V pogovorih med sindikati in ministrstvom za izobraževanje o posegih na področju vzgoje in izobraževanja se še zaostruje. Ministrstvo vztraja pri tem, da je dogovor mogoč le ob upoštevanju predvidenih rezov v maso plač. Ker za sindikate takšno krčenje sredstev ni sprejemljivo, je bil odgovor sindikatov ministrstvu pričakovan.
Kaj je sporočila sindikalna stran?
Člani delovne skupine sindikatov so sporočili, da vladna stran s svojo držo zavračanja pogajanj o masi plač zavrača pogajanja kot taka, ki sicer vedno predpostavljajo iskanje kompromisa in popuščanje obeh strani. Njihov sklep je torej, da vlada z ultimativnim vztrajanjem na vnaprej opredeljenem cilju, ki ga je enoznačno opredelila šele na zadnjih pogajanjih 10. januarja 2013 in pri katerem ne dopušča nikakršnega kompromisa glede višine plačne mase, ki jo hoče privarčevati, negira samo bistvo pogajanj in s tem pogajanja kot taka.
Ob tem sindikati opozarjajo, da je za njih izražena zahteva vlade za znižanje mase plač, kot je povsem enostransko in brez usklajevanja s sindikati opredeljena v proračunu, nesprejemljiva in jo zato zavračajo. Dodajajo, da je vlada z enostranskimi spremembami normativov na področju visokega šolstva že kršila stavkovne sporazume. "Ker tudi na zadnjem sestanku nismo dobili pisno obljubljenega razreza proračunske postavke "visoko šolstvo" s podatki o masi plač in o predvidenih sredstvih za programe, ki se izvajajo kot javna služba, sklepamo, da se vlada tudi o tem področju ni pripravljena dogovarjati," pravijo sindikalisti.
Ob tem sindikalna stran dodaja, da je trditev vlade, da denarja ni in je zato treba drastično poseči v maso plač zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, skrajno zavajajoča. "Zato Vlado RS pozivamo, da namesto odpuščanj in zniževanja plač zaposlenim v javnem sektorju takoj vrne višino davka na dobiček pravnih oseb nazaj na raven pred spremembo Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb v letu 2012 (Uradni list RS 30/2012), tj. na 20 odstotkov. S tem bi se znatno zmanjšala, če ne celo v celoti odpravila problematika odpuščanj v javnem sektorju," poudarjajo.
"Pričakovali smo dopolnilne predloge"
Na sindikalni dopis je že odgovorilo ministrstvo za izobraževanje. Pričakovali so dopolnilne predloge, namesto tega pa so "sindikalne organizacije zavrnile dokument ministrstva, češ da je treba pridobiti dodatna sredstva, med drugim tudi s spremembo davčne politike, za kar seveda ministrstvo ni pristojno". Ob tem poudarjajo, da so si prizadevali, da bi s sindikati poiskali skupne rešitve, in sicer še pred sprejetjem proračuna. "Prizadevanja ministrstva so bila neuspešna, predvsem zaradi zavlačevanja sindikalnih predstavnikov, ki se o standardih in normativih niso hoteli pogovarjati. Zato je treba zdaj normative in standarde prilagajati veljavnemu proračunu. Ministrstvo, ki si je vseskozi prizadevalo za dosego dogovora, odgovornosti za to ne more prevzeti," pravijo in dodajajo, da so sindikalistom na razpolago za razpravo o možnih izboljšavah predlaganega besedila vse do njegovega končnega sprejetja v državnem zboru.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.