Popoldan so z Darsa sporočili, da na območju prometne nesreče še vedno poteka čiščenje cestišča in odvoz poškodovanih vozil. "Po prvem pregledu ugotavljamo, da je uničena elektroinštalacijska oprema, poškodbe so tudi na betonskem oboku in na prometni opremi," so zapisali na spletu.
"Zaradi zagotovitve varnosti uporabnikov bo pokriti vkop Malečnik v smeri Avstrije do nadaljnjega zaprt. Promet bo preusmerjen na drugo polovico avtoceste in bo potekal dvosmerno. Uporabnike prosimo za strpnost in razumevanje," so dodali.
Ne vedo, koliko časa bo zapora vkopa trajala: "Po intervencijskem komisijskem pregledu ter analizi betona in ostalih potrebnih preiskavah bo znanih več informacij glede predvidenega datuma odstranitve zapore in nadaljnjem poteku prometa." Slednje bo, kot so dejali, predvidoma znano konec tedna.
Nekaj po 17. uri so sicer na štajerski avtocesti uspeli urediti promet skozi drugo cev predora. Promet tako zdaj poteka preko drugega voznega pasa, kjer je promet urejen v vsako smer po enem pasu. "Tako bo do sanacije cevi proti Šentilju, kjer je danes gorelo," sporočajo s Prometno-informacijskega centra.
Smrtnih žrtev ni bilo, ena oseba je bila lažje poškodovana
Mariborski operativno-komunikacijski center je bil okoli 7. ure obveščen, da je na avtocesti v prekritem vkopu Malečnik prišlo do prometne nesreče. "Šlo je za nalet tovornih vozil, v katerem so bila udeležena štiri tovorna vozila," je uvodoma povedal poveljnik Javne gasilske službe Maribor Aleš Ciringer. "Posledica prometne nesreče je bila večji požar, kar je pomenilo ogromno dela za gasilce in ostale službe," je dodal.
Kot je pojasnil poveljnik Gasilske brigade Maribor Primož Osojnik, so med vožnjo na kraj intervencije prejeli dodatne informacije, da je ob prometni nesreči prišlo do požara in da je v 185 metrov dolgem predoru več ujetih oseb. "Po prvih informacijah so nam sporočili, da obstaja možnost, da gre za ujete osebe," je povedal vodja gasilske intervencije Drago Žibek.
"Praktično nismo imeli nobenih podatkov glede tega, kaj se dogaja v predoru," je povedal vodja gasilske intervencije Drago Žibek. Osojnik pa, da so imeli na kraju težave z ugotavljanjem, kdo je prišel iz katerega vozila. "Do konca nismo vedeli, koliko oseb iščemo," je dejal, a dodal, da so na koncu le ugotovili, da so se vsi vozniki rešili.
"Največji pomislek smo imeli glede informacij, da je en voznik prišel na drugo stran predora, do izstopne točke, drugi voznik pa naj bi ostal v tovornem vozilu in to tistem tretjem, ki je bil najglobje v predoru. Tako je seveda stekla naloga ene ekipe za tehnično reševanje in dveh ekip podpore z gasilnim sredstvom, da so začeli čim hitreje prodirati proti tretjem vozilu, če bi še imel tretji voznik kakšno možnost, da bi mu lahko pomagali. Hvala bogu v vozilih ni bilo nobene osebe," je povedal Žibek.
Tudi Ciringer je dejal, da na srečo ni bilo smrtnih žrtev, prav tako ni bilo težje poškodovanih. Eno osebo so odpeljali v UKC Maribor, a je šlo za lažje poškodbe.
Na kraj je prihitelo 120 gasilcev s 33 gasilskimi vozili
"Aktivirali smo dodatne ekipe Gasilske brigade Maribor," je povedal Osojnik in razložil, da so aktivirali vse tri sektorje brigade, nato pa še 11 gasilskih društev. 120 gasilcev je na kraj prihitelo s 33 vozili. Poleg tega so bili aktivirani še nujna medicinska pomoč in ekološki mobilni laboratorij, ki je vzel vzorce snovi, ki so se prevažale v vozilih.
Eno od tovornih vozil je prevažalo blago, drugo avtomobile, tretje pa je bilo cisterna s kalcijevim karbonatom. Za zdaj ugotavljajo, da nevarnih snovi ni bilo, nafto iz rezervoarjev pa so prečrpali s pomočjo koncesionarja.
