Popolna zapora kranjske zahodne obvoznice oz. mostu čez Supernovo, ki je v ponedeljek v kombinaciji z nedelujočim semaforjem in številnimi prometnimi nesrečami v le nekaj urah povzročila hud prometni kolaps in precej slabe volje med vozniki, ostaja. Tako, kot je predvideno – do marca prihodnje leto. To so danes na licu mesta sporočili pristojni, ki so se v spremstvu gradbenih strokovnjakov, pa tudi novinarjev, fotografov in snemalcev sprehodili po gradbišču.
Tako kranjski župan Boštjan Trilar kot nova ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek in direktor Direkcije RS za infrastrukturo Damir Topolko se strinjajo, da je obnova mostu nujno potrebna. Most, ki je bil zgrajen leta 1970, namreč še nikoli ni bil obnovljen. Ni sicer na točki, da bi se lahko zrušil, ima pa zelo slabo konstrukcijo, kar se je pokazalo, ko so ga odprli. Ko bodo dela končana, bo most primeren za vožnjo še nadaljnjih 40 do 50 let.
Naslednjih pet mesecev se bodo Kranjčani in Kranjčanke na zaporo pač morali navaditi in poiskati alternativne poti do svojih ciljev. Vprašanja, kdo je zatajil, da javnost o zapori ni bila pravočasno obveščena, pa trojica danes ni rešila.
Topolko: Namestili bomo dodatne jeklene varnostne ograje
Na Direkciji RS za infrastrukturo poudarjajo, da dajejo velik pomen sanaciji premostitvenih objektov – v zadnjem obdobju so jih prenovili več kot 50.
"Danes ste se prepričali o stanju objekta in o tem, da je zaradi varnosti potrebna popolna zapora mostu. Z njega so padali tovornjaki, zaradi česar je bil veliko v medijih, in njegova končna izvedba bo takšna, da bo poskrbljeno za večjo varnost, saj bodo nameščene dodatne varnostne jeklene ograje," je napovedal Topolko.
Na vprašanje in očitek mnogih, zakaj dela niso raje stekla poleti, ko je ta cesta manj obremenjena, je odgovoril, da so z deli začeli že v aprilu in izvajali tisto, kar so lahko. "Smo pa imeli zahtevno nalogo dobiti služnost na zemljiščih pod mostom in ko smo jo junija dobili, smo nadaljevali z deli, ki niso zahtevala popolne zapore, dokler je le šlo. Prepričan sem, da bodo ljudje razumeli, da takšnih objektov ni mogoče v celoti obnavljati brez zapore."
Postopek izdaje soglasij je po njegovih besedah potekal tako, kot poteka običajno, obveščene so bile vse službe, saj brez soglasja občine in ostalih institucij zapore ne morejo izvesti. "Mislim, da nima smisla, da bi zaradi tega prihajali v neko konfliktno situacijo, treba je razumeti, da je most potreben obnove in da bomo morali vsi biti strpni ter potrpeti, pa bomo imeli boljšo infrastrukturo," je še dejal.
'Hitreje ne gre'
Pri obnovi mostu gre za zahtevna dela, ki obsegajo veliko faz, vključno z zamenjavo diletacij, stebrov in pilotov. "Glede na slabo stanje mostu se je projektant odločil, da mu spremeni cel statični sistem, da se zamenja t. i. Gerberjev nosilec in se naredi nova podpora. Novi podporni stebri so že narejeni, tako da bo prečno kompletno izsekan beton in v tem času se nikakor ne bi mogli voziti po njem. Pod objektom bodo nalepili karbonske lamele, ki povečujejo nosilnost objekta, ki pa se morajo namestiti takrat, ko je most razbremenjen, torej ko je z njega odstranjen asfalt, robniki, pločniki ... Ko se to znova obremeni, se lamele aktivirajo in dosežejo nosilnost," je pojasnil Davorin Ružič iz DRI.
Hitreje, pravi, ne gre. Že samo beton potrebuje 28 dni, da se strdi. "Zaradi boljše in hitrejše izvedbe je bolje, da dela potekajo pod popolno zaporo. Polovična zapora bi pomenila le to, da bi dela trajala še enkrat dlje."
Vrednost investicije je dober milijon evrov, izvajalec del je družba Marko Mark Nival. Popolna zapora je predvidena do marca 2019, odvisna pa je tudi od vremenskih razmer. "Na večini objektov smo uspeli predčasno zaključiti z deli in se bomo tudi tukaj potrudili, da bo tako," je obljubil Topolko.
