Zaposleni v Bolnišnici za ginekologijo in porodništvo Kranj so se izrekli proti pred kratkim imenovani v. d. direktorice Poloni Podnar in zahtevajo njeno zamenjavo. A predsednica sveta zavoda Alenka Bradač seje sveta ne bo sklicala, dokler se z ministrstvom za zdravje ne dogovorijo o reševanju finančne situacije bolnišnice.
Zaposleni so na zboru delavcev minuli teden ocenili, da je svet zavoda "postavil za v. d. direktorico osebo, ki ne izpolnjuje niti strokovnih niti zakonskih meril". Zato naj bi na seji sveta zavoda predlagali zamenjavo v. d. direktorice ter tudi razrešitev predsednice sveta. Zaposleni so se izrekli tudi proti pripojitvi porodnišnice k Splošni bolnišnici Jesenice.
Bradačeva seje sveta še ni sklicala, saj se želijo najprej sestati s predstavniki ministrstva. To se mora, kot je dejala, namreč aktivno vključiti v dogajanje, ne glede na to, ali bo zavod ostal samostojen ali ga bodo priključili k jeseniški bolnišnici. Po njenih besedah je treba najprej rešiti finančno situacijo. Plače za april so sicer izplačali, zapleti pa so pri izplačilu nadur, ker ni dovolj likvidnostnih sredstev, prav tako bo težava pri izplačilu regresa.
Dokler teh težav ne rešijo, je sejo sveta nesmiselno sklicevati, je dejala Bradačeva. Po njenih besedah je bil zbor delavcev tudi sklican nezakonito, poleg tega pa se neprestano širijo neresnične govorice, da namerava ministrstvo zavod zapreti.
Podnarjeva: Ti očitki so neargumentirani in smešni
Odnosi med zaposlenimi v kranjski porodnišnici so sicer že nekaj časa skrhani. Prejšnja direktorica Andreja Cerkvenik Škafar je sredi aprila protestno odstopila. Tedaj je pojasnila, da so se nanjo vršili pritiski in grožnje, ko je opozarjala na sistemske težave v zdravstvu. Meni, da združevanje uprav bolnišnic v tem času ne bo prineslo nobene dobrobiti, temveč je treba najprej poskrbeti za korektno financiranje programov, kadre in prostore.
Za v. d. direktorice so nato imenovali Podnarjevo, ki je bila edina pripravljena prevzeti položaj, a so zaposleni že po nekaj dneh zahtevali njeno zamenjavo. "Po šestih delovnih dneh so se torej zaposleni počutili upravičene razpravljati o mojih dosežkih, strokovnosti, kršitvah, vodstvenih sposobnostih in še mnogočem," je po poročanju Dela v izjavi zapisala Podnarjeva, očitke pa označila za neargumentirane in smešne.
Zaposleni poudarjajo, da delo kljub pretresom poteka normalno
Zaposleni, ki jih v svetu zavoda zastopa Aleš Rozman, ministrstvo in ostale pristojne pozivajo, naj uredijo zakonske podlage in sprejmejo plan zdravstvenega varstva v državi, vključno z mrežo izvajalcev na vseh treh ravneh zdravstvenega sistema ter šele nato ukinjajo ali združujejo zdravstvene zavode.
Prav tako pričakujejo, da se ministrstvo opredeli do postopkov izbire vršilke dolžnosti. Zahtevajo, da se za v. d. direktorja postavi oseba, ki bo sprejemljiva tudi za zaposlene. Poleg tega zahtevajo razrešitev predsednice sveta zavoda iz krivdnih razlogov, ker naj bi uvajala spremembe na nezakonit ter zavodu škodljiv način.
Zaposleni od ministrstva pričakujejo tudi, da se sprožijo ustrezni postopki in prijava kršitve zakonodaje na pristojne organe, kot so zdravstveni, delovni in upravni inšpektorat, računsko sodišče in protikorupcijsko komisijo. Ocenjujejo, da so po krivdi sveta zavoda v bolnišnici nastale izredne razmere.
Hkrati pa so poudarili, da delo kljub težkemu finančnemu stanju in pretresom, povezanim z vodenjem bolnišnice, poteka normalno, tako na področju ginekologije kot tudi porodništva, ter da je na vseh nivojih dela poskrbljeno za maksimalno varnost in kar se da tudi prijazen odnos do bolnic.
Podnarjeva upa, da bodo še ta teden našli rešitev
Podnarjeva, ki je prepričana, da za gonjo zoper njo stojita Škafarjeva in Rozman, je danes poudarila, da se nekateri zaposleni od zbora delavcev počutijo močno izigrani. Tam so namreč dobili v podpis le izjavo, da so proti ukinitvi bolnišnice. Ob tem je Podnarjeva še enkrat izpostavila, da funkcije ni prevzela z namenom ukinitve ali zapiranja bolnišnice. O tem nikoli ni bilo nobenega govora.
Ob prevzemu funkcije je sicer Podnarjeva ugotovila, da je finančno stanje katastrofalno. Za april so plače še zagotovili, kako bo v prihodnje, pa ni jasno, je opozorila in dodala, da dnevno ustavlja izvršbe, saj ima zavod za milijon evrov zapadlih obveznosti, vsak mesec pa je izgube dodatnih 50.000 evrov. Zato se sprašuje, zakaj prejšnje vodstvo ni ukrepalo.
Še ta teden naj bi se srečala s predstavniki ministrstva za zdravje in upa, da bodo našli dolgoročnejšo rešitev. Pri tem bo odločitev, ali bo zavod deloval še naprej samostojno ali pa bo prišlo do organizacijskega združevanja z jeseniško bolnišnico v rokah ministrstva. Dejstvo pa je, da bo zavod ob nespremenjenem načinu plačila storitev in brez velike finančne injekcije sam težko preživel, je opozorila.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.