
Predstavniki zaposlenih na univerzah in študentov protestirajo proti konceptu novega zakona o visokem šolstvu in postopku pripravljanja.
V Neodvisnem sindikatu delavcev ljubljanske univerze, Sindikatu delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti, sindikatu vzgoje, izobraževanja znanosti in kulture, krovni študentski organizaciji in visokošolskem sindikatu opozarjajo, da koncept med drugim ni usklajen s finančnimi zavezami socialnega sporazuma (2011 kot izhodišče za financiranje visokega šolstva), da upočasnjuje dinamiko zviševanja sredstev do dva odstotka BDP ter predvideva vavčerski sistem in ne vsebuje varovalk za omejevanje plačljivega polnega študija. Predlog predvideva tudi grob poseg v veljavni sistem delovnih mest in napredovanj, so prepričani.
Menijo, da ima nova vlada legitimno pravico, da zavrže predlog zakona, ki je bil pod prejšnjo vlado že v veliki meri usklajen z deležniki, dvomijo pa o konstruktivnosti tega početja. Trdijo, da je bil koncept pripravljen v ozki delovni skupini, katere sestava doslej ni bila uradno objavljena. Zato pozivajo ministrstvo, naj jim tudi uradno sporoči sestavo delovne skupine.
Z ministrstva so sicer nedavno sporočili, da delovno skupino sestavljajo Peter Maček, Mirko Stopar, Alenka Braček Lalić, Lučka Lorber, Slavica Čebuar Musar, Blaž Zupan, Jadran Lenarčič in Pavle Zgaga. Svet za visoko šolstvo v novi sestavi in pod novo predsednico Lučko Lorber se bo sestal v sredo in med drugim obravnaval izhodišča za pripravo novega zakona o visokem šolstvu in financiranje visokošolske dejavnosti v letu 2015.
Svet za visoko šolstvo je formalen organ, ki daje mnenja k že oblikovanim in usklajenim predlogom, ni pa primeren prostor za usklajevanje med deležniki, pojasnjujejo. Zato se ne morejo znebiti vtisa, da se vlada argumentiranega soočenja z deležniki boji in zato na svetu išče formalno legitimacijo za predloge, ki jih zaposleni na univerzah in študenti ocenjujejo kot "nedomišljene, strokovno šibke in predvsem uničujoče za prihodnji razvoj visokega šolstva v Sloveniji".
Zato pristojnemu ministrstvu predlagajo, da se pred začetkom razprave ne opredeljuje do koncepta zakona in da pozove vlado ter državni zbor, naj proračunsko postavko za visoko šolstvo v proračunu za to leto uskladita z zavezami socialnega sporazuma.
V zvezi s konceptom novega zakona o visokem šolstvu so se oglasili tudi v Visokošolskem sindikatu Slovenije - Sindikatu Univerze v Mariboru ter v Sindikatu vzgoje, izobraževanje, znanosti in kulture Slovenije na mariborski univerzi. Po njihovem mnenju gre za koncept, ki problematike delovanja in financiranja javnih univerz v ničemer ne rešuje, temveč pomeni dokončni potop normalnega delovanja javnih univerz.
V sporočilu za javnost so zapisali, da v dokumentu prepoznavajo koncept, ki ga mariborska univerza v mandatu rektorja Danijela Rebolja že poskuša nadaljevati kot lokalno delovnopravno strategijo. "Deloma zato, da bi zakrili in opravičili (po mnenju sindikatov) nezakonitosti v obstoječi praksi, glede katerih potekajo sodni spori, deloma pa najbrž zato, da bi utrdili svoj položaj ali si vsaj postavili spomenik in se s tem izognili pozabi," so pojasnili.
Zapisali so, da koncept, "ki ga v imenu univerzitetne avtonomije uveljavlja in reklamira vodstvo Univerze v Mariboru", pomeni predvsem vzpostavljanje piramidalnega sistema zaposlitev, fleksibilno določanje delovnih obvez, manipulacije z notranjimi akti univerze in discipliniranje zaposlenih.
V omenjenih sindikatih so nad objavljenim predlogom koncepta zakona pretreseni, ker je ministrica za izobraževanje Stanka Setnikar Cankar po njihovih besedah zagotovila, da novi koncept zakona ne bo udejanjanje mariborskega modela. Sindikata zato odločno protestirata proti konceptu in pozivata Svet RS za visoko šolstvo, da ga zavrne.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.