Predsednik republike Borut Pahor je predsedniku vlade Marjanu Šarcu danes poslal pismo, v katerem mu predlaga, da skliče sejo sveta za nacionalno varnost "v zvezi z zelo zaskrbljujočimi zaostritvami odnosa med Sovo in Knovsom, ki naslavljajo demokratični nadzor nad obveščevalnimi službami in varovanje nacionalnih interesov".
Ob tem je Pahor predlagal tudi, da na sejo Šarec povabi tako njega kot predsednika državnega zbora Dejana Židana, pa tudi predstavnika največje opozicijske stranke Janeza Janšo in predsednika parlamentarne Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) Mateja Tonina (NSi).
Šarec: Pahorjev predlog za sklic Sveta za nacionalno varnost vreden premisleka
Premier Marjan Šarec se je v izjavi za medije odzval na poziv predsednika republike Boruta Pahorja, naj zaradi zaostritev odnosa med Sovo in Knovsom skliče Svet za nacionalno varnost (Snav). Kot je dejal, je predlog "že iz spoštovanja do institucije predsednika republike vreden razmisleka".
Kot je premier povedal pred odprtjem Slovenskega knjižnega sejma, je "dogajanje burno zaradi tistih, ki ga ustvarjajo takega. Če bi vsi delali svoje delo, kot je potrebno, ne bi bilo nobenih težav. Če nekateri prekoračujejo svoja pooblastila in spolitizirajo določen organ, potem se pa dogajajo stvari."
Hkrati je zatrdil, da na njegovi strani in v Sovi niso spodbujali konfliktov. S tem se je odzval na zapise predsednika komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) Mateja Tonina, ki je očital državnemu sekretarju v kabinetu predsednika vlade Damirju Črnčecu, da je zlorabil Sovo, da je lansiral lažno novico, katere cilj je diskreditacija njega in Knovsa. Obenem je Tonin dodal, da je oslabljen Knovs v interesu Marjana Šarca, vendar nevarnost za demokracijo.
Šarec je dejal, da je to, kar je zapisal Tonin, "lahko do neke mere žaljivo" in "popolnoma deplasirano".
Zadnjo zaostritev odnosov med Slovensko obveščevalno-varnostno agencijo (Sova) in Knovsom predstavlja naznanilo suma storitve kaznivega dejanja razkritja tajnih podatkov, ki ga je Sova podala na tožilstvo in policijo zaradi javnega dela poročila Knovsa o zapletih v arbitražnem postopku. Hrvaški mediji so obenem poročali, da je Slovenija v poročilu priznala, da je goljufala v postopku.
Na vprašanje, ali lahko dogajanje škoduje Sloveniji v