
Poslanke in poslanci so glasovali v skladu z napovedmi: novo vlado so tako podprli (skoraj vsi) poslanci LDS, SLS, ZLSD in DeSUS ter poslanca italijanske in madžarske narodne skupnosti, proti pa so glasovali poslanci SDS, NSi, SNS in SMS. Glasovanja pa sta se vzdržala koalicijska poslanca Maks Lavrinc (LDS) in Franci Rokavec (SLS) ter samostojni poslanec Franc Čebulj.
Ker je nova vlada imenovana sredi parlamentarnega mandata, so ministri imenovani le za dve leti, saj bodo redne volitve v DZ jeseni 2004. Državni zbor je odločal o listi ministrskih kandidatov v celoti, in sicer na javnem glasovanju.
Med šestnajstimi ministrskimi kandidati so le trije novinci: Dušan Mramor, ki naj bi prihodnji dve leti vodil finančno ministrstvo, Slavko Gaber, ki bo na čelu ministrstva za šolstvo, znanost in šport zamenjal Lucijo Čok, ter Zdenka Kovač, ki bo vodila novo ministrstvo brez listnice za regionalni razvoj. Preostali ministrski kandidati so ministri v odstopu, ki so v prvi polovici mandata sodelovali v vladi Janeza Drnovška.
Na stara mesta so bili potrjeni: Ivan Bizjak (minister za pravosodje), Rado Bohinc (notranji minister), Franci But (kmetijski minister), Vlado Dimovski (minister za delo, družino in socialne zadeve), Pavel Gantar (minister za informacijsko družbo), Anton Grizold (obrambni minister), Dušan Keber (minister za zdravje), Janez Kopač (minister za okolje, prostor in energijo), Tea Petrin (ministrica za gospodarstvo), Jakob Presečnik (minister za promet), Andreja Rihter (ministrica za kulturo), Dimitrij Rupel (minister za zunanje zadeve) ter minister brez listnice za evropske zadeve Janez Potočnik, ki je v začetku leta to funkcijo prevzel od "predhodnika" Igorja Bavčarja.
Čas je za dejanja

Predsednik vlade Tone Rop je ob dodatni obrazložitvi predložene liste ministrskih kandidatov izrazil prepričanje, da je ta kvalitetna in ustrezna. Da je lista res dobra, so po Ropovih besedah potrdila tudi parlamentarna delovna telesa. Na predlagani listi je velika večina imen že znanih, nekaj pa je tudi novih, kar pomeni dodatno okrepitev dela vlade, tako na finančnem, regionalnem kot tudi na šolskem področju. Pred nami je še veliko nalog, izzivov in ciljev, je dejal Rop in optimistično napovedal, da bo nova ministrska ekipa v prihodnjih dveh letih z voljo, znanjem ter skupnim in koordiniranim delom vse zadano zmogla uresničiti.
Argumenti za glasove "proti"
"Take vlade ni dobro imeti za hrbtom," je v imenu poslanske skupine SDS dejal Miha Brejc, ki je zato govoril kar iz klopi in ne izza govornice, pri tem pa dodal, da "tudi sicer opozicija rada gleda vladi v oči". Ministrski kandidati so obljubljali veliko, vendar pa takšnih obljub po njegovem mnenju ni mogoče izpolniti, ne v dveh letih in ne kasneje. Brejc se je spraševal, zakaj volivke in volivci volijo takšno vlado, ki le obljublja, pri tem pa ugotavlja, da imajo ljudje radi iluzije ter dodal, da slovenska vlada nima koncepta in gospodarske strategije za razvoj Slovenije. Nekateri ministrski kandidati so izjemno dobri, zato bi jih ob posamičnem glasovanju v SDS podprli, ne pa tudi vlade v celoti, je še rekel Brejc.
Janez Drobnič je v imenu NSi je dejal, da se na seznamu kandidatov za sestavo nove vlade nahajajo že znana imena z izjemo treh. Zaslišanja
kandidatov naj bi tako potekala po vnaprej dogovorjenem scenariju, kjer so poslanci in ljudstvo imeli vlogo statistov. Drobnič meni, da se zato Sloveniji ne obeta nič novega, saj se bo nadaljevalo korakanje kontinuitete, ki bo delala na utrjevanju položajev nosilcev prejšnjega režima in na poglabljanju razlik med bogato elito in obubožano večino.
