V sredo, 24. maja, bo delo na Upravni enoti na Tobačni in Linhartovi v Ljubljani za eno uro obstalo. Razlog je stavka, ki bo potekala v obliki popolne prekinitve dela in z zborom zaposlenih pred obema stavbama, je razvidno iz dopisa, ki so ga pridobili pri Večeru. Za prekinitev dela so se odločili zaradi "že desetletja znanega in nikoli rešenega materialnega in kadrovskega stanja upravnih enot".
Zaposleni na upravnih enotah prejemajo osnovne plače, ki se začnejo v 25. plačnem razredu. To pomeni, da jim mora država do polne minimalne plače doplačati, zato se na večjih upravnih enotah poleg preobremenitev soočajo s kadrovskim pomanjkanjem. Ob tem stavkajoči zahtevajo še dodatek na blagajniško poslovanje.
V sindikatu zato zahtevajo, da se vsem zaposlenim na upravni enoti plače dvignejo za sedem plačnih razredov oz. 28 odstotkov in da se nazivi izenačijo z nazivi na ministrstvih, kar pomeni, da se ne smejo končati pri nazivu višji svetovalec, je navedbe za STA potrdil predsednik Sindikata državnih organov Slovenije (SDOS) Frančišek Verk.
Podpora sindikata Glosa
Iz Sindikata kulture in narave Slovenije GLOSA so ob tem v javnost poslali odprto pismo, v katerem izrekajo podporo stavkajočim. Kot so zapisali, so veseli njihove bitke. "Vseskozi terjate odpravo plačnih krivic, dostojno vrednotenje dela in normalne delovne pogoje. Kaj se je uredilo do sedaj? Nič ali manj kot nič ... Pogajanja ne prinesejo rešitev, vlada zavrača odpravo dokazanih krivic, vas neenakopravno obravnava ter ustvarja nova plačna nesorazmerja in druge krivice," so našteli in poudarili, da se jim zdijo zahteve zaposlenih pravilne in pravične.
"Ker se stvari ne premaknejo, jih boste premaknili vi. Javnost ima pravico izvedeti, kako mačehovsko se vêde oblast do tega izjemno pomembnega področja, ki opravlja dela in naloge državne uprave ter zagotavlja servis vsem nam, prebivalcem Republike Slovenije! Članstvo Sindikata Glosa izreka priznanje vašim naporom za pošteno nagrajevanje delavstva za njegovo prizadevno delo. Kajti tudi to je pomemben del varnega, zdravega in spoštljivega delovnega okolja!" so še dodali.
Odgovor ministrstva: Pogajanja o pravici le ene od upravnih enot niso možna
Iz omenjenega dopisa, ki ga je pridobil Večer, je razviden tudi odgovor ministrstva za javno upravo, češ da sicer pozdravljajo sindikalne aktivnosti, katerih namen je opozarjati na šibke točke v uslužbenskem sistemu in predlagati izboljšave, vendar pa "glede na postavljene zahteve in čas, v katerem so posredovane, objektivno ni možno sporazumno rešiti konkretnega spora ne pred in ne med stavko".
Državni sekretar Urban Kodrič je spomnil, da že nekaj časa potekajo intenzivna pogajanja z reprezentativnimi sindikati javnega sektorja o prenovi plačnega sistema in odpravi nesorazmerij v osnovnih plačah, kamor bodo zajeti tudi zaposleni v državni upravi. Izpostavil je, da kljub temu, da gre za največjo in najbolj obremenjeno upravno enoto, niso možna pogajanja le glede pravic ene od upravnih enot. Zaposleni na upravnih enotah z izjemo načelnika po njegovih besedah tudi ne opravljajo tako zahtevnih nalog, da bi lahko dobili nazive, višje od višjega svetovalca.
Spomnimo
O težavah na UE Ljubljana smo sicer že poročali avgusta lani, ko je ministrica za javno upravo Sanja Ajanovič Hovnik z mesta načelnika Upravne enote Ljubljana razrešila Bojana Babiča. Kot je poudarila, njegova razrešitev ni bila politično motivirana, prav tako mu ni očitala "nič takšnega, kar bi izpostavila". Je pa omenila, da je bilo v zvezi z ljubljansko upravno enoto večkrat izpostavljeno vprašanje dovoljenj za tujce in vlog za zaščito državljanov Ukrajine, kjer so veliki zaostanki.
Babič je takrat opozoril na pomanjkanje kadra – med razlogi pa dejstvo, da so zaposleni na upravnih enotah slabše plačani kot na primerljivih delovnih mestih drugje v javni upravi, zato jih je težko zadržati. Izpostavil je tudi, da ljubljanska upravna enota pokriva delovno področje 14 ministrstev, kar pomeni zelo široko paleto opravil, storitev in nalog. Glede zaostankov na oddelku za tujce je med drugim poudaril, da se ti povečujejo že sedem let.
Babiča je kot v. d. načelnice ljubljanske upravne enote nadomestila generalna sekretarka na ministrstvu za javno upravo Nataša Trček, ki jo je januarja letos zamenjala uradnica Andreja Erjavec.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.