Vodji tržnega inšpektorata Andrejki Grlić v anonimni prijavi med drugim očitajo, da si je kot vodja inšpekcijskega sveta izplačevala dodatke, ki ji ne pripadajo, da je predavala med službenim časom in za to prejemala dodatno plačilo, da je predavala zavezancem, pri katerih inšpektorji vodijo inšpekcijske nadzore, ter da nekaterim omogoča bliskovito napredovanje mimo vseh pravil in zakonske podlage, piše portal Žurnal24.
Z računskega sodišča pa so za 24ur.com sporočili, da so konec januarja letos prejeli prijavo, vezano na poslovanje Tržnega inšpektorata RS. "Iz navedb v prijavi je izhajalo, da naj bi bila z nepravilnim ravnanjem oškodovana javna sredstva, s čimer bi lahko bili podani tudi razlogi za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti. Računsko sodišče je zato policiji in tožilstvu prejeto prijavo odstopilo v pristojno reševanje oziroma proučitev, ali so podani pogoji za začetek predkazenskega postopka."
Na policiji pa so potrdili, da Policijska uprava Ljubljana vodi predkazenski postopek v zvezi s sumom kaznivega dejanja, ki naj bi se nanašalo na nepravilnosti pri delu poslovanja inšpektorata v okviru ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. Postopek poteka na podlagi ovadbe računskega sodišča, poroča Žurnal24.

Katere nepravilnosti je ugotovilo računsko sodišče?
Računsko sodišče je junija objavilo poročilo o poslovanju tržnega inšpektorata v letih 2011 in 2012 ter mu izreklo mnenje s pridržkom. Računsko sodišče je ugotovilo, da tržni inšpektorat pri javnih in internih natečajih ni zagotovil enakopravnosti kandidatov za zasedbo delovnega mesta. Poleg tega uslužbenki pri premestitvi na drugo delovno mesto ni pravilno določil plačnega razreda, zaposleni niso izpolnjevali pogojev za napredovanje v višji plačni razred, inšpektorat je tudi zaposlenim previsoko obračunal in izplačal stroške prevoza na delo in z dela ter prenizko obračunal dodatek za delovno dobo.
Inšpektorat je po ugotovitvah računskega sodišča oddal naročila z naročilnicami mimo sklenjene krovne pogodbe in naročilnice izdal po opravljenih storitvah ter opravil izplačila, ne da bi bila preverjena pravna podlaga.
Pri javnem naročanju ni spoštoval načela konkurenčnosti in sorazmernosti ter istovrstna naročila razdelil v več naročil in jih oddal neposredno oz. po postopku zbiranja ponudb istemu izvajalcu ali različnim izvajalcem ter se s tem zaradi nižje ocenjene vrednosti posameznega naročila izognil postopku v skladu s predpisi o javnem naročanju.
Grlićeva: Svoje delo opravljam dobro in zakonito
Andrejka Grlić je danes zavrnila navedbe iz anonimne prijave. Opozorila je na dejstvo, da se anonimni očitki proti njej pojavijo ob vsaki pričakovani menjavi na čelu gospodarskega ministrstva. Takšno obdobje je v pričakovanju nove vladajoče koalicije tudi zdaj. "Zdaj se delijo sedeži. Morda pa bi kdo rad sedel na mojem mestu?" se je vprašala.
Zavrnila je še navedbe Žurnala24, da bi prijavo na policijo podalo računsko sodišče. Anonimno prijavo je po njenih besedah nekdo posredoval računskemu sodišču, to pa jo je že februarja odstopilo policiji.

Pravi, da so nepravilnosti že odpravili
Pojasnila je, da računsko sodišče ni bilo samo na tržnem, temveč tudi na zdravstvenem inšpektoratu ter na inšpektoratu za prostor, energetiko in promet. Priznava, da je ugotovilo določene nepravilnosti. Od računskega sodišča so dobili poročilo, na katerega bodo pripravili odzivno poročilo.
"Razen ugotovljenih nekaj nepravilnosti, menimo, da je Tržni inšpektorat RS v vseh pomembnih pogledih posloval v skladu s predpisi in usmeritvami," je Grlićeva prebrala zapis računskega sodišča.
Dodala je, da so nepravilnosti, ki so jih ugotovili, že odpravljene. Na računskem sodišču so posebej izpostavili, da je bilo določenim posameznikom preveč plačano za prihod na delo. Grlićeva pravi, da so sklenili sporazum o povračilu stroškov. V enem primeru pa računsko sodišče meni, da je zaposlena napredovala nezakonito. Grlićeva sicer pravi, da obstajajo tukaj različna stališča, a bodo sledili predlogom računskega sodišča. Še vedno pa ima zaposlena možnost, da uveljavlja svoje postopke.
"Sem vesela, ko računsko sodišče ali notranja revizija kaj pogleda, saj to pomeni tudi usmeritev za boljše delo. Kdor dela, lahko tudi greši, vendar se iz vsake zgodbe nekaj naučiš. Vsekakor pa niso velike nepravilnosti," je pojasnila.
Sprašuje se tudi, zakaj je ta zadeva šele zdaj prišla v javnost, saj je računsko sodišče poročilo na svoji spletni strani objavilo že 12. junija. "Svoje delo opravljam dobro in zakonito. Pri svojem delu opozarjam na nepravilnosti in s tem bom tudi nadaljevala," je zaključila Grlićeva. Za 24UR ZVEČER pa je dejala, da o odstopu ne razmišlja. "Jaz spoštujem pravni red. Ko bo ugotovljeno, da sem kar koli kršila bom odstopila," je še dodala.
KOMENTARJI (208)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.