Sašo Peče je v imenu SNS ocenil, da zaslišanja kandidatov niso dosegla nobenega učinka. Rezultat sploh ni bil odvisen od odgovorov posameznih kandidatov, saj so bili t.i. hearingi časovno omejeni, poslance se je priganjalo, zato da bi zastavili čim manj vprašanj. Izid je primeren sestavi vlade, torej neprimeren in škodljiv za bodoči razvoj Slovenije. Slovenska vlada je nesposobna, ministre imamo samo zato, da jih imamo, je prepričan Peče, ki pogreša projekte, ki bi sledili cilju doseganja večje kvalitete življenja.
V imenu poslanske skupine SMS je Igor Štemberger pojasnil, da ne podpirajo nove vlade, ker od skorajda enake ekipe tudi v drugi polovici mandata ne morejo pričakovati bistveno drugačnega pristopa k vodenju države. V stranki mladih za predlagane ministre ne najdejo pohvalnih besed, svetli izjemi sta po njihovem mnenju le kandidatka za ministrico za regionalni razvoj Zdenka Kovač in kandidat za ministra za evropske zadeve Janez Potočnik, ki je dokazal, da se precej razlikuje od svojih ministrskih kolegov.
Koalicijski poslanci zadovoljni z ministri
Vladne stranke so izrazile zadovoljstvo nad hitrim imenovanjem nove vladne ekipe, ob tem pa so izrazile pričakovanje, da bo vlada čim prej začela tudi operativno delati.
Tone Anderlič, vodja največje koalicijske poslanske skupine LDS, je bil kratek in jedrnat: "Predlagano listo bomo v liberalni demokraciji podprli". Prepričan je, da bodo novi ministri tudi v preostanku mandata deležni kritične presoje svojih ravnanj, zato jim "lahko zaupamo".
Vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč je predlagano listo ocenil kot kvalitetno. Ministrski kandidati so po Potrčevih besedah pokazali poznavanje področja svojega dela, ustrezno zagovarjali svoje delovanje v prvi polovici mandata, obenem pa tudi uspešno predstavili programe za prihodnji dve leti.
Poslanci SLS bodo podprli predlagano listo ministrskih kandidatov, je dejal Janez Podobnik. Gre za drugi polčas tekme, ki se je začela oktobra leta 2000, ko je bila sestavljena sedanja vladna koalicija, česar ne gre pozabiti. Vlada pa je dobila novega dirigenta. Po Podobnikovem prepričanju je v za Slovenijo pomembnem obdobju vstopanja v EU dobro, da je v vladi tudi stranka konservativne usmeritve, SLS, ki je naslednica nekdanjega Demosa in članica evropske ljudske stranke. V novi vladi bo velika večina izkušenih ministrov, vendar pa so v SLS nad nekaterimi razočarani, saj prvega polčasa niso izkoristili.
V imenu poslanske skupine DeSUS je Ivan Kebrič ocenil, da izbrana ministrska ekipa vliva zaupanje. V stranki upokojencev so prepričani, da bo predsednik vlade vse resorje ustrezno koordiniral, prav tako pa tudi usklajeval sodelovanje med vlado in državnim zborom. Uresničevanje nalog, ki so jih v svojih predstavitvah naštevali ministrski kandidati, bodo v DeSUS skrbno opazovali in tudi nadzorovali. "Želimo si dobro sodelovanje, odkritost in boljšo komunikacijo," je med drugim še dejal Kebrič.
Podporo je predlagani ministrski ekipi v imenu obeh poslancev narodnih skupnosti zagotovila Maria Pozsonec, ki se ji zdi postavitev nove vlade zgodovinskega pomena. Dosedanje delo ministric in ministrov si zasluži zaupanje tudi v bodoče, zato poslanki odločitev o listi ne predstavlja prav nobenega dvoma. Vendar pa ima, kot je dejala, od vsakega posameznega ministra tudi določena pričakovanja.