Nekdanji državni tožilec Boštjan Penko je danes, dve leti po njegovi odmevni aretaciji, na sodišče vložil odškodninski zahtevek v višini 1,5 milijona evrov. Odškodnino bo zahteval neposredno od povzročiteljev, ki so sodelovali pri njegovem protipravnem odvzemu prostosti, je napovedal Penko.
"Danes minevata dve leti od moje medijsko odmevne aretacije, ki je trajno škodila mojemu dobremu imenu in ugledu, ki sem ga v javnosti užival kot nekdanji direktor Urada za preprečevanje korupcije, kazenski sodnik in višji državni tožilec," je v sporočilu za javnost zapisal Penko.
V zvezi z aretacijo je Penko na Okrožno sodišče v Ljubljani že v letu 2009 vložil zahtevo za preiskavo zoper uradne osebe zaradi kaznivih dejanj protipravnega odvzema prostosti, neupravičene osebne preiskave in zlorabe uradnega položaja.
Danes pa je na sodišče vložil tudi odškodninski zahtevek v višini 1,5 milijona evrov z zakonitimi zamudnimi obrestmi, iz naslova premoženjske in nepremoženjske škode. "Ne želim, da finančno breme prisojene odškodnine nosijo davkoplačevalci, zato povračilo škode zahtevam neposredno od povzročiteljev," je zapisal Penko, ki poudarja, da naj za protipravno ravnanje uradne osebe ne le kazensko, temveč tudi odškodninsko osebno odgovarjajo.
"Pretežni del prisojene odškodnine bom dal v dobrodelne namene, ob tem pa bom tudi v svojem sedanjem poklicu storil vse, kar je v mojih močeh, da ne bo prihajalo do podobnih zlorab represivnega sistema," še dodaja nekdanji državni tožilec.
Kriminalisti so namreč pred dvema letoma odvzeli prostost predsedniku uprave družbe SCT Ivanu Zidarju in državnemu tožilcu Penku, ki so ga sumili kaznivega dejanja zlorabe položaja ali pravic. Penko naj bi se namreč v času, ko je opravljal funkcijo višjega državnega tožilca, večkrat sestal z Zidarjem, ki je bil osumljenec v zadevi Čista lopata.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.