Kot je na novinarski konferenci ob tretji stavkovni sredi na upravnih enotah poudaril predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk, je stavka tudi za zaposlene vse prej kot nekaj prijetnega, saj ne želijo škoditi tistim, ki potrebujejo storitve upravnih enot. A, kot je dejal, so se z vladno stranjo sestali zgolj enkrat, ko je vsaka od strani predstavila svoje stališče, "nekega nadaljevanja pa ni bilo".
"Dejansko se gremo nek ping pong, nekonstruktiven, nevsebinski," je dodal predsednik konference sindikata upravnih enot in predsednik sindikata ljubljanske upravne enote na Tobačni Dragan Stanković. Kot je pojasnil, so sami posredovali dva konkretna predloga, a na vladni strani po njegovi oceni o tem, kar jih dejansko žuli in za kar si prizadevajo, ne želijo slišati. V svoje gradivo pa vključujejo zadeve, ki jih niso zahtevali in o katerih se ne želijo pogovarjati.
Vladni predlog so zavrnili. Zdaj pa jih je vladna stran po Verkovih besedah z dopisom zaprosila za protipredlog glede na vladne predloge, ki jih, kot je dejal, na noben način ne morejo sprejeti.
"Če bi vlada želela problem upravnih enot ustrezno rešiti, se izpogajati oz. zagotoviti optimalen servis države, bi se že davno nekaj dogovorili," je prepričan Verk. Tako pa meni, da gre za nekakšen resničnostni šov, ki ga bo treba končati z nekim resničnostnim šovom pred poslopjem vlade, kjer bi se po njegovih besedah lahko zbrali predstavniki vseh državnih uslužbencev, ne le uslužbencev upravnih enot. Kot je dodal, bo morda le na ta način predsednik vlade Robert Golob ugotovil, "da je nekaj hudo narobe".
Ideja o omenjenem shodu se je po Verkovih besedah porodila v torek po pogajanjih za plačni steber, ki med drugim vključuje državno upravo, vojsko in policijo. Verk je ob tem komentiral tudi vladne navedbe o 1,3 milijarde evrov, ki bi jih namenili za plačno reformo in odpravo plačnih nesorazmerij v javnem sektorju. Kot je opozoril, pa nihče ne pove, da bodo ta sredstva razdeljena v dinamiki "po koščkih" od leta 2025 do leta 2030, kar pomeni, da bo vse "uspešno požrla" inflacija.
Po besedah Stankovića tudi danes stavkajo zaposleni na 54 od 58 upravnih enot, naslednjo sredo naj bi se jim pridružili še na eni upravni enoti. Stavka bo namreč po napovedih potekala vsako sredo do sklenitve ustreznega stavkovnega sporazuma. Danes pa bodo predstavniki upravnih enot odločali še o morebitni zaostritvi na način, da bi potekala še en dan v tednu poleg srede.
Stanković je popoldne pojasnil, da se bodo v skladu s sklepom sindikalnih zaupnikov stavkajočih upravnih enot na vsaki od teh upravnih enot v prihodnjih dneh izrekali, ali so za dodaten stavkovni dan, pri čemer razmišljajo, da bi poleg srede stavkali še v ponedeljek ali petek. Prav tako se bodo izrekli, ali so za sodelovanje zaposlenih na upravnih enotah na protestnem shodu, ki bi ga organizirali v Ljubljani.
Ministrstvo: Sindikatom smo poslali konkreten predlog s konstruktivnimi rešitvami
Z Ministrstva za javno upravo so zjutraj sporočili, da verjamejo v napredek in zbližanje stališč v pogajalskem procesu, ki poteka z reprezentativnimi sindikati upravnih enot. Pogajanja morajo biti osredotočena tako na javnofinančni okvir kot tudi na vzporedno potekajoča pogajanja o prenovi plačnega sistema v javnem sektorju. Zato zavračajo Verkove navedbe, da pogajalski proces ne teče. Kot pravijo, je vladna pogajalska skupina sindikalni strani posredovala konkreten predlog stavkovnega sporazuma o reševanju stavkovnih zahtev, ki vsebuje konstruktivne rešitve.
