
Odvetnik Aleksander Čeferin, ki zastopa lastnika CGP Darija Južno, trdi, da organi odkrivanja ali pregona kaznivih dejanj, ki so včeraj med preiskavo pri njegovem klientu in v podjetjih, ki so z njim povezana, poskušajo "po stari navadi nekoga obremeniti, čeprav za to ni niti dejanske, niti pravne podlage". Po njegovih besedah so preiskovali domnevno davčno utajo, pri tem pa naj bi celo zavedli tujo državo. Kriminalisti več policijskih uprav so namreč včeraj preiskave v povezavi z omenjenim podjetnikom opravljali na 28 lokacijah po vsej Sloveniji, preiskava pa sega tudi izven države, kar je potrdila tudi policija. Med drugim so policisti tudi preiskovali borznoposredniško družbo Perspektiva.
Čeferin je pojasnil tudi, da danes hišnih preiskav pri njihovem klientu ni več in jih tudi ne pričakuje. Sam meni, da včeraj kriminalisti med preiskavo pravzaprav niso vedeli, kaj so iskali. "Najprej je policija zahtevala konkretne dokumente, ki jim jih je naš klient prostovoljno izročil, nato pa so kljub temu, da so dobili vse, kar so zahtevali, še kar malo iskali po njegovem domu in podjetju, niso pa vedeli povedati, kaj iščejo," odgovarja.
Škandal mednarodnih razsežnosti
Danes mu je, kot dodaja, povsem jasno, zakaj je bilo tako. Čeferin je v odgovoru na naša vprašanja zapisal, da so slovenski organi za nekatere dokumente kontaktirali tujo državo. Glede na to, da naj bi šlo za utajo davkov, jim je ta država odgovorila, da ne bodo poslali nikakršne dokumentacije, ker bi bilo to po njihovih zakonih nezakonito. Nato pa so si slovenski organi "izmislili zlorabo položaja in pranje denarja, saj se za pranje denarja dokumentacija lahko pridobi". S tem naj bi po mnenju Čeferina zavedli tujo državo in obšli zakon, kar bo postal prvovrsten mednarodni škandal. Hkrati pa ti organi niso zavedli le tuje države, pač pa tudi slovensko sodišče, ki jim je na podlagi tako nezakonito pridobljene dokumentacije izdalo odredbe za hišne preiskave.

Časopis Dnevnik je v današnji izdaji zapisal, da naj bi preiskava segla tudi v Liechtenstein. Tam bi kriminaliste lahko po pisanju časnika zanimala veriga poslov s slabim odstotkom delnic Luke Koper, ki so jih podjetja v lasti Južne opravila med decemberom 2006 in januarjem 2008. Omenjeni paket delnic naj bi holdinga Vizija in Vizija Ena konec leta 2006 prodala CGP, novomeško podjetje pa ga je kmalu zatem po neznani ceni prodalo Admark Trustu. Delnice so bile junija 2007 vredne 5,6 milijona evrov, oktobra 2007 pa jih je Admark Trust prenesel na podjetje Intersvet, ki je v lasti Denisa Novaka, sicer poslovnega sodelavca Južne, hkrati pa tudi večji solastnik več družb, ki jih obvladuje Južna.
Za pojasnilo smo vprašanje naslovili na Skupino državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala, ki pa je odgovorila, da so zadeve v fazi predkazenskega postopka, zaradi česar podatkov v interesu preiskave ne posredujejo in tudi ne komentirajo.
'Policija ni nikogar zavajala'
Nam je pa odgovoril Drago Menegalija, predstavnik policije za odnose z javnostmi za področje kriminalitete. V odgovoru je zapisal, da se kvalifikacija kaznivega dejanja skozi ves predkazenski postopek prilagaja vsebini in naravi zbranih obvestil. "V konkretnem primeru policija od začetka preiskave zbira obvestila zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali pravic ter pranja denarja. Podatki, ki so bili pridobljeni iz tujine, so bili pridobljeni v skladu z veljavno zakonodajo. Policija v konkretnem primeru ni zavajala tujih držav ali sodnih organov," je še pojasnil.
Dodal je, da danes že pregledujejo zasežene predmete in elektronske nosilce podatkov, to pa bodo opravljali tudi v prihodnjih dneh. V postopku zelo dobro sodelujejo z državnim tožilstvom, Davčno upravo RS in Uradom RS za preprečevanje pranja denarja, v teku so tudi aktivnosti v okviru mednarodnega policijskega sodelovanja.
Čeferin: Zasegli predmete na napačni hišni številki
Kot naj bi se že pred meseci zgodilo, da kriminalisti v preiskavi v enem izmed podjetij niso imeli naloga za pravi naslov, temveč za bližnjo hišno številko, naj bi se to tudi tokrat ponovilo. Čeferin namreč odgovarja, da so imeli odredbo za preiskavo na hišni številki 8, iz potrdila o zasegu pa izhaja, da so predmete zasegli na hišni številki 9, torej v prostorih, za katere niso imeli odredbe sodišča, kar je nezakonito.
Policija: Pri pisanju potrdila prišlo do napake
Na to se je odzval tudi Menegalija, ki je odločno zanikal, da bi se kar koli nezakonitega dogajalo na kakem naslovu, za katerega policija ne bi imela naloga za preiskavo. Je pa pojasnil, da je pri pisanju enega izmed potrdil prišlo do napake. Hišna preiskava je bila opravljena na naslovu s hišno številko 8, tako kot je bilo odrejeno v odredbi sodišča. Tudi v zapisniku o izvedeni preiskavi je navedena številka 8. Pri pisanju potrdila pa je prišlo do tiskarske napake in je navedena številka 9. "Potrdilo sta podpisala tako oseba, ki so ji bili predmeti v hišni preiskavi zaseženi, kakor tudi policist, ki je sestavljal potrdilo, ki napake nista opazila. Če bi napako opazila oseba, bi lahko podala pripombo na izdano potrdilo oz. podatke v njem, pa to ni bilo storjeno," je zapisal in poudaril, da so bili predmeti zaseženi pri zakonito opravljenem preiskovalnem dejanju. Menegalija pa je še zapisal, da policija tudi pred meseci ni opravljala preiskav na naslovih, za katere ni imela nalogov in je tako ovrgel trditve, da je takrat prišlo do kakršnekoli napake. Gre namreč za preiskavo na sedežu enega izmed podjetij, povezanih z Igorjem Bavčarjem.
CGP: S kriminalisti smo sodelovali

Iz družbe CGP pa so sporočili, da so kriminalisti že včeraj končali preiskavo pri njih, zato jih danes ne preiskujejo več, hkrati so dodali, da so v postopkih sodelovali z njimi. Policija je po njihovih besedah od predsednika uprave Marjana Pezdirca in člana uprave za ekonomske zadeve želela pridobiti določene dokumente, ki so jim jih tudi izročili. Dodali so, da osnova za sum po njim znanih podatkih izhaja iz ugotovitev davčnega organa v inšpekcijskem nadzoru, ki je bil opravljen leta 2007. Policija je iskala določene dokumente nekaterih poslovnih dogodkov iz let 2004 in 2006, kar so jim tudi izročili.
Predvsem so iskali svetovalne vsebine pri reorganizaciji družbe, za katere je davčna sluižba ocenila, da so nepotrebne. V podjetju pa so prepričani, da dvome preiskovalcev negirajo že sami poslovni rezultati družbe, ki izkazujejo konstantno rast družbe po vsebini, obsegu in kakovosti poslovanja.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.