Premier v odhodu Marjan Šarec je danes sporočil, da je pristojnima ministrstvoma za izobraževanje ter zdravje naročil, da pripravita vse potrebno za zaprtje vseh vzgojno-izobraževalnih ustanov. Te naj bi svoja vrata zaprle s ponedeljkom. Koliko časa naj bi ukrep trajal, pa še ni znano.
Na novinarski konferenci je ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v odhodu Ksenija Klampfer pojasnila, da staršem, ki bodo ostali doma z namenom varstva otrok, po trenutni zakonodaji pripada 50-odstotno nadomestilo plače. Interventni zakon, ki ga je danes pripravilo ministrstvo, teh staršev ne zadeva. Gre namreč za višjo silo, zakon o delovnih razmerjih pa tako določa, da si delodajalec in delavec breme razdelita.
Bo pa za vse starše, ki delajo v tistih sektorjih, ki so potrebni za nujno delovanje države, organizirano varstvo v posameznih šolah in vrtcih.
Kaj pa zaposleni v vzgoji in izobraževanju? Minister v odhodu Jernej Pikalo je v dopoldanskih urah sporočil, da bo vladi predlagal 100-odsotno nadomestilo za vse, ki bodo zaradi tega ukrepa odsotni z dela.
Ta predlog podpirajo tudi v Sindikata vzgoje, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ), kjer so v sporočilu za javnost zapisali, da "ob zaprtju vzgojno-izobraževalnih ustanov pričakujejo ustrezno nadomestilo plače, in pri tej zahtevi bodo vztrajali". Prav tako pričakujejo, da se bo s sindikati dogovorilo o statusu zaposlenih, ki bodo morali v karanteno ali se bodo samoiniciativno osamili - in seveda njihovem plačilu.
Ob tem pa SVIZ opozarja tudi že na kršitve, ki naj bi se dogajale: "Iz šol in vrtcev namreč sindikat dobiva opozorila, da posamezni delodajalci situacije rešujejo tudi z enostranskim odrejanjem dopusta zaposlenim. To je nezakonito, saj je za izrabo dopusta potreben dogovor med delodajalcem in delavcem. SVIZ pričakuje ustrezen odziv inšpekcijskih služb."
KOMENTARJI (360)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.