Na Kliničnem oddelku za perinatologijo Ginekološke klinike je ena od zaposlenih zbolela za akutno obliko pljučne tuberkuloze, kar je v današnjem času redkost, so sporočili z Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Dodali so, da so že začeli vse potrebne ukrepe.
Strokovnega direktorja Ginekološke klinike Adolfa Lukanovića so včeraj obvestili, da je zbolela medicinska sestra, ki je delala v ljubljanski porodnišnici. Bolnica, ki je sicer tudi astmatik, se zdravi na Golniku in ni v smrtni nevarnosti. Sestra je bila sicer do začetka avgusta na porodniškem dopustu, nato pa je imela ves čas respiratorne težave. Zdravila se bo vsaj pol leta.
Po sedanjih ocenah je bilo v kontaktu s sestro 173 ljudi, od tega okoli 90 novorojenčkov. Če se je kdo od otrok ali porodnic, ki so bili v stiku z medicinsko sestro, okužil z bakterijo, ki povzroča tuberkulozo, se bo to videlo šele čez mesec oziroma dva. Tako pri osebah, ki so bile v stiku s sestro, ne iščejo bolezni, pač pa bodo čez mesec dni prišle na pregled v bolnišnico Golnik.
S krvnim testom bodo nato ugotovili, ali imajo znake, da so se okužili z bakterijo. Če so se okužili, bodo dobili zdravila, ki okužbo ustavijo in preprečijo, da bi okužene osebe zbolele. Sicer pa je na voljo telefonska številka bolnišnice Golnik, na kateri so vseskozi na voljo za svetovanje oziroma dajanje informacij glede tuberkuloze: 04 25 69 287.
Seznami novorojencev oziroma mamic, ki so bile v stiku z medicinsko sestro, so že pripravljeni in ga bodo posredovali bolnišnici Golnik. Od tam bodo poslali ustrezno obvestilo mamicam in novorojenčkom za nadaljnje postopke in ukrepe, ki jih bodo izvajali v bolnišnici Golnik, pediatrični kliniki in drugje. Sicer pa bo obravnava otrok, ki so bili stiku z medicinsko sestro, potekala na pediatrični kliniki. Starši novorojencev bodo obveščeni o točnem datumu pregleda v pulmološki ambulanti na pediatrični kliniki v Ljubljani.
Okužba ne pomeni nujno bolezni
Po pojasnilih direktorja Bolnišnice Golnik Mitje Košnika se bodo postopki za preprečevanje izvedli enako kot pri vseh ostalih primerih. V Sloveniji sicer obravnavajo približno 200 okužb, pri katerih so večinoma v postopku le družinski člani. ''Tokrat je krog širši.''
Poudaril je, da okužba še ne pomeni nujno bolezni. Po njegovih besedah je tuberkuloza relativno slabo nalezljiva. Večina, ki je bila v daljšem stiku z bolnikom, se ne okuži. Od okuženih pa jih v roku enega leta zboli pet odstotkov. "Sicer pa, kdor zboli v Sloveniji za tuberkulozo, je enostavno ozdravljiv."
Tudi Andreja Borinc Beden iz službe za pljučne bolezni na Pediatrični kliniki je poudarila, da ni razloga za paniko. Že leta 2003 so namreč v tujini zaradi nevarnosti okužbe pregledali 600 novorojenčkov. Okužbo so odkrili pri dveh odstotkih, zbolel pa ni nihče.
Nevarna bolezen
Tuberkuloza, poznana tudi kot jetika ali sušica, je nalezljiva bolezen pljuč, ki primarno prizadene pljuča. Pogosto poteka kronično in s številnimi zapleti, lahko vodi tudi v smrt.
Je okužba z bacilom Mycobacterium tuberculosis, ki najpogosteje napade pljuča. Bacili po okužbi uničijo obrambni sistem v pljučih, kjer povzročajo razpadanje celic, ki jih bolnik nato izkašljuje. Bacili lahko prizadenejo tudi centralni živčni sistem, limfatični sistem, obtočila, urogenitalni sistem, kosti, kožo in sklepe.
Bacili se prenašajo kapljično po zraku, ko okužena oseba kašlja, kiha ali govori. Prodrejo globoko v dihala. Na sploh velja, da je potreben dolgotrajnejši stik oziroma izpostavljenost okuženi osebi, preden zbolijo drugi. Najbolj ogroženi so ožji družinski člani in sostanovalci v bolnišnicah, zaporih, varstvenih domovih, begunskih centrih in podobno.
Obolele matere lahko prenesejo na otroka okužbo pred ali med porodom. Polovica okuženih otrok pokaže znake obolenja v prvem letu starosti: zvišana telesna temperatura, slaba ješčnost, slaba razvoj in rast, težave z dihanjem, otekla jetra in vranica.
Lahko se pojavi v kateri koli življenjski dobi človeka. Zaradi slabe in pomanjkljive zdravstvene oskrbe, slabih življenjskih pogojev in revščine je še vedno velik problem v določenih predelih sveta. Zdravljenje traja pol leta.
Tuberkuloza je v Sloveniji zelo redka, zato štiri leta cepljenje zoper tuberkulozo ni več obvezno. Starši se lahko sami odločijo, ali bodo cepili novorojenčka. Podatki kažejo, da se večina ne odloči za cepljenje.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.