Avtorica prispevka: Špela Šipek

Imamo navodilo ustavnega sodišča: izbrisanim je bila storjena krivica, potrebno jo je popraviti in jim začeti vročati odločbe o stalnem bivališču. Da se to uresniči, koalicija uveljavlja metodo dveh zakonov: tehničnega in sistemskega. Tehnični, ki ureja vprašanje 4000 izbrisanih, ki že imajo urejen neke vrste status, je že sprejet. Opozicija se z njim ne strinja in doseže referendum. Sistemski, ki ureja vprašanje 14.000 izbrisanih, ki nimajo nobenega statusa, je v postopku sprejemanja. Opozicija se z njim ne strinja, in tudi na ta zakon včeraj vloži pobudo za referendum.

Opozicija želi vprašanje izbrisanih urediti po drugi metodi: z ustavnim zakonom, kjer bi se politika dogovorila za način rešitve in se s tem izognila navodilom ustavnega sodišča. Koalcija in opozicija sta se nekaj časa o tej metodi pogajali, potem pa koalicija skliče izredno sejo, kjer nadaljuje s sprejemanjem sistemskega zakona, zavrne začetek postopka za referendum na tehnični zakon, opozicija pa odide iz dvorane in vloži svoj predlog ustavnega zakona.
Opozicija je z referendumskimi pobudami iznašla način, kako ustaviti parlamentarno večino pri uveljavljanju odločbe ustavnega sodišča, za katero opozicija meni, da ni dobra: zakona bi po njihovem mnenju pripeljala do razvrednotenja temeljnih vrednot slovenske osamosvojitve. Izbrisani, ki bi želeli pridobiti status stalnega bivališča za nazaj, bi morali po mnenju opozicije pojasniti okoliščine, zaradi katerih si niso pravočasno pridobili svojega statusa.

Do statusa za nazaj bi bile po njihovem predlogu upravičene le tiste osebe, ki so si ves čas prizadevale urediti svoj položaj, vendar ga zaradi objektivnih okoliščin niso mogle. Predlagajo tudi izključitev uveljavljanja pravic, ki so vezane na status stalnega prebivanja za nazaj. Višina odškodnine bi bila po tem predlogu opozicije omejena do 150.000 tolarjev. Do stalnega prebivališča pa ne bi bili upravičeni tisti, ki niso prestopili iz nekdanje JLA. Predlog pa predvideva tudi možnost revizij postopkov za izdajo dovoljenj za stalno prebivanje.