Nekaj sto stanovalcev Gotske ulice in bližnje okolice je na današnjem shodu izvedelo, da morata podjetji Tristan devetnajst in Giposs umakniti že postavljene zapornice in omogočiti neovirano parkiranje. Okrajno sodišče v Ljubljani je danes izdalo začasno sodno odredbo, v kateri piše, da morata podjetji takoj prenehati postavljati zapornice.
Najpozneje v 24 urah, torej do sobote popoldan, pa sta dolžni tudi "položiti vse zapornice, ki so že bile postavljene na parkirnih mestih, tako da z njih odstranita ključavnice in zapornice spustita, tako da bo možno neovirano uporabljati parkirne prostore". V nasprotnem primeru bo na njune stroške to storil sodni izvršitelj.
Če podjetji ne bosta ravnali v skladu s sodno odredbo, jima grozi tudi denarna kazen v višini 5000 evrov, je še razvidno iz sodne odredbe.
Podjetje Tristan devetnajst je ta teden začelo postavljati zapornice in je stanovalcem nameravalo zaračunavati parkirnino na parkiriščih ob blokih. Cena mesečnega najema je 40 evrov, poleg tega pa naj bi stanovalci plačali še akontacijo za zapornice v višini 120 evrov. Zemljišče je po informacijah družbe Distor, ki upravlja stavbe v Gotski ulici, v zemljiško knjigo vpisano na podjetje Giposs.
Janković: Sporov med MOL in Gipossom je več kot deset
Ljubljanski župan Zoran Janković, ki je prišel na shod, je stanovalcem vnovič obljubil vso podporo občine, ob tem pa spomnil, da je zaradi podobnih težav občina v številnih sodnih sporih z Gipossom.
Sodišče je za območje v Gotski že izdalo pravnomočno sodbo, po kateri je Mestna občina Ljubljana (MOL) že lastnica cest, medtem ko postopek za zelenice in parkirišča še traja, je povedal župan. Tudi zato je prepričan, da bo MOL tožbe zoper Giposs dobil. Do takrat pa bo na žalost treba potrpeti, saj se drugače, razen na sodišču, dolgoročno tega problema ne da rešiti, je dejal Janković.
Medsebojnih sodnih sporov med MOL in Gipossom je več kot deset, je dejal Janković in pojasnil, da so natančno poročilo pripravili za nadzorni odbor občine. Da Giposs mesto toži za okoli šest milijonov evrov, tožbe MOL proti Gipossu in Bojanu Gjuri, ki je od Gipossa odkupil nekaj parcel, pa so vredne okoli štiri milijone evrov, pa je oktobra pojasnil odvetnik MOL Rok Koren.
Giposs je predvsem v 60. in 70. letih preteklega stoletja v Ljubljani gradil več stavb in se v zemljiško knjigo vpisal kot lastnik zemljišč, za katera na MOL trdijo, da so v njihovi lasti oziroma lasti etažnih lastnikov bližnjih stavb. Pravni postopki na sodiščih tečejo že več let, večina se jih je začela med letoma 2003 in 2005, nekatere nasprotne tožbe pa tudi pozneje, je dejal Koren.
Na občini so v sredo pojasnili, da je od leta 2005 v teku postopek, ki problematizira domnevno lastninsko pravico podjetja Giposs tudi na območju parkirišč ob Gotski ulici. Giposs je po njihovih pojasnilih v zemljiško knjigo kot lastnik teh zemljišč vpisan nezakonito.
To je danes ponovil tudi Janković in dodal, da se boji, da je to "krinka za nekoga, ki zadaj stoji". Ob danes izdani začasni sodni odredbi pa je napovedal, da bo prosil direktorja varnostne službe, da na tamkajšnja parkirišča ne pošiljajo več varnostnikov, ki so takoj, ko se je pojavilo prosto parkirno mesto, danes poskušali preprečiti, da bi tja parkiralo novo vozilo.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.