Če smo starši zaradi učbeniškega sklada "rešeni" nakupa učbenikov, nas po denarnicah udarijo zneski, ki jih moramo nameniti za nakup različnih delovnih zvezkov. Ti so obvezni, se pa izbira le-teh močno razlikuje od učitelja do učitelja. Tako imata lahko na primer celo dva prva razreda na isti šoli različne delovne zvezke, saj o izbiri delovnih zvezkov odloča učitelj sam. Ministrstvo za šolstvo vsako leto pripravi katalog učbenikov, ki ga potrdi Strokovni svet za splošno izobraževanje. A ta svet o delovnih zvezkih ne odloča oziroma njihovega izbora ne potrjuje.
Vsekakor velja praksa, da izbor delovnih zvezkov za naslednje šolsko leto pripravi učitelj, svojo odločitev pa na zadnjem roditeljskem sestanku predstavi staršem. Ti nato učiteljev izbor in okvirno ceno potrdijo. Obstaja tudi možnost, da ga zavrnejo, a običajno starši vendarle zaupajo učitelju, da je za njihovega otroka izbral najboljše možno gradivo.
Ministrstvo bdi nad učbeniki, ne pa nad delovnimi zvezki!
Ministrstvo za šolstvo šolam še pred koncem šolskega leta pošlje obvestilo, v katerem jim nalaga, da se o izboru učbenikov, delovnih zvezkov in preostalih gradiv dogovorijo v okviru strokovnih aktivov in izbor predstavijo staršem šolarjev. Ker so lahko cene delovnih zvezkov tudi precej visoke, je ministrstvo za šolstvo sprejelo pravilnik o upravljanju učbeniških skladov, ki uvaja pisno soglasje svetov staršev k skupni ceni delovnih zvezkov in drugih učnih gradiv za posamezni razred.
Zanimivo pa je, da so razlike v vrednostih posameznih delovnih zvezkov od založbe do založbe precejšnje. Tako nam je bralka sporočila, da je na osnovni šoli, ki jo je njen otrok obiskoval prvi dve leti, paket delovnih zvezkov za tretji razred znašal slabih 50 evrov. Ker se je pred začetkom tretjega razreda prepisal na drugo osnovno šolo, jim je nova šola poslala seznam potrebnih delovnih zvezkov. Čeprav gre za iste predmete in enako število delovnih zvezkov, je cena paketa višja skoraj za 40 evrov. Gre za delovne zvezke druge založbe, ki so očitno dražji.
Mnoge starše zmoti, ker plačujejo drage delovne zvezke, ki pa večinoma do konca šolskega leta niso v celoti izpolnjeni. Na šolah zatrjujejo, da so učitelji pri izboru gradiva racionalni. Prav tako poskrbijo, da so delovni zvezki izpolnjeni do konca.
Starši prav tako opozarjajo, da sami težko ocenijo, ali je neki delovni zvezek res kvaliteten ali gre zgolj za želje in dogovor učitelja oziroma osnovne šole z neko založbo. Starši tako večinoma zaupajo učitelju, so pa v Aktivu svetov staršev, ki združuje predsednike ali izvoljene predstavnike svetov staršev 48 osnovnih šol z območja Mestne občine Ljubljana in primestnih občin, že pred leti predlagali, da bi ministrstvo objavilo podatke o tem, za katere delovne zvezke se odločajo posamezne šole, na osnovi tega pa bi bilo lahko oceniti, katero delovno gradivo se zdi učiteljem najkvalitetnejše.
Založniki so zaslužke z učbenikov prenesli na delovne zvezke
Učbeniški skladi so zagotovo zmanjšali precejšen del zaslužka založnikom. Ti so morali poiskati nov način zaslužka skozi prodajo delovnih zvezkov. Starši tako predlagajo, da bi bili delovni zvezki natisnjeni na cenejšem in lažjem papirju, mehko vezani in čim bolj preprosto opremljeni, saj jih ob koncu šolskega leta učenci tako ali tako zavržejo. S tem bi bili cenejši, vsebina pa zaradi tega ne bi trpela. Spet drugi menijo, da morajo biti delovni zvezki otrokom čim bolj privlačni.
Kaj pa ideja, da bi bila učbenik in delovni zvezek združena v eno knjigo? Ta ideja se zdi državi predraga, prehodni sistem, da bi to zaživelo, pa predolg. Mnogi učitelji pa celo menijo, da bodo učbeniki kmalu povsem izginili s šol in jih bodo nadomestili elektronski mediji.
Vzemite si čas za nakupe!
Tako menijo mnogi, ki te dni begajo od knjigarne do knjigarne in nakupujejo še zadnje potrebščine s seznama. Ponudbe je veliko, s tem tudi konkurence, prav zato velja opozorilo, da bodite pri izbiri zvezkov, barvic, pisal in drugega materiala še posebej previdni. Tako dobro preverite, ali ima zvezek, ki ste ga kupili, res potrebno število listov. Mnogi opozarjajo, da so za ceno 60-listnega zvezka kupili zgolj 42-listne zvezke. Precejšnje so razlike v ceni šolskih potrebščin od trgovine do trgovine. Tako si velja vzeti nekaj več časa za nakupe in preveriti različne ponudbe.
Mnogim je to prihranjeno, saj šole opravijo tudi nakup zvezkov. Paket zvezkov starši plačajo po položnici, šolarji pa jih dobijo ob začetku pouka.
Do subvencionirane malice in kosila le redki
Brezplačno šolanje pač ni brezplačno, kar vam je zagotovo jasno po dolgem računu in prazni denarnici po končanem nakupu vseh stvari s seznama potrebščin in delovnih pripomočkov. Po sprejetju zakona za uravnoteženje javnih financ je država mnogim odvzela ali zmanjšala socialne transferje, prav tako so nižje plače javnih uslužbencev. Poleg rednih življenjskih stroškov morajo starši tako poskrbeti še za nakup šolskih potrebščin in delovnih zvezkov, prav tako zaradi varčevanja v novem šolskem letu ni več splošne subvencije za malico. Do subvencije je upravičen samo tisti učenec, ki mu je z odločbo centra za socialno delo priznana pravica do dodatne subvencije v višini tretjine cene malice. To pomeni, da bodo imeli brezplačno malico tisti učenci, ki jim bo center za socialno delo izdal odločbo o priznani pravici do tretjine dodatne subvencije. Ostali bodo plačali malico v celoti. Do dodatne subvencije so upravičeni tisti, katerih povprečni mesečni dohodek na osebo znaša do 42 odstotkov neto povprečne plače.
Dobra novica pa je, da cena malice v prihajajočem šolskem letu ostaja nespremenjena, torej 80 centov!
KOMENTARJI (372)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.