Uradniki na okencih morajo zdaj namreč obravnavati vse stranke, ki jih obiščejo v času uradnih ur. Popoldanska izmena se tako večinoma podaljša vsaj za eno uro ali pol, pogosto tudi dlje. Podlaga za to je v uredbi o upravnem poslovanju, ki jo pripravlja ministrstvo za javno upravo, in so jo po besedah predsednika sindikata delavcev upravne enote Ljubljana Dragana Stankovića "postavili na piedestal nad vse ostale zakone, na primer nad zakon o delovnih razmerjih".
Sindikat julija poslal prijavo inšpektoratu za delo
Kot je Stanković pojasnil v izjavi za medije, te ure delodajalec beleži kot izredno prisotnost na delovnem mestu in niso izplačane, presežek nadur pa lahko porabijo le kot proste ure. Glede tega vprašanja je Sindikat državnih organov Slovenije julija poslal prijavo inšpektoratu za delo, na poročilo še čakajo.
Kot je še pojasnil Stanković, so na oddelku za tujce neko sredo svojo delo namesto ob 19. uri končali šele okoli 22. ure, pretekli petek pa je bilo po koncu uradnih ur ob 14. uri na oddelku za javni red in promet še vsaj sto strank.
Najbolj kritično je stanje na oddelku za tujce, in sicer zaradi čedalje večjega števila tujih delavcev, "obsedno stanje" pa traja vse od konca julija. Proti koncu leta se bo po Stankovićevih izkušnjah stopnjeval tudi naval slovenskih državljanov, ki bodo za praznike potrebovali nove osebne izkaznice in potne liste.
Delavcem nadurno delo ni niti odrejeno niti priznano. Do 20 nadur na mesec jim priznajo kot navadne ure, presežek nadur pa lahko porabijo le kot proste ure. Zaposleni na okencih sicer v najbolj kritičnih mesecih občasno prejemajo dodatek za povečan obseg dela, ki pa znaša okoli 20 evrov.
Stanković: Naleteli smo na 'gluha ušesa'
Stanković je poudaril, da v sindikatu na nevzdržne razmere opozarjajo že vrsto let, a se ni nič premaknilo, zato so se zdaj odločili za ukrepanje. Če se stanje ne bo izboljšalo, nameravajo ukrepe zaostrovati, in sicer vse do klasične stavke.
Zaposleni na ljubljanski upravni enoti so na razmere opozorili tudi v začetku oktobra, ko so "protestno" zapustili svoja delovna mesta ob zaključku delovnega dne, ob 19.30, ne glede na to, da so bile čakalnice še polne strank.
Stanković za probleme krivi državo, ki je v zadnjih letih naprtila upravnim enotam celo vrsto novih upravnih nalog, ob tem pa je pri skoraj vseh postopkih ukinila krajevno pristojnost, kar pomeni, da lahko v Tobačni poleg prebivalcev Ljubljane urejajo zadeve tudi ljudje z drugih območij. Dodaten razlog za pretiran obisk je v tem, da je upravna enota Ljubljana edina v Sloveniji, ki ima uradne ure od ponedeljka do četrtka tudi popoldne. Kadrovskih, prostorskih in materialnih težav, ki so s tem nastale, pa država ni odpravila, je opozoril Stanković.
Načelnik UE: Vse ure po koncu uradnih ur so evidentirane
Vodstvo upravne enote Ljubljana se s sindikati strinja z razlogi za povečan obseg dela, ob tem pa opozarja, da so glede dodatnih zaposlitev vezani na odobren kadrovski načrt in soglasje vlade k zaposlitvam. Trenutno sicer potekajo postopki za 23 novih zaposlitev, kar pa bo premalo. Število zaposlenih se je namreč od leta 2008, ko jih je bilo 372, znižalo za skoraj sto.
Načelnik ljubljanske upravne enote Lovro Lončar je poudaril, da so vse ure po koncu uradnih ur evidentirane, v okviru razpoložljivih finančnih sredstev pa zaposlenim v najbolj obremenjenih mesecih izplačajo dodatek za povečan obseg dela. To je potrdil tudi Stanković, a poudaril, da to niso redna izplačila.
Lončar je poudaril, da razumejo zaposlene, saj se s povečanim številom strank na upravni enoti srečujejo že dlje časa. Za reševanje so sicer sprejeli tudi nekaj ukrepov, kot so predodeljevanje zadev in preusmerjanje strank na druge upravne enote, govorili pa so tudi o drugih sistemskih ukrepih, ki po njegovih besedah niso v pristojnosti upravne enote.
Ministrstvo: Nastala situacija je v pristojnosti načelnika UE
Na ministrstvu so zapisali, da je nastala situacija v pristojnosti načelnika upravne enote in se primarno rešuje z dogovori in razgovori s predstavniki sindikata, pri rešitvi nastalega položaja pa intenzivno sodeluje tudi ministrstvo.
Prepoznavajo, da ima upravna enota Ljubljana kot najbolj naseljeno območje v državi določene posebnosti, ki so podlaga za drugačno urejanje uradnih ur in delovnega časa uslužbencev na okencih, na katerih se posluje s strankami neposredno.
"Ukrepi za izboljšanje delovnih pogojev zaposlenih na uprave enote Ljubljana in obvladovanje izrednega povečanja strank na določenih področjih dela, zlasti na področju obravnave tujcev, se uvajajo in se bodo uvajali v dogovoru z vodstvom upravne enote in ob sprotnem obveščanju zaposlenih ter obveščanju javnosti," so zapisali. Kot so pojasnili, so ukrepi lahko tako organizacijske kot delovno pravne narave, na primer preusmerjanje strank na druge upravne enote, ustrezno nagrajevanje povečanih obremenitev in dela preko delovnega časa zaposlenih, kot skrajni ukrep tudi možnost spremljanja števila strank, ki jih je še možno dnevno obravnavati ali obravnavati v določenem časovnem obdobju.
V ponedeljek bodo s stavko začeli tako, da bodo zaposleni delo končevali takoj po uradnih urah, ne glede na število čakajočih. "Stranke so se navadile, da tudi če pridejo minuto do konca uradnih ur, bodo morale biti postrežene, ne glede na to, ali za nas zaposlene pomeni delo do desetih zvečer," je bil še kritičen Stanković. Delo v času uradnih ur bo sicer potekalo nemoteno.
Lončar je sicer prepričan, da bodo dosegli dogovor, ki bo sprejemljiv za vse. "Prepustimo zadevo ponedeljkovim pogovorom in takrat bomo videli, kateri ukrepi so izvedljivi in možni," pa je komentiral možne rešitve.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.