Generalna direktorica VURS Vida Čadonič Špelič je sporočila, da se je veterinarska uprava odločila, razširiti območja z izrazitim tveganjem, kjer veljajo ukrepi pred ptičjo gripo. Gre za ukrep, ki so ga pristojne službe – VURS, kmetijsko ministrstvo, nacionalni veterinarski inštitut, veterinarska fakulteta in veterinarska zbornica – napovedale že v soboto, za primer, če Hrvaška potrdi prisotnost virusa ptičje gripe nevarnega podtipa H5N1.
"Že v soboto smo predlagali Evropski komisiji pisno, v torek pa tudi ustno na stalnem odboru za prehransko verigo, da v kolikor bo ta virus potrjen na Hrvaškem, da Slovenija gre v ukrep zapiranja celotne države," je povedala Čadonič Špeličeva. Pri tem je izpostavila, da mora Slovenija za to dobiti soglasje Evropske unije oz. mora imeti za to izpolnjene kriterije, ki jih EU predpisuje.
Nekatera območja ne bodo 'zaprta'
Tako so se na veterinarski upravi skupaj s stroko odločili, da se zapore perutnine ne uvede na območju celotne države, temveč se z upoštevanjem določenih kriterijev, kot so koncentracija domače perutnine na določenem območju in stanje divjih ptic na tem območju glede na prisotnost voda, le določi nova območja z visokim tveganjem.
"Trenutno ni nobenega racionalnega razloga, da bi se cela Slovenija zaprla. Če pogledate naše nižine in si predstavljate, kje tečejo naše reke, potem dejansko v Alpah, v dinarsko-kraškem območju in sredogorskih predelih ni nobene vode in tudi ni nobene večje koncentracije ptic. Zato smo se odločili, da tega dela zaenkrat - dokler je stanje na terenu takšno, kot je - ni racionalno zapirati," je povedal ornitolog Tomi Trilar s Prirodoslovnega muzeja Slovenije. Čadonič Špeličeva pa je dejala, da pa se rejcem na območjih Slovenije, ki jih tudi nova razširitev ne zajema, zapiranje perutnine priporoča.
Poostren nadzor nad rejci
Veterinarski inšpektorji, ki od uvedbe ukrepov na dveh območjih z visokim tveganjem - severovzhodna in jugozahodna Slovenija - obiskujejo rejce, predvsem male, in jih opozarjajo na izvajanje ukrepov, so v torek obiskali 261 rejcev v 99 naseljih. Pri tem so ugotovili, da je stanje na terenu glede izvajanja ukrepov še boljše kot v prejšnjih dneh. Veterinarski inšpektorji bodo z nadzorom nadaljevali tudi v prihodnje, pri čemer pa bodo zdaj morebitne kršitelje kaznovali.
Po današnji odločitvi za razširitev območij z visokim tveganjem se bodo na teren odpravili tudi veterinarski inšpektorji na preostalih omenjenih območjih, pri čemer jim bodo zaradi obsežnosti nadzora pomagali tudi kmetijski inšpektorji. Tudi na novih območjih bodo inšpektorji sprva rejce le opozarjali, po objavi sklepa v Uradnem listu RS pa bodo tamkajšnjim kršiteljem začeli izrekati kazni.
Vaša mnenja, vprašanja in komentarje lahko izrazite tudi v forumu eTrenja na temo Ptičja gripa: Kdo se igra z našim zdravjem?