Sprejel ga je generalni direktor direktorata za bilateralo na ministrstvu Marjan Cencen, ki je v pogovoru z veleposlanikom izrazil zaskrbljenost glede poročanja medijev o aktivnostih ameriške Agencije za nacionalno varnost in poudaril, da Slovenija od prijateljske in zavezniške države pričakuje pojasnila o resničnosti medijskih navedb. Na vprašanje, ali je po ocenah MZZ med državami, ki so jim ZDA prisluškovale, tudi Slovenija, niso odgovorili.
Na ameriškem veleposlaništvu so srečanje na zunanjem ministrstvu potrdili in dodali, da je šlo za "koristno izmenjavo pogledov med zavezniki in prijatelji". "Cenimo in spoštujemo poglede slovenske vlade glede tega in vseh drugih vprašanj vzajemnega interesa," so zapisali in dodali, da drugih podrobnosti z "zasebnega srečanja" ne morejo razkriti.
V zadnjih dneh Evropo razburjajo nova razkritja o spornem ameriškem vohunjenju. V soboto je nemški časnik Der Spiegel razkril, da ZDA prisluškujejo institucijam EU. NSA naj bi v prostorih predstavništva EU v Washingtonu namestila prisluškovalne naprave ter se infiltrirala v računalniško omrežje. Na enak način so se ameriški obveščevalci lotili tudi predstavništva EU pri ZN v New Yorku.
Britanski časnik Guardian pa je v ponedeljek objavil tajni dokument iz leta 2010, ki razkriva, da je Agencija za nacionalno varnost za "tarče" nadzora označila 38 veleposlaništev in misij evropskih in drugih držav. Med tarčami so se med drugim znašle Francija, Grčija in Italija, pa tudi nekatere ameriške zaveznice zunaj Evrope – Japonska, Mehika, Južna Koreja, Indija in Turčija.
Guardian je na primer objavil kodirna imena domnevnih operacij nadzora francoske in grške misije pri ZN ter italijanskega veleposlaništva v Washingtonu. Dokument navaja tudi podrobnosti o metodah sledenja komunikacijam – od prisluškovalnih naprav na elektronski komunikacijski opremi do uporabe posebnih anten.
Dokumente je medijem posredoval nekdanji pogodbeni sodelavec ameriških obveščevalnih služb Cia in NSA Edward Snowden.
KOMENTARJI (166)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.