Temperatura na višini pol metra je bila približno 800 stopinj
"Celotna odprtina v vkop je bila v plamenih," je povedal Žibek, ki je pojasnil, da je gorelo vse od vozil in približno 100 metrov v predor. Dim so sicer gasilci lahko videli že z razdalje 12 kilometrov.
Pojasnil je, da je bila akcija izjemno zahtevna, toplotna obremenitev je bila zelo velika. "Začeti smo morali z velikimi količinami vode, da smo lahko plamene, temperaturo, vse te gorljive elemente toliko omejili in jih sproti uničevali, da smo lahko napredovali," je povedal.
"Bilo je izjemno nevarno, mislim, da ena najslabših kombinacij, kar jih gasilec lahko doživi. Velika toplotna obremenitev s temperaturo, ogromno produktov gorenja, veliko vnetljivih materialom. Od plastike do gum," je povedal in izpostavil, da se je zaradi vročine intenzivno začel rušiti strop na vkopu.
"Beton je bil obremenjen z izjemno visokimi temperaturami, po našem mnenju več kot 1000 stopinj. Fantje, so poročali, da je temperatura spodaj, na višini približno pol metra, 800 stopinj v termoviziji. Lahko si le predstavljate, kakšna je bila temperatura ob stropu," razlaga. "V moji skoraj 30-letni karieri je bila to ena izmed zelo zahtevnih intervencij," je sklenil.
Kaj pa vzrok nesreče?
"V predoru je prišlo do naleta štirih tovornih vozil. V prometni nesreči je bila ena oseba lažje poškodovana, nastala pa je ogromna materialna škoda. O vzroku še ne moremo govoriti, ogled se še vedno opravlja," je pojasnil pomočnik načelnika Postaje prometne policije Maribor Janko Zrnko.
Sicer je to že tretja prometna nesreče večjega obsega na tem območju v zadnjih dveh mesecih. "Prva nesreča je bila brez smrtnih žrtev, a z večjo gmotno škodo, druga je terjala eno smrtno žrtev, zadnja, tretja, pa prav tako z večjo gmotno škodo."
"Promet bomo skušali čim prej preusmeriti na drugo polovico ceste"
Po besedah predstavnika Darsa Mitje Stojnška so o dogodku takoj, ko so bili obveščeni, obvestili regijski center za obveščanje. Dokler so lahko, so pristojne oskrbovali z dodatnimi informacijami, a je požar po nekaj minutah povzročil, da je dim zakril pogled videonadzornim kameram, pozneje pa je vsa oprema v požaru tudi zgorela.
Po doslej zbranih informacijah je močno poškodovan betonski obok predora, pa tudi praktično vsa prometna signalizacija, kamere in razsvetljava. Preiskava bo pokazala natančne poškodbe, ki so nastale na objektu, za zdaj pa bo predor izločen iz prometa in bo vsaj do zagotovitve minimalnih pogojev za zasilno odvijanje prometa ostal zaprt, je dodal Stojnšek.
Kot je zagotovil, se bodo trudili promet čim prej preusmeriti na drugo polovico avtoceste, kjer bo nato potekal skozi en predor v obe smeri. S tem bodo vsaj nekoliko razbremenili mestno središče Maribora, zagotovo pa bo še prihajalo do zastojev. Kako dolgo bo trajala sanacija, je po njegovem mnenju za zdaj težko napovedati.
Voznike, ki jih bo na tem odseku tudi zaradi počitniških potovanj veliko, bodo skušali čim bolj obveščati, naj uporabijo alternativne povezave. Ob tem se je zahvalil policistom, ki so po današnjem dogodku v razmeroma kratkem času z organiziranim obračanjem rešila vsa vozila, ki so ostala ujeta pred predorom.
Možni obvozi
Promet na avtocesti je bil dalj časa zaprt, nastali so zastoji. Trenutno je štajerska avtocesta med Dragučovo in Zrkovsko cesto odprta iz smeri Šentilja proti Ljubljani. V obratni smeri še vedno ostaja zaprta med priključkom Zrkovska in razcepom Dragučova, proti Dragučovi.
Obvoza sta mogoča po cesti Ljubljana–Šentilj v obe smeri, in sicer po nekdanji hitri cesti skozi Maribor, ter po cesti Murska Sobota–Ljubljana za osebna vozila prek Ptuja in priključka Sveta Trojica.
KOMENTARJI (133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.