Slovenija

Zaposleni Salonita Anhovo protestirali: Okoljsko stanje ni tako slabo

Kanal ob Soči, 15. 02. 2024 16.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Pred stavbo občine Kanal ob Soči je okoli 450 zaposlenih v cementarni Salonit Anhovo in somišljenikov protestiralo proti sprejetju predlaganih sprememb zakona o varstvu okolja. Predlagana novela po njihovem mnenju ogroža obstoj cementarne in s tem več sto delovnih mest. Državni zbor bo zakonski predlog obravnaval v petek. Nevladna organizacija EKO Anhovo in dolina Soče pa je medtem v izjavi za javnost sporočila, da je stanje še kako obupno, zaradi podjetja je v zadnjih treh desetletjih zbolelo ali umrlo več kot 3000 ljudi, onesnaževanje je namreč obsežno.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Protest zaposlenih Salonita Anhovo
    02:44
    Iz 24UR: Protest zaposlenih Salonita Anhovo
  • Iz SVETA: Protest v Kanalu
    03:29
    Iz SVETA: Protest v Kanalu

Uprava Salonita Anhovo je pozvala zaposlene, nekdanje zaposlene in njihove sorodnike, naj se udeležijo današnjega protestnega shoda. Iz Nove Gorice in Goriških brd je organizirala avtobusni prevoz, zaposleni pa so se protesta udeležili v delovnem času. So pa govorci poudarili, da jih k udeležbi ni nihče silil.

Zbrani na protestu so bili kritični do občinskega vodstva, ki je v zadnjem obdobju v precej napetih odnosih s cementarno. Občinska svetnica Klelija Dolenc (DeSUS) je med drugim dejala, da županova koalicija v občinskem svetu pri temah, ki se dotikajo cementarne, glasuje brez razprave in vedno enotno v podporo županovim predlogom. Več govorcev je poudarilo, da je obstoj cementarne za življenje v tem delu Soške doline ključen in da okoljsko stanje ni tako slabo, kot ga predstavljajo nekateri.

Direktor razvoja v Salonitu Anhovo Andrej Ipavec je dejal, da se strokovnjaki iz drugih držav čudijo zahtevi po izenačitvi izpustov pri sežigu in sosežigu odpadkov, saj da je to tehnično nedosegljivo. Povedal pa je še, da v cementarni niso proti zaostrovanju okoljskih standardov v dosegljivih mejah ter da to že počnejo in bodo tudi v prihodnje.

Sindikat in svet delavcev cementarne sta medtem v današnjem sporočilu za javnost zapisala, da bi imelo sprejetje novele izrazite negativne vplive na edino slovensko cementarno. Menijo, da bi zakon ustvaril razmere, kakršnih ni nikjer v svetu, in vodil v zaprtje cementarne ter spravil ob delo vse zaposlene. Navedli so še, da so zahtevani pogoji v predlagani noveli v nasprotju z zakonodajo EU. Ta določa, da se mejne vrednosti za cementarne razlikujejo od tistih za sežigalnice, predvsem zaradi razlik v tehnologiji.

Predlog novele sicer po sprejetih amandmajih na matičnem odboru DZ ne govori več o izenačitvi standardov za sosežig in sežig odpadkov, ampak določa, da vlada za naprave za sosežig določi tako stroge mejne vrednosti emisij, kot so določene v zaključkih o najboljših razpoložljivih tehnologijah (BAT) za sežig, razen če zaključki o BAT za naprave za sosežig določajo strožje mejne vrednosti.

Tudi družba Salonit Anhovo je v sporočilu za javnost zapisala, da je obstoj cementarne v primeru sprejetja zakonske novele ogrožen. Država bi na področju oskrbe s strateškim gradbenim materialom, ki omogoča izgradnjo ključnih infrastrukturnih projektov, stanovanj in hiš, izgubila svojo suverenost in samozadostnost, so opozorili.

Proti sprejetju novele se je izreklo tudi lokalno Društvo obolelih zaradi azbesta, ki nudi podporo bolnikom na različnih področjih, od uveljavljanja odškodnin do zagotavljanja zdravstvenih pregledov na Golniku. Kot so sporočili, Salonit ves čas vgrajuje najboljšo razpoložljivo tehnologijo in upošteva emisijske standarde, sprejetje zakona pa po njihovem prepričanju ne bi zmanjšalo vpliva na zdravje ljudi. Predsednik Sindikata azbestnih bolnikov Slovenije Bojan Goljevšček nasprotno meni, da gre za nenavadno podporo Društva obolelih zaradi azbesta "privilegiranemu načinu onesnaževanja s strani sosežigalnic".

