Predstavniki prevoznikov iz Pomurja so po dveurnih neuspešnih pogovorih s predstavniki policije, carine in Direkcije RS za ceste ugotovili, da sogovorniki ne morejo ustreči njihovim zahtevam oziroma da zato niti nimajo pristojnosti. Zato so s tovornjaki, ki so v pripravljenosti čakali vse dopoldne, okoli pol dveh popoldne blokirali mejni prehod Dolga vas. Današnji pogovor je pokazal, da je za zaplete kriva država, ki za prehod ni poskrbela. Gre že za peto zaporo tega mejnega prehoda v zgodovini samostojne Slovenije.
Prevozniki bodo prespali na mejnem prehodu
Prevozniki bodo noč preživeli pred svojimi tovornjaki v upanju, da se bodo pogajanja o njihovih zahtevah v četrtek nadaljevala. V sporočilu, ki so ga poslali vladi oziroma njenemu predsedniku Janezu Drnovšku, so zapisali, da niso dosegli dogovora, ki bi prevoznike odvrnil od napovedane zapore mejnega prehoda Dolga vas, sporočili pa so tudi imena pooblaščenih prevoznikov za nadaljevanje pogajanj.
Prevozniki vztrajajo, da morajo imeti pred mejnim prehodom prazna vozila za razsuti tovor, cisterne in hladilniki prednost oziroma da čakalna doba zanje ne sme preseči ene ure.
Po podatkih operativno-komunikacijskega centra Generalne policijske uprave pa drugod po Sloveniji zaradi tovornjakov še ni težav, saj jih nikjer ne zadržujejo niti ne izločajo.
Predstavniki policije o zapletu
Na zahteve voznikov, da naj znova uvedejo dva pasova za tovornjake, tako da bi imeli prazni prednost, in da za tovorni promet usposobijo tudi druge mejne prehode, je direktor uniformirane policije Generalne policijske uprave Milan Horvat pojasnil, da so tovornjake pri Gornji Radgoni prenehali izločati že 14. januarja. Takrat so jih zaradi obnove mostov čez Muro pri Petanjcih preusmerili skozi Križevce in Veržej in niso več vozili skozi Mursko Soboto. V dveh kolonah pa pred mejnim prehodom tovornjaki ne bi smeli voziti nikoli, vendar so to izjemoma dovoljevali ponoči, ko je bi promet zelo redek. Zdaj pa je po Horvatu ozko grlo predvsem na madžarski strani, kjer tehtajo vsa vozila, tudi prazna, čeprav so to uvedli po podpisu memoranduma med državama.
Prvi pogoj za krajšo čakalno dobo bi bil tako dogovor med prometnima ministrstvoma obeh držav, da praznih vozil Madžari ne bi več tehtali in šele potem bi bilo smiselno uvesti posebno kolono za prazna vozila, saj se zdaj prav zaradi tehtanja obe koloni na madžarski strani spet združita. Vendar pa si policija režima ni izmislila, vzrok za zaplete je prometna infrastruktura, je dodal Horvat.
V blokadi naj bi po podatkih policije sodelovalo 27 prevoznikov. Vozniki pa pravijo, da bodo vztrajali dokler njihove zahteve, za katere menijo, da so uresničljive, ne bodo izpolnjene. Kot je za 24ur dejal eden izmed prevoznikov so prehod pripravljeni blokirati tudi 14 dni. Pričakujejo pa, da jih bodo obiskali pristojni ministri.
Madžarsko-slovensko politično srečanje v Ljubljani
V Ljubljani pa so potekali slovensko-madžarski politični posveti, ki sta jih vodila državni sekretar na slovenskem zunanjem ministrstvu Iztok Simoniti in namestnik državnega sekretarja madžarskega zunanjega ministrstva Csaba Loerincz. Sogovornika sta razpravljala o dosedanjem sodelovanju med državama, o madžarskem zakonu o Madžarih, ki živijo v sosednjih državah, in o trenutnih razmerah v Jugovzhodni Evropi.
Sogovornika sta v povezavi z mejnimi prehodi med Slovenijo in Madžarsko še posebej poudarila pomen odprtja mejnega prehoda za mednarodni promet Čepinci, ki ga bodo odprli 28. marca ob navzočnosti predsednikov obeh držav Milana Kučana in Ferenca Madla.