
Na današnjem zboru delavcev Veolie Transporta Štajerske, ki ga je zaradi pritiskov na voznike avtobusov sklical stavkovni odbor sindikata KNSS Neodvisnost, se je od skupaj več kot 300 šoferjev zbralo le kakšnih 20 ljudi. Opozorili so na povračilne ukrepe uprave po nedavni stavki in napovedali večjo mobilizacijo ter nove aktivnosti jeseni.
'Na zagovor morajo vozniki, ki so sodelovali v stavki'
Kot je med drugim poudaril prvi mož regijskega sindikata KNSS Neodvisnost Milan Mesarič, vodstvo podjetja očitno ni doseglo zadovoljivega zastraševalnega učinka s postopki ugotavljanja škodnih dogodkov na vozilih. Zdaj so namreč po njegovih besedah pričeli izvajati nov povračilni ukrep, saj z uvedbo postopkov pred odpovedjo kličejo na zagovore voznike, ki so sodelovali v stavki in jim očitajo, da tega dne ob določeni uri niso bili prisotni na mestu, ki je bilo določeno kot mesto stavke.
Kje je delavska solidarnost?
"Pravica do stavke je ustavna pravica vseh delavcev v Sloveniji. Stavkajoči v Veolii so 18. maja dosledno upoštevali zakon o stavki in stavkovna pravila. Že po definiciji je udeležba delavca v stavki, organizirani v skladu z zakonom, neutemeljen odpovedni razlog. Začeti postopki odpovedi so torej popolnoma zgrešeni in nesmiselni ter namenjeni izključno zastraševanju," je dejal Mesarič, ki meni, da bi v običajnih razmerah ob solidni delavski solidarnosti taki postopki bili povod za spontano zaustavitev dela, v njihovem primeru pa bodo vložili sto tožb zaradi nezakonitih odpovedi.
'Zaposleni so prestrašeni'
Predsednik omenjenega sindikata v podjetju Dušan Vidovič je dejal, da je tudi zaradi tovrstnega zastraševanja temu primeren odziv na današnji zbor delavcev, saj so zaposleni prestrašeni in nezadovoljni in se ne upajo izpostavljati v javnosti. Kot je dejal, z današnjim zborom želijo tudi izraziti nepodporo predstavnikom Sindikata delavcev prometa in zvez, ki spada pod okrilje Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) in namerava z vodstvom družbe podpisati dogovor, česar pa po njegovem vozniki ne podpirajo.
Opozarjajo na napake na avtobusih
V sindikatu so znova opozorili tudi na tehnične pomanjkljivosti avtobusov, za napake in morebitne nesreče pa je nato vsa odgovornost na preobremenjenih in utrujenih voznikih. Mesarič je poudaril tudi dejstvo, da imajo za seboj tudi ustavno odločbo, ki od zakonodajalca zahteva spremembo spornih členov zakona o delovnem času in obveznih počitkih mobilnih delavcev.
"Jeseni nadaljujemo z izražanjem nezadovoljstva, vendar v takšnem številu ne bomo uspešni. Če se delavci ne bodo odzvali, potem naj obvelja volja stavkokazov in svobodnega sindikata in bodo vozniki še naprej delali 14 ur dnevno za 500 evrov mesečnega plačila," je dejal Mesarič in zaposlene pozval, da se jim do jeseni pridružijo v čim večjem številu.
Kot je znano, sta KNSS Neodvisnost in Sindikat delavcev prometa in zvez za 18. maj skupaj napovedala stavko in od vodstva podjetja zahtevala zvišanje urne postavke na 5,20 evra ter ukinitev časa razpoložljivosti voznikov. Dan pred napovedano enodnevno opozorilno stavko so od nje odstopili predstavniki ZSSS, tako da se je stavke udeležilo le okoli 100 od skupaj več kot 320 zaposlenih.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.