Cene nekaterih vrtcev in domov za ostarele so se že dvignile - ponekod tudi za desetino, kar je prizadete skupine močno razjezilo. Da bi dodatna sredstva moral zagotoviti zavod za zdravstveno zavarovanje, ker sami ne bodo zmogli, pa pozivajo v bolnišnicah in domovih za ostarele.
Napovedana podražitev je razjezila starše, ki jim vsaka obremenitev družinskega proračuna predstavlja problem: "Ni pošteno, ne! Ker za mlade družine itak nihče nič ne pogleda. Nenehno se samo nekaj draži."
Koliko več bodo plačali starši?
V vrtcu Ptuj bodo starši plačali do 8 odstotkov več, kar v praksi pomeni od 3 do 24 evrov, pojasnjuje ravnateljica Marija Vučak. Na vprašanje, koliko stroškov več bodo morali zaradi dviga plač pokriti v njihovem vrcu, je ogovorila: "Konkretno bo v našem vrtcu potrebnih okrog 150.000 evrov na leto."
"Preračunavali smo in preigravali različne scenarije, da stroška višjih plač ne bi prevalili na starše," pravi ptujska županja Nuška Gajšek. A drugače preprosto ni šlo: "Dodatno bi morali poleg 3,4 milijonov evrov, ki jih že zagotavljamo iz proračuna, zagotoviti še dodatnih 413.000 evrov, ki jih pa v tem trenutku enostavno ne zmoremo najti v proračunu, ker bi s tem neposredno zarezali v ves investicijski del, ki pa je že tako ali tako za potrebe, ki jih imamo v občini, premajhen."
Da stroškov sami ne bodo zmogli in da so podražitve neizogibne, svarijo tudi vrtci v Novem mestu, Novi Gorici in na Obali. Kot opozarja Renata Novak, ravnateljica vrtca Mornarček Piran: "Če se cena ne bi zvišala, bi to zagotovo vplivalo na likvidnost vrtca, ustanovitelji pa bi zagotovo imeli višje stroške."
Prav tako se bodo o dvigu cen še dogovarjali v dveh največjih mestnih občinah. Kot pojasnjuje ljubljanski župan Zoran Janković: "Prva plača je bila zdaj po novih višjih plačah izplačana v tem mesecu. Zdaj delamo preračune, da vidimo, koliko se bodo plače povečale. Pogledali bomo, kaj to pomeni s povprečnino in ko bomo zaključli pogovore z vsemi ministrstvi, se bomo odločili."
Dražji tudi domovi starejših občanov
Medtem pa socialne storitve dražje že zaračunavajo tudi domovi strejših občanov.
Marko Slavič, direktor Doma Danice Vogrinec Maribor pojasnjuje, da so se storitve podražile med dva do tri odstotke: "Odvisno od doma do doma so te korekcije različne, ampak po mojih ocenah segajo tam od deset do 15, morda 20 evrov mesečno." Glede zdravstvenega dela pa se z ZZZS še dogovarjajo. Kot pojasnjuje Valerija Lekič Poljšak, direktorica Doma starejših občanov Črnomelj: "ZZZS ni cene zdravstvenih storitev dvignil že vrsto let. Mi smo v lanskem letu poslovali z izgubo v višini 94.000 evrov."
Spremenila se bo tudi meja dohodkov za letne pravice iz javnih sredstev
S 1. februarjem pa se bodo spremenile tudi meje dohodkov za letne pravice iz javnih sredstev, kot so otroški dodatek, državne štipenije, znižano plačilo vrtca in subvencija malice. S tem želimo preprečiti izničenje učinkov povišanja minimalne plače, pravijo na MDDSZ.
KOMENTARJI (265)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.