
Jože Šinkovec, ki so ga lani oktobra pretepli prebivalci romske vasi v Dečji vasi pri Ambrusu, je včeraj zapustil Klinični center Ljubljana, je za 24ur.com povedala tiskovna predstavnica kliničnega centra Blanka Šetinc. Šinkovca je prebivalec romskega naselja Roman Čmak, sicer Nerom, s palico tako močno udaril po glavi, da je utrpel hude poškodbe. Po pretepu so ga prepeljali v klinični center, kjer je ležal v komi vse do konca minulega leta. Več o tem ...
Šinkovca so, potem ko se je prebudil iz kome, premestili na Inštitut za rehabilitacijo Šoča, kjer nadaljuje z zdravljenjem. V kakšnem zdravstvenem stanju je Šinkovec, Šetinčeva zaradi varstva osebnih podatkov ni želela povedati. Predsednik krajevne skupnosti Ambrus, Alojz Šinkovec, pa je za 24ur.com povedal, da naj bi bil Šinkovec pri zavesti, prav tako naj bi normalno razmišljal in govoril. Sicer naj bi bil nepokreten, težave naj bi imel predvsem s premikanjem rok.
Okrožno državno tožilstvo je zoper Romana Čmaka 15. decembra lani vložilo obtožnico na ljubljansko okrajno sodišče zaradi kaznivega dejanja povzročitve hude telesne poškodbe in nasilništva. Kot so nam sporočili s tožilstva, je bil na predlog tožilstva zoper Čmaka že 3. novembra odrejen pripor, ki so ga s sklepom Okrožnega sodišča v Ljubljani 19. decembra podaljšali. Čmak je bil sicer pred tem že pravnomočno obsojen zaradi posilstva, za kar je tudi odslužil zaporno kazen. Potem ko je prišel iz ječe, se je preselil v Dečjo vas. Napad na Šinkovca je sprožil protest krajanov, ki so trdili, da so že več let tarče ustrahovanja prebivalcev Dečje vasi.
Četrtna skupnost Šentvid o Strojanovih
O Strojanovih, ki so se iz Dečje vasi sprva preselili v Postojno, nato pa po dolgem iskanju primerne lokacije v logistični center Roje, naj bi na seji razpravljala četrtna skupnost Šentvid pri Ljubljani. Kot je povedal predsednik četrtne skupnosti Bogomir Polajnar, s člani romske družine zaenkrat niso imeli težav. V večernih urah smo skušali izvedeti, kaj so se predstavniki četrtne skupnosti na sestanku dogovorili, vendar predsednik skupnosti ni bil dosegljiv za naš medij.
Člani četrtne skupnosti so se že 4. januarja zbrali na izredni seji, saj so želeli odgovor na vprašanje, kako dolgo bo družina Strojan ostala v Rojah. Krajani so na sejo povabili tudi predstavnike vlade in ljubljanskega župana Zorana Jankovića, od predstavnikov oblasti pa so želeli zagotovilo, da so Strojanovi v Šentvidu le začasno.
Župan Muhič: Zemljišča romskega naselja ni mogoče kupiti

Z romskimi težavami se soočajo tudi v Novem mestu. Zemljišče v romskem naselju Brezje ali Žabjak po domače v občini Novo mesto je opredeljeno kot kmetijsko - gozdna površina, na njem pa so tudi črne gradnje tam živečih Romov. Posledično zemljišča ni mogoče prodati oziroma kupiti, je povedal novomeški župan Alojzij Muhič.
Vodstvo občine se je s predstavniki ministrstva za obrambo v sredo pogovarjalo o nekaterih zemljiščih, ki so še v lasti države in so namenjena prodaji. Muhič je pojasnil, da bi moralo, glede na zakon, ministrstvo za obrambo že pred leti zagotoviti prenos tega zemljišča na Sklad kmetijskih zemljišč. Tak prenos pa sedaj ni možen, saj so na zemljišču romske črne gradnje. "Ministrstvo za obrambo tako zemljišča ne more prodati, mi pa ga ne moremo kupiti," je dejal Muhič.
Kot dodaja, bo zato v prostorskih aktih najprej potrebno določiti namembnost tega zemljišča oziroma ga opredeliti kot stavbno zemljišče. Prostorske akte naj bi sprejeli do jeseni. "Ko bo to urejeno, bomo videli, za kakšne namene bomo to zemljišče uporabili. Mislim, da bo tam industrijsko območje, zato Romi tja ne sodijo," je poudaril Muhič.
V sklopu prostorske ureditve bodo morali v občini zato rešiti tudi problem nastanitve Romov. Po mnenju Muhiča bi bilo najbolje, če bi jih razselili po okoliških naseljih.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.