V prenovljenem plačnem sistemu namreč velja, da nihče ne sme imeti osnovne plače, nižje od minimalne. Ker se je ta v letošnjem letu dvignila na 1277,72 evra bruto, se je plača javnih uslužbencev, ki so na novi plačni lestvici najnižje, določila v vrednosti prvega plačnega razreda, ki je nad minimalno plačo.
Sicer pa plačni dvigi v javnem sektorju niso enaki za vse. Javni uslužbenci, pri katerih povišanje ne presega sto evrov bruto, so s 1. januarjem pridobili višjo plačo v celoti. Ostalim se s tokratnim izplačilom plače povišujejo za najmanj sto evrov bruto oz. 12 odstotkov predvidenega povišanja. Zaposleni s predvidenim povišanjem za več kot 420 evrov bruto bodo višje plače v celoti dosegli v skupno šestih obrokih do leta 2028, ostali prej.
Na ministrstvu za javno upravo izpostavljajo, da gre za največjo spremembo plačnega sistema v zadnjih 15 letih. Obsežne spremembe pa so plod intenzivnih pogajanj in skupnega dogovora med vlado in sindikati. Ob izplačilu prvih plač po uveljavitvi plačne reforme na ministrstvu danes pripravljajo tudi novinarsko konferenco.
Minister za javno upravo Franc Props je na novinarski konferenci povedal, da bo prvo plačo po prenovi sistema ta teden prejelo 188.000 uslužbencev. Dejal je, da je vlada za prenovo plačnega sistema namenila milijardo in štiristo tisoč evrov, nov sistem pa bo zagotavljal večjo preglednost z jasnejšimi merili za nagrajevanje in napredovanje. "Poudarek je bil tudi na tem, da povečamo privlačnost sistema za mlade in strokovnjake z redkimi znanji. Če prenove ne bi sprejeli, bi masa plač še vedno rasla, kar bi povečevalo nesorazmerja in nezadovoljstvo med javnimi uslužbenci. Tako pa reforma omogoča postopno uvajanje sprememb, ki zagotavljajo javnofinančno vzdržnost, da bo sistem poenoten, da bodo višje plače za mlade, ki šele vstopajo na trg, ter možnost nagrajevanje uspešnih."
Dodal je, da se bodo osnovne plače usklajevale v prehodnem obdobju in na koncu z inflacijo. "Učinkovit javni sektor je temelj vsake družbe. Zato more biti stabilen in privlačen za obstoječe nove kadre. Reforma zagotavlja pravičnost in stabilnost."
Državna sekretarka Mojca Ramšak Pešec je povedala, da je bilo časa za pripravo malo. "Na ministrstvu smo zagotavljali vso potrebno pomoč in se odzivali na vse težave ter dileme, ki so se pojavljale v praksi. Ob zavedanju, da delamo nekaj dobrega za naše javne uslužbence, ta trud ni bil zaman."
Dejala je, da je bilo od podpisa kolektivnih pogodb potrebna še vrsta stvari, zato da je danes je del javnega sektorja že prejel izplačila v skladu z novim sistemom. "Ugotovili smo tudi nekaj računskih in tehničnih napak ter jih popravili. Seveda je implementacija zahtevala vrsto aktivosti, predvsem na strani delodajalcev. Izvedli smo veliko usposabljanj, tako centralno na našem ministrstvu, preko 5000 udeležencev je bilo deležnih usposabljanja preko naše upravne akademije."
Posebej je izpostavila pripravo enotnega informacijskega sistema za izračun plač po novem plačnem sistemu, vključno z vsemi postopnimi dvigi po posameznih datumih dvigovanja plač. "To smo ponudili v uporabo delodajalcem javnega sektorja," je dejala.
Opozorila je tudi na to, da bi se lahko v praksi pokazale nekatere neučinkovitosti, vendar je napovedala njihovo sprotno reševanje in sprejemanje potrebnih sprememb.
KOMENTARJI (527)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.