V preiskavi nepravilnosti pri pridobivanju evropskih sredstev za obnovo dvorca Betnava v Mariboru je tožilstvo po poročanju Dnevnika vložilo obtožnico. Med obdolženimi naj bi bila nekdanja direktorica Vegrada Hilda Tovšak in nekdanji ekonom mariborske nadškofije Mirko Krašovec.
Na seznamu obdolženih so po poročanju Dnevnika še nekdanja direktorica podjetja Betnava Dragica Marinič, gradbeni nadzornik Karel Bogatin in Anton Ekart, ki je v nadškofiji vodil službo za investicije in vzdrževanje. Obtožnica še ni pravnomočna.
Obdolženim naj bi grozila do osemletna zaporna kazen, saj jih sumijo kaznivega dejanja goljufije na škodo EU in ponareditve ali uničenja poslovnih listin.
Na specializiranem državnem tožilstvu so potrdili, da je bila v zadevi Betnava 5. decembra lani vložena obtožnica zoper pet oseb zaradi goljufije na škodo Evropskih skupnosti. Prav tako je bil podan predlog za soglasje preiskovalnega sodnika k neposredni obtožbi zoper dve osebi zaradi kaznivega dejanja poslovne goljufije. Konkretnih imen na tožilstvu niso izdali.
Prenova dvorca Betnava se je začela leta 2008, ko je nadškofija predala stavbno pravico podjetju Betnava, ki ga je ustanovilo šest njenih duhovnikov. Vanj so nato s poroštvom takratnega nadškofa Franca Krambergerja vložili čez dva milijona evrov, ki so jih dobili na banki. S tem denarjem so zatem zaprosili in prišli do 1,7 milijona evrov evropskih sredstev. Vendar se je izkazalo, da je Betnava ministrstvu pošiljala račune za gradbena dela, ki niso bila nikoli opravljena. Mariborska nadškofija je medtem ta denar že vrnila.
Pojasnilo tožilstva
Po navedbah tožilstva so vodilni v družbi Vegrad odredili in izdelali lažne poslovne listine (gradbene situacije in račune za neizvedena dela) ter v sodelovanju z vodilnimi v Betnavi lažno izkazovali izvršitev plačil po teh računih in situacijah (s fiktivnimi kreditnimi pogodbami in večkratnim vzajemnim nakazovanjem sredstev med tekočimi računi). Pozneje so te gradbene situacije ter dokazila o plačilih z lažno vsebino uporabili kot podlago zahtevku za izplačilo sredstev EU.
"Tako so ministrstvo za gospodarstvo preslepili, da je izplačalo znesek 1,772 milijona evrov, pri čemer so bila sredstva na zahtevo ministrstva po enem letu vrnjena," so danes pojasnili na specializiranem državnem tožilstvu. Sočasno naj bi vodilni v Vegradu z goljufijo pridobili veliko protipravno korist v višini 1,7 milijona evrov.
KOMENTARJI (145)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.