanja, pa je po besedah inšpektorice odvisno od pogodbenih določil – torej je vezano na trenutek odstopa oziroma to, ali je potrošnik našel zamenjavo. “V kolikor ima potrošnik sklenjeno zavarovanje za primer odpovedi potovanja, bo lahko nastale stroške morebiti pokril iz sklenjenega zavarovanja,” je nadaljevala Grlićeva.
Na tržnem inšpektoratu sicer niso prejeli še nobene prijave v zvezi s primerom agencije Jupiter. Anej Ferko iz agencije, ki je tudi na Krfu, je pojasnil, da je danes na grški otok odpotovalo približno 150 novih maturantov. Pojasnil je, da so pred odhodom prejeli več klicev zaskrbljenih staršev, vendar pa množične odpovedi maturantskih izletov ni bilo. Poudaril je, da na Krfu ni gripe, da na otoku ni posebne panike, vsi maturanti so zdravi. Zaskrbljenost maturantov in staršev je posledica obolelih maturantov, ki so se vrnili z Iosa.
Pod kakšnimi pogoji lahko potrošnik odstopi od pogodbe?
Vprašanje pogodb o turističnih aranžmajih je po besedah inšpektorata urejeno v zakonu o varstvu potrošnikov. Potrošnik lahko odstopi od pogodbe kadar koli, le da mora bodisi plačati stroške prenosa rezervacije, če na primer poskrbi, da bo namesto njega potoval nekdo drug, bodisi plačati administrativne stroške, če pravočasno odstopi. Lahko pa se zgodi, da mora plačati celo določen odstotek dogovorjene cene, če od pogodbe ne odstopi pravočasno.
Ko govorimo o okoliščinah, ki se jim potrošnik ni mogel izogniti, in bi bile ob sklenitvi pogodbe utemeljen razlog, da pogodbe sploh ne bi sklenil, pa mora povrniti le stroške, ki jih je organizator imel z njegovo prijavo – ob pogoju, da potrošnik najde zamenjavo ali da takšno zamenjavo najde organizator sam.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.