"Vladni predlog je po naši oceni dober in naslavlja ovrednotenje dela na UE ter predlaga ukrepe za zaposlene na izhodiščnih delovnih mestih v posameznih tarifnih skupinah ter pri zaposlenih, ki rešujejo zmanjševanje zaostankov na UE. Ostala odprta vprašanja, vezana na odpravo plačnih nesorazmerij ter prenovo plačnega sistema v javnem sektorju, se, kot je znano, usklajujejo na centralnih pogajanjih in znotraj pogajanj plačnega stebra javnih uslužbencev v državnih organih. Tudi v primeru te stavke, ki se nanaša na UE, vlada zastopa stališče, da se plačne anomalije ne rešujejo parcialno in izven okvira, dogovorjenega z večino reprezentativnih sindikatov v javnem sektorju decembra 2023," so zapisali.
Spomnili so, da se celoten javni sektor spopada s kadrovskim pomanjkanjem in upadom možnosti zaposlovanja, zato je vladna pogajalska skupina to upoštevala tudi pri pripravi predloga stavkovnega sporazuma, ki ga je vodja vladne pogajalske skupine v skladu z dogovorom s sindikati na sestanku 12. 3. 2024 še isti teden posredoval sindikalni strani. "V vmesnem času, od zadnjega sestanka, poteka aktivna komunikacija z izmenjavo gradiv in stališč v elektronski obliki med vladno in sindikalno stranjo. Tako je konec prejšnjega tedna vladna pogajalska skupina sindikalno stran ponovno opomnila, da jim je bil posredovan predlog rešitve stavkovnih zahtev v delu, ki se nanaša na reševanje položaja javnih uslužbencev na upravnih enotah v okviru dogovorjenega na pogajalskem sestanku," so še dodali.
"Predlagani sta rešitvi, ki ju je mogoče implementirati v okviru obstoječega pravnega okvira. Vladna stran se je tudi jasno opredelila do vseh točk stavkovnega sporazuma, pripravljenega s strani sindikatov UE, s prošnjo, da se glede na pravila pogajalskega procesa sindikalna stran na predlog odzove s pisnim protipredlogom stavkovnega sporazuma oz. protipredlogom za reševanje stavkovnih zahtev. Zato protipredlog sindikalne strani pričakujemo še v tem tednu."
Po podatkih, ki so jih posredovali z ministrstva za javno upravo, je v lanskem letu znašala povprečna bruto plača na upravnih enotah 2119 evrov bruto, leto pred tem 1973,33 evra bruto. Kot izhaja iz podatkov za lanski december, je bilo skupno 2387 zaposlenih na upravnih enotah razporejenih od 16. do 56. plačnega razreda. Največje število, in sicer 427, jih je bilo v 31. plačnem razredu, v katerem je osnovna plača predvidena v višini 1492,62 evra bruto. Nižjo osnovno plačo je imelo 450 zaposlenih. Osnovno plačo, višjo od 2000 evrov bruto, pa je imelo 879 zaposlenih.
Spomnili so še, da je vlada na zadnji redni seji sprejela tudi Uredbo o upravnem poslovanju, katere cilj je prispevati k boljši organizaciji dela na UE, hitrejšemu reševanju vlog in upravnih postopkov, zlasti na področju upravnih zadev tujcev, osebnih listin ter gradnje objektov, kjer je že dalj časa prisotno bistveno povečanje pripada, podaljšan je čas reševanja upravnih zadev, veča pa se tudi število zaostankov oziroma nerešenih in nekončanih postopkov. "Podatki in izkušnje iz najbolj obremenjenega oddelka za tujce v zadnjih devetih mesecih namreč kažejo, da bo tovrstna sprememba prispevala pozitivno k učinkovitosti dela UE kot celote in k večjemu zadovoljstvu zaposlenih. V začetku marca se je minister za javno upravo Franc Props na delovnem srečanju sestal z načelniki in načelnicami upravnih enot, v prihodnjih dneh in tednih pa bo s sodelavci Ministrstva za javno upravo opravil delovne obiske na upravnih enotah. Namen srečanj je seznanitev s poslovanjem upravnih enot, diskusija pa bo tekla tudi o možnostih poenostavitve določenih upravnih procesov, digitalizaciji postopkov in o deljenju dobrih praks reševanja upravnih zadev med upravnimi enotami."
Spomnimo
Zaposleni na upravnih enotah so prvi stavkovni dan izvedli v sredo, 13. marca, nato pa še prejšnjo sredo, 20. marca. Takrat je stavkalo 54 izmed 58 upravnih enot. Med stavkovnimi zahtevami zaposlenih sta povišanje plač vsem zaposlenim na upravnih enotah za sedem plačnih razredov in izenačitev nazivov zaposlenih na upravnih enotah z nazivi na ministrstvih.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.