Da sta bila sprejemanje osnutka in obravnava na parlamentarnem odboru prehitra in nista upoštevala vseh argumentov, je v skupni izjavi za javnost opozorilo tudi pet kanalskih društev, lovska družina in občinski odbor stranke DeSUS. Kot so zapisali, cementarna s podporo njihovi turistični, kulturni in športni dejavnosti neprecenljivo pripomore k življenju v lokalni skupnosti. Cementarni bi bilo treba po njihovem mnenju dovoliti izpeljavo tehnološke posodobitve, ki bi jo pripeljala med najsodobnejše v Evropi.

Odziv nevladne organizacije EKO Anhovo in dolina Soče

Kot so poudarili v organizaciji je stanje zdravja in okolja res obupno, onesnaževanje pa se nadaljuje v razsežnostih, kar je potrdila tudi zdravstvena stroka. "Prosili pa smo za pomoč tudi iz strahu, kaj bo prihodnost še prinesla Sloveniji z novimi industrijskimi obrati," so dodali. 

Kot so navedli, je zaradi podjetja v dolini samo v zadnjih treh desetletjih zbolelo ali umrlo več kot 3000 ljudi. "Da tako podjetje napade in žali nevladno organizacijo, kot je Inštitut 8. marec, češ, da zavaja ljudi, je nekaj, kar je predvsem pomilovanja, če ne obsojanja, vredno."

V nevladni organizaciji so prepričani, da podjetje ustrahuje in pritiska tudi svoje delavce, ki so se morali danes udeležiti "plačanega protesta proti novela zakona". Vendar kot pravijo v organizaciji, namen zakona ni zaprtje tovarne, temveč zaščita življenja vseh živih bitij v njeni okolici. 

Poudarili so, da razumejo delavce in njihov odziv. "A mi jim ne želimo škoditi. Ne njihovim službam, ne njihovim plačam. Mi le zahtevamo od lastnikov, da prilagodijo obratovanje na način, zaradi katerega bi oni nehali škoditi nam, ker, tako kot smo tudi vklesali v spomenik vsem žrtvam tovarne, 'Tu smo mi doma!'".

