
Tamkajšnja volilna komisija je namreč napovedala, da bo delne neuradne izide objavila danes, evrozakonodaja pa določa, da jih lahko šele v nedeljo zvečer, ko se bodo zaprla volišča v vseh evropskih državah.
Na Nizozemskem trdijo, da evropska zakonodaja preprečuje le objavo uradnih, ne pa tudi delnih začasnih rezultatov. Thom De Graaf, namestnik nizozemskega premierja je pojasnil, da so neuradne rezultate prvega štetja lahko volilcem predstavile le lokalne oblasti: "Uradnih rezultatov ne bomo objavili, samo lokalnim oblastem bomo dali svobodo, da svojim volivcem predstavijo neuradne rezultate prvega štetja. To je nekaj povsem drugega, tako da smo v skladu z evropsko zakonodajo."
Pri Evropski komisiji medtem pravijo, da tudi lokalne oblasti ne smejo objaviti niti delnih neuradnih rezultatov, da ne bi kakor koli vplivali na volivce drugod po Evropi.
"Nobena veja oblasti ne sme objaviti rezultatov, in ko rečem oblasti, mislim tako predsednika kot župana, nobene razlike ni med lokalnimi in nacionalnimi rezultati," je povedal Pierro Petrucci, predstvanik komisije.
Ali bo zaradi nizozemskega zapleta morda treba razveljaviti evrovolitve po vsej Uniji, pa Petrucci še ni mogel odgovoriti.
V Britaniji poleg evropskih tudi lokalne volitve
Britanci pa danes niso imeli le evrovolitev, ampak kar superčetrtek: poleg evroposlancev so volili še lokalne oblasti in londonskega župana. Prav to, kot tudi množično glasovanje po pošti, naj bi pripomoglo k večji udeležbi na evrovolitvah. Bolj kot preizkus priljubljenosti Evropske unije pri Britancih naj bi bile evrovolitve test priljubljenosti politike britanskega premierja Blaira.

Letošnje evrovolitve so prvič potekale tudi na Gibraltarju, kjer so si pravico, da v parlament volijo britanske predstavnike, izborili na Evropskem sodišču za človekove pravice. Sicer bodo v petek na volišča odšli na Irskem in Češkem, v drugih državah pa v soboto in najbolj množično v nedeljo. Državljani Evropske unije bomo v štirih volilnih dneh v 25 državah izvolili 732 parlamentarcev, ki bodo naslednjih pet let odločali o evrozakonodaji.