
Za sodelovanje v splošni novinarski stavki, ki bo trajala do preklica, se je s tajnim glasovanjem odločilo 68 odstotkov članov Sindikata novinarjev Slovenije. Stavkajo uredniki in novinarji Televizije Slovenija, Radia Slovenija, Regionalnega centra RTV Slovenija Maribor, Regionalnega centra RTV Slovenija Koper - Capodistria, uredniki in novinarji uredništev dnevnikov Delo, Večer, Dnevnik, Slovenske novice, Primorske novice ter uredništva Slovenske tiskovne agencije STA.
Stavkajo tudi uredniki in novinarji vseh uredništev podjetja GV Revije, radia Štajerski val, časopisov Gorenjski glas, Kmečki glas ter uredništva Novega Tednika - Radia Celje, Radia Tednik Ptuj ter nekatera novinarska uredništva podjetja Mladinska knjiga. Solidarnostno so stavko podprli uredniki in novinarji Dolenjskega lista. Stavki so se individualno priključili tudi številni svobodni in samostojni novinarji.
Novinarji nekaterih medijev, med njimi tudi POP TV, časnika Finance in radijske mreže Infonet, splošno stavko novinarjev podpirajo, a se je ne udeležujejo.

Direktor Štajerskega vala preprečil stavko
Stavkovni odbor Sindikata novinarjev Slovenije je sporočil, da prek svojega pooblaščenca in pravne službe posebej pozorno spremlja potek stavke na Radiu Štajerski val v Šmarju pri Jelšah, kjer je direktor in solastnik radia Damjan Gobec v petek zvečer ustno obvestil tri redno zaposlene novinarje, da so od sobote dalje na prisilnem dopustu, ker so se izrekli za stavko. Ker jim ni izdal pisne odločbe o tem, kot to predvideva zakon, so novinarji danes zjutraj prišli na radio, da bi stavkali na delovnih mestih. Danes se jim je pridružila tudi odgovorna urednica radia, tako da zdaj stavkajo vsi štirje redno zaposleni novinarji na radiu. Vendar jim je direktor ustno prepovedal vstop v prostore uredništva in jim dejal, da lahko stavkajo v preddverju.
Kljub pozivom stavkajočih novinarjev in pooblaščenca stavkovnega odbora SNS direktor še vedno ni izdal pisne prepovedi vstopa v prostore uredništva, niti nobene pisne odločbe o napotitvi na dopust. Novinarji zato stavkajo v preddverju radijskih prostorov v skladu s poslovnikom o poteku stavke.
GZS predlaga novo, sindikat vztraja pri stari pogodbi
Včeraj je predsednik Sindikata novinarjev Slovenije Iztok Jurančič odgovoril na pismo predsednika gospodarske zbornice Jožka Čuka. Predsednik GZS je namreč novinarje pozval k pogajanjem o "novi kolektivni pogodbi za novinarje". Stavkovni odbor je v odgovoru Čuku zapisal, da "novinarji že imamo splošno veljavno kolektivno pogodbo", ki jo je gospodarska zbornica leta 1998 enostransko odpovedala, tej pogodbi pa se novinarji ne nameravajo odpovedati. Sindikat je že 9. junija gospodarski zbornici predlagal pogajanja, vendar o prenovi enostransko odpovedane kolektivne pogodbe, vendar je to pobudo Združenje za tisk in medije zavrnilo.
Z novinarji bi se pogovarjali preko RTV
Z gospodarske zbornice so v današnjem obvestilu za javnost sporočili, da na Združenju za tisk in medije pri GZS "ne vedo in ne razumejo, zakaj sindikat novinarjev zavrača začetek pogajanj o urejanju razmer za novinarsko delo". V sporočilu navajajo, da so lokalne in regionalne radijske in televizijske postaje v težkem finančnem položaju. Hkrati je gospodarska zbornica dala pobudo za "javni pogovor" z novinarskim sindikatom, ki naj bi potekal "v živo", vodil pa naj bi ga "novinar, ki v stavko ni vpleten".
"O tej zadnji pobudi bo stavkovni odbor razpravljal, menim pa, da zdaj ni čas za okrogle mize, temveč je nastopil trenutek za podpis dogovora o izpolnitvi stavkovnih zahtev, ki jih je gospodarska zbornica zavrnila," je povedal predsednik novinarskega sindikata Jurančič.