Ob tem so se zahvalili tudi Inštitutu 8. marec, ki kot pravijo, v taki situaciji predstavlja "nenadomestljivega soborca".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (26)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JohannDoe
16. 02. 2024 20.58
+1
Baje da se Indijci tudi že bunijo, da uvoz svetovnih smeti ni tako slab in da bi raje delovna mesta kot zdravje.... ker so pošteni pa bi pošteno bredli po svetovnih smeteh. Čudno, da na zahodu nihče noče bresti. Pa da Salonit kuri avstrijske in italijanske smeti, ne domačih. Pa niti po okoljskih standardih za sežigalnico... ker to pač ni.
Balki Bartokomus
16. 02. 2024 10.45
+1
Hhahaha.....feste....okoljsko stanje le ni tako slabo no....tudi oj simpson je reku da pa le ni cist kriv no.....ampak se je kasnje pokazalo da se je micken zlagal....pa to
andraa
16. 02. 2024 08.31
+0
sežigalnice v tujini kamor vozimo smeti so zaprla svoja vrata tako da se naše smeti kopičijo na naših odlagališčih za zbiranje odpadkov
JohannDoe
16. 02. 2024 20.52
+1
V Salonit vozijo kurit avstrijske in italijanske smeti, ne naše. Ob tem se pa še dilajo ali bi dali filtre gor al ne.
piu
15. 02. 2024 21.35
+2
Po novem se tudi od golubovega perja lahko dobi raka........
mijavci
15. 02. 2024 21.05
-2
Rešitev je solarizacija, Robija solarja.
aijtfia
15. 02. 2024 21.01
+0
aijtfia
15. 02. 2024 20.50
+1
eKO teroristi bi uničevali delovna mesta in živeli od davkoplačevalskega denarja!!!
txoxnxy
15. 02. 2024 20.50
+3
Ma s ni problema . Tovarno zapret za delavce in njihove družinske člane bodo pa do njihove smrti skrbel kvazi nevladniki namesto socijale In države.
JohannDoe
15. 02. 2024 20.24
+2
Bedno je, ko ljudje požirajo sranje v strahu da bodo izgubili delo. Seveda je kriza ostat brez prihodkov. Ampak kako lokalno okoljsko stanje "ni tako slabo" naj povprašajo zdravnike. Pred leti so se že zelo jasno izrazili glede tega. Pa ne samo za Anhovo. Po celi Sloveniji se 30 plus 40 let brez hujšega sramu zastruplja ljudi. Delavce v fabrikah. Prebivalce, ki so blizu. In one, ki so daleč (na kamion naložit pa ponoči skipat nekje daleč ni težko). Preverimo nacionalno incidenco raka za hec.
JohannDoe
15. 02. 2024 20.28
+3
Poleg tega v Anhovem ne sežigajo naših smeti, češ, da bi vsaj za sabo "čistili". V Anhovo vozijo sežigat smeti Italijani in Avstrijci. Krepavajo serijsko pa naši. To je tako kot EU vozi smeti "stresat" v reke p Indiji, da si potem umijejo roke kako so doma "čisti" in "eko". V tem primeru smo mi ti Indijci.
15procentov
15. 02. 2024 20.13
+5
Radius 10km bi lahko imeli toplo vodo kot v ljubljani... Da ne govorim o filtrih zraka
JohannDoe
15. 02. 2024 20.33
+1
Filtri zraka stanejo. Saj veš... toliko, da se potem obrat poceni kurjenja avstrijskih in italijanskih smeti ne splača in je treba zapret fabriko in jo preselit kam v Indijo ali Bangladeš, kjer niso tako pedantni, pa papa službe pa to.
Prototip
15. 02. 2024 20.04
+5
Ja nč,zaprite fabrko,pa boste živeli od čistega zraka...je pa drugače v naši soseski vsaj 8 obolelih za rakom pa ni nobene fabrke blizu..
bojer
15. 02. 2024 19.41
-1
V tem protestu zaposlenih ni neke logike. Iz tega okolja že "neskončno" dolgo poslušamo o škodljivosti na zdravje tudi svojcev, družinskih članov zaposlenih v tem podjetju.
spoštovanje
15. 02. 2024 19.34
+4
pa jim je ratalo folk skregat med sabo, da lahko zadaj počnejo, kar jim paše
piu
15. 02. 2024 19.24
+4
Golubova vlada ceni le luzerje brez službe......
Zmaga Ukrajini......
15. 02. 2024 19.18
-2
Pa razumi te bedake, če moreš... Enostavno ni druge, kot da se tisti, ki želijo preživeti (in obvarovati svoje zdravje ter zdravje svojcev) odselijo,... tisti pa, ki imajo raje "službo", naj pač ostanejo v tem škodljivem okolju, samo potem naj pač ne jamrajo, ko bo toliko in toliko več rakavih obolenj, azbestoze, mezotelioma,... Če jim ni jasno, da morajo (za svoje dobro in dobro svojih otrok) dejodajalce prisiliti v bolj odgovorno obnašanje do ljudi, do okolja,.... potem jim pač ni pomoči. Če je edina stvar, ki jo ti butli vidijo, bes zaradi Nike Kovač, potem jim jaz pravim samo - IZVOLITE še naprej živeti v sr...
jutri_pa_res
15. 02. 2024 18.55
+4
Kar se tiče Anhovega in nezdravega okolja, prosim naj nekdo predstavi statistično študijo, ali tam res ljudje za rakom ali kakšnimi drugimi boleznimi umirajo prej ali pogosteje kot drugod (z izvzetjem dolgoročnih posledic azbesta, ki ga itak ni več). Poslušamo populistične izjave, kako je ta oli oni sosed umrl za rakom, ampak pri nas v Mb sta za rakom umrla dva moja prva soseda in tudi moj oče, pa nimamo nobene sežigalnice odpadkov ali umazane industrije.
JohannDoe
15. 02. 2024 20.36
+1
Pred časom so imeli zdravniki zelo glasno kampanijo glede tega. In predstavili porazno stanje, pa ne samo v Anhovem, po celi Sloveniji. Na Nova24 so jih z velikim veseljem objavljali cela dva tedna. Pobrskaj po arhivih.
MeaParvitas
15. 02. 2024 18.10
+15
Naj v občini razpišejo referendum na to temo, potem pa bodo morali pojesti tisto, kar so skuhali. Pika!
kr_en_moz
15. 02. 2024 17.59
+7
Kibla iz 8.marca že obveščena, da neha fajtat?
kokosov
15. 02. 2024 17.46
-1
za dom pripravljen
15. 02. 2024 17.44
+3
Se strinjam , da so obsojanja in pomilovanja vredne te PIJAVKE prisesane na državno korito iz ZNANSTVENO RAZISKOVALNEGA INŠTITUTA 15. februar (al pa 8. marec , kot vam je ljubo )