Ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) namreč v povezavi z glasovanjem iz tujine opozarja, da je sistem urejen tako, da dvojno glasovanje ni možno.

"Za točno in popolno evidenco smo zainteresirani tako ministrstvo za notranje zadeve kot tudi ministrstvo za zunanje zadeve in upravne enote, pa tudi posamezniki, ki lahko uresničujejo volilno pravico in so skladno z določbami zakona o prijavi prebivališča dolžni sporočati vsako spremembo naslova," so sporočili iz službe za odnose z javnostmi MNZ.
Navajajo, da je za vodenje evidence volilne pravice na podlagi 3. člena zakona o evidenci volilne pravice pristojna upravna enota, stalna evidenca volilne pravice pa se vodi v registru stalnega prebivalstva in v Centralnem registru prebivalstva. Ob uveljavitvi dopolnitve zakona o evidenci volilne pravice 2. decembra 2006 je bilo v posebni volilni imenik vpisanih 12.444 slovenskih državljanov brez stalnega prebivališča. Vsi ti volivci so bili vpisani v volilni imenik na podlagi pisne zahteve, ki so jo podpisano sami poslali na upravne enote.
V volilnih imenikih za razgrnitev je bilo 24. avgusta letos vpisanih 73.911 državljanov. Ob zaključku volilnih imenikov pa je bilo na dan 11. oktober letos v posebnih volilnih imenikih vpisanih 73.521 državljanov. Število vpisanih državljanov se je zmanjšalo zaradi črtanja iz volilnega imenika vseh tistih državljanov, ki so umrli ali pa so bili odpuščeni iz slovenskega državljanstva in se je to ugotovilo po razgrnitvi.
Diplomatsko-konzularna predstavništva po uradni dolžnosti o tem obveščajo upravne enote in ministrstvo za notranje zadeve. Urejen naslov stalnega prebivališča je imelo 51.029 državljanov, za 22.492 državljanov pa na ministrstvu ne razpolagajo s podatkom o naslovu prebivanja državljanov, niti ni znana država prebivanja. Na zahtevo državljanov s stalnim prebivanjem v tujini je bilo izdanih 4962 volilnih kart za glasovanje po pošti, izpisanih na upravni enoti ali na ministrstvu za notranje zadeve.
Na seznamu 45 tisoč oseb
V skladu s sklepom Državne volilne komisije (DVK) z dne 9. oktobra je notranje ministrstvo poskrbelo za pripravo seznama za izpis volilnih kart še za vse ostale državljane s stalnim prebivališčem v tujini, ki so se centralno izpisovale v Cetisu. Na seznamu za izpis kart je bilo 45.521 oseb. Pri tem so takoj, še pred samim izpisom kart, izločili 2989 oseb, ker je bil njihov naslov nepopoln, tako da pošta zagotovo ne bi mogla priti do naslovnika, opozarjajo na ministrstvu.
V Cetisu je bilo tako izpisanih 42.523 kart, ki so bile zapakirane skupaj z glasovnicami. Pri tem, še zadnjem pregledu naslovov je bilo ugotovljeno, da je naslov nepopoln oz. nepravilen za dodatnih 3677 oseb. Od tega so takoj lahko popravili naslove za 1048 oseb, kar pomeni, da je bilo na pošto posredovanih 39.903 poštnih pošiljk z volilnim gradivom.
Dvom o poštenosti volitev
Člani vodstva stranke Zares so komentirali odločitev DVK, da 39.903 volivcem, ki imajo stalno prebivališče v tujini, pošlje glasovnice s priloženo volilno karto. Po besedah podpredsednice Felicite Medved takšna odločitev poraja dvom o svobodi, poštenosti in tajnosti volitev. Po besedah Medvedove je ta dvom navzoč v celotnem slovenskem prostoru tako med Slovenci doma kot tudi med Slovenci v tujini.
"Ta dvom hkrati nakazuje, da je morda lahko vprašljiva tudi legitimnost volitev," je dejala Medvedova. Po njenih besedah bo zato Zares v parlamentu predlagala dopolnitev kriterijev za volitve po pošti. "Razmišljamo tudi o tem, da v parlament podamo predlog spremembe zakona o volitvah. Po njih bi se glasovnice po pošti pošiljale samo tistim volivcem, ki bi to predhodno zahtevali. Če ne bomo naredili tega, pa bomo zahtevali najmanj obvezno razlago 82. člena zakona o volitvah, ki govori o glasovanju po pošti," je dejala Medvedova.
SSK pozdravlja sklep DVK
Svetovni slovenski kongres pozdravlja sklep Državne volilne komisije, da razpošlje glasovnice vsem državljanom. Voliti predsednika republike je diskrecijska pravica vsakega državljana, tudi tistega, ki ne živi v mejah matične države, je v sporočilu za javnost zapisal podpredsednik Slovenske konference SSK Franci Feltrin.
"Vsi državljani, ki prebivamo v matični državi, razumemo kot samoumevno, da smo pisno povabljeni na volitve. Samo pomislite, kako zelo bi lahko bili zgroženi, če bi vaš glas odločal o izidu volitev, vi bi želeli svoj glas oddati svojemu kandidatu, nazadnje pa pravzaprav sploh ne bi mogli glasovati, ker vam enostavno niso poslali vabila. Stvari so s tega vidika videti precej drugačne, kajne?" je navedel Feltrin.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.