Pri zaprti osebi v Zavodu za prestajanje kazni zapora (ZPKZ) Ljubljana se je pojavila tuberkuloza, so sporočili z Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij.
Kot je povedal direktor ZPKZ Ljubljana Denis Perše, se je sum na okužbo s tuberkulozo pri zaprti osebi pojavil v začetku meseca. Osebo so nemudoma odpeljali na kliniko na Golniku, kjer so okužbo potrdili. Sledili so ukrepi v skladu s protokolom ob okužbi.
Vodja Nacionalnega programa za tuberkulozo Petra Svetina je povedala, da je zapornik hospitaliziran na Golniku, zdravljenje poteka uspešno. V prvih treh mesecih se bolezen sicer zdravi s kombinacijo štirih zdravil, pozneje s kombinacijo dveh. Samo zdravljenje sicer poteka od pol leta do devet mesecev.
V zaporu so v obravnavo vključili vse osebe, ki so bile z obolelim v stiku, tako zapornike in zaposlene kot druge, ki so morda bili v stiku z njim. Pred nami sta dve ključni nalogi: pozdraviti pacienta in preprečiti širjenje bolezni, je dejala. Ob tem miri, da je Slovenija država z nizko incidenco bolnikov s tuberkulozo, na leto jih obravnavamo med 70 in 80.
V zadnjih desetih letih so v zaporih obravnavali pet primerov tuberkuloze, ta je šesti, medtem ko v zadnjih petih letih do tokratnega primerov sploh ni bilo.
Oboleli je tujec, ki je v priporu od začetka leta, več pa zaradi varstva osebnih podatkov o njem niso smeli razkriti.
![Rentgen pljuč](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Aug2024/df72a10813d6f3fee39c_63282701.jpg?v=1157&fop=fp:0.44:0.50)
Tuberkuloza, imenovana tudi jetika ali sušica, je kronična, nalezljiva bolezen, ki najpogosteje prizadene pljuča, lahko pa tudi druge organe – sečila, trebušne organe, jajčnike, bezgavke, kosti in sklepe ... Povzroča jo bacil, imenovan Mycobacterium tuberculosis, bolezen pa se prenaša kapljično po zraku – medtem ko okuženi kiha, kašlja, govori. Vendar pa raziskave kažejo, da se tisti, ki so v stiku z bolnikom, okužijo šele po dolgotrajnejši izpostavljenosti.
Praviloma je oseba okužena več let, preden bolezen izbruhne, v času okužbe pa bolezni ne prenaša.
Tuberkuloza je ena od treh najsmrtonosnejših nalezljivih bolezni na svetu. Po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je v letu 2022 na globalni ravni za tuberkulozo zbolelo 10,6 milijona ljudi, 1,3 milijona jih je umrlo. Pri nas je v istem obdobju zdravljenje zaradi tuberkuloze potrebovalo 74 bolnikov, piše Zdravstveni portal.
Kot še opozarjajo, so znaki bolezni lahko dolgo neprepoznavni. Nujno pa je treba ukrepati v primeru štirih znakov: nepojasnjeno hujšanje, nočno potenje, več tednov prisotna rahlo povišana telesna temperatura in dolgotrajen kašelj. Tem simptomom se praviloma pridružujejo še otekle bezgavke, bolečine v prsnem košu, utrujenost, pomanjkanje teka ter krvav izpljunek.
Zdravljenje traja od pol leta do devet mesecev
Večina okuženih s tuberkulozo se lahko zdravi doma. Pomembno je le, da redno jemljejo predpisana zdravila – običajno gre za kombinacijo več različnih antibiotikov – in da se v prvih nekaj tednih, ko so še vedno kužni, izogibajo stikom z drugimi ljudmi. A da se dokončno pozdravijo, traja kar nekaj časa.
Cepljenje pri nas ni več obvezno, cepijo se le določene skupine otrok.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.