Študenti so zaradi januarskega povišanja cen bonov – povprečna se je z 2 dvignila na 2,8 evra – na nogah. Na družabni spletni mreži Facebook so se tako že oblikovale najmanj tri skupine, ki protestirajo proti podražitvam. Danes ob 17.30 je bilo vključenih že okoli 13 tisoč študentov, število članov pa se iz minute v minuto povečuje. Na eni od njih za jutri pozivajo k enourni protestni prekinitvi predavanj.
Višje cene bonov ob pritiskih krize
V Klubu mladih Zares aktivni se ob nedavni podražitvi študenskih bonov sprašujejo, kako bo to vplivalo na materialni položaj študentov ravno v obdobju finančne krize in gospodarske recesije. Kupna moč se vsak dan manjša, sedaj pa je videti, da so na udaru še tiste maloštevilne ugodnosti, ki omogočajo študentom, da svoj čas dejansko posvetijo študiju, ne iskanju dodatnih zaposlitev za financiranje študija, so zapisali v sporočilu za javnost.
"Povpraševanje regulira ponudbo, zato podpiramo močan odziv na ravnanje nekaterih ponudnikov z bojkotom vseh restavracij, ki so se odločile za občutno podražitev cene menijev, in s tem zvišale cene bonov tudi za več kot 50 odstotkov.'' Svoj poziv k bojkotu utemeljujejo s tem, ''da bodo študenti s takim ravnanjem pokazali, da si želijo poštene in dostopne cene obrokov".
Kot pojasnjujejo mladi Zaresovci, so namreč ponudniki prehrane tisti, ki so krivi za dvig cene bonov, saj so subvencije enako visoke kot lani, ponudniki pa polne cene ponudb predložijo vsaki dve leti, ko se prijavijo na razpis. Razlika med lanskoletno in letošnjo polno ceno je po odštetju subvencije ostala na plečih študenta.
Tudi Mlada Slovenija (podmladek NSi) je razburjena zaradi podražitev bonov. ''Podražitev študentskih bonov je nesprejemljiva, saj ne omogoča kakovostne prehrane za vse študente. Opozarjamo, da je topel obrok na študentski bon večkrat edini topel obrok, ki si ga študent lahko privošči,'' je za 24ur.com povedal generalni sekretar MSi Jernej Vrtovec.
Zato MSi vlado in študentske organizacije v Sloveniji poziva, da takoj stopijo skupaj in nemudoma spremenijo cene študentskih bonov na raven, ki je bila v veljavi pred novim letom. Tudi v podmladku NSi vidijo glavnega krivca v ponudnikih prehrane, vendar pa so kritični tudi do funkcionarjev študenstskih organizacij.
''Začudeni smo nad funkcionarji ŠOU v Ljubljani, ki trdijo, da na zvišanje cen bonov nimajo vpliva in da se te cene bonov ne bodo spremenile vse do leta 2010. Prejšnja leta smo bili priča, kako se je ŠOU v Ljubljani ob vsaki polemiki glede kakovosti življenja študentov hitro odzval in celo soorganiziral študentske proteste. Zato je taka razlaga ministra za socialo in zdravstvo ŠOU v Ljubljani predvsem prelaganje odgovornosti in kaže na nezainteresiranost in nesposobnost ŠOU Ljubljana,'' menijo v MSi.
Podoben odziv je prišel iz Slovenske demokratske mladine, podmladka največje opozicijske stranke SDS. Opozarjajo namreč, da so boni za številne študente glavni, za nekatere pa celo edini način prehranjevanja. "Študentke in študenti so namreč finančno zelo odvisni od pomoči države in svojih družin, ki pa so ravno te dni še posebej prizadete zaradi gospodarske krize. Številne družine ravno v teh dneh izgubljajo vire preživljanja zaradi izgube zaposlitev, nezadostni vladni ukrepi za reševanje gospodarske krize pa jim pri tem žal niso v veliko pomoč," so zapisali v sporočilu za javnost.
Sicer pa je po njihovem mnenju glavna težava v obračunavanju državne subvencije. Ta se namreč usklajuje zgolj z inflacijo, medtem ko se je najvišja cena študentskega obroka dvignila na 7 evrov. Povedano drugače: študenti po novem najdražje bone kupujejo po 4,47 evrov, pri tem pa je višina državne subvencije na posamezni bon fiksna (2,53 evra).
V SDM zato Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve pozivajo, naj spremeni pogoje obračunavanja državne subvencije. Njena višina bi po njihovem mnenju morala biti odvisna od cene obroka. Zavzemajo pa se tudi za znižanje maksimalne cene obroka, "ki je sedaj odločno previsoka". Ministrstvo pa še pozivajo, naj študentom zagotovi zdravo in polnovredno prehrano. Podeljevanje koncesij gostinskim obratom s hitro prehrano se jim zato zdi nedopustno.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.