Trilar: Ljudje se bodo po tednu dni navadili
Kranjski župan Trilar pravi, da je zelo vesel, da država intenzivno popravlja in obnavlja infrastrukturo v Kranju. Lani so bile tako preplastene vse državne ceste, letos je na vrsti ta most, naslednje leto pa Delavski most. "To je z vidika varnosti dobro. Je pa v tem primeru nekoliko zatajilo obveščanje, zato sem bil včeraj na ministrstvu, kjer smo naredili ukrepe, da bo to informiranje v bodoče potekalo bistveno hitreje, da se bodo imeli ljudje čas pripraviti in bomo lahko organizirali obvoze," je dejal.
Strinja se, da bi občane o takih zadevah morali obveščati najmanj en mesec prej. "Na direkciji sem bil nazadnje v poletnih mesecih in takrat sem imel zagotovilo, da bo tu veljala polovična zapora, zato sem bil prepričan, da bo promet potekal normalno. A se je ob začetku del, ko so izvajalci odprli konstrukcijo, izkazalo, da je most nevaren, da je konstrukcija preveč poškodovana, zato so se odločili za popolno zaporo, da bodo lahko most v popolnosti sanirali in da ne bi prišlo do kakšne nesreče. Žal je do obveščanja prišlo prepozno."
Na kritike, da dokumenti kažejo, da je Mestna občina Kranj zaporo naročila že avgusta (razvidno spodaj), je odgovoril, da to drži, a da gre za zaporo pod mostom, ki je na občinski cesti, in ne za tisto na njem. "Spodnjo zaporo smo naročili 8. avgusta in jo je izvedla Komunala Kranj. Zaporo na mostu pa je delala gorenjska gradbena družba in smo zanjo izvedeli šele v ponedeljek dopoldan," je še zatrdil. A oznake, zapisane v dokumentu, kažejo, da ne gre za občinsko cesto spodaj.
Prometne študije po njegovih besedah kažejo, da v takih situacijah traja približno teden dni, da se ljudje navadijo in poiščejo druge poti. "Včeraj so bili policisti že na terenu in so usmerjali promet, tudi redarska služba se bo vključila, je pa občina naročila še eno prometno študijo, da bomo lahko Kranjčanom svetovali, kje so potencialni obvozi, da se bo promet čim bolj razbremenil," je še dodal.
Bratuškova: Življenje je veliko bolj pomembno kot nekaj minut čakanja v koloni
"Danes smo vsi skupaj ugotovili, da je obnova tega mostu več kot potrebna. Res je, da je bilo mogoče – tudi zaradi nekaterih napak pri obveščanju – med mojimi Kranjčankami in Kranjčani nekaj slabe volje, verjamem pa, da je varnost na prvem mestu in je življenje veliko, veliko bolj pomembno kot nekaj minut čakanja v koloni, in da bodo to razumeli tudi Kranjčani in Kranjčanke," pa je povedala Bratuškova.
Tudi sama, pravi, stanuje v bližini in ta most vsakodnevno uporablja, pa vse do ponedeljka "ne kot Kranjčanka in ne kot ministrica" ni vedela za zaporo. "Naša naloga je, da skupaj z vsemi odgovornimi ta tok informacij izboljšamo in ljudi vnaprej obveščamo. Vedno pa bo, tega se zavedam, na začetku, ko se določene stvari začnejo obnavljati, med ljudmi nekaj nezadovoljstva. Je pa potem toliko večje zadovoljstvo, ko je stvar končana."
Kot pravi, bodo na ministrstvu skupaj z odgovornimi službami zapisali protokol za vse ostale primere, da bodo občani pravočasno obveščeni. "In to ne isti dan, ampak kar nekaj časa prej, da se lahko pripravijo in prilagodijo."
Spomnila je na nedavno nesrečo v Genovi, kjer se je zrušil del viadukta. "Moja zaveza, ko sem prevzemala mandat, je bila, da bom najprej preverila stanje premostitvenih objektov v državi. Poročilo o stanju le-teh na državnih cestah sem dobila, čakam še na poročilo Darsa. Mislim, da je 57 objektov v slabem stanju in naša naloga je, da vse te v doglednem času saniramo in spravimo v normalno stanje," je še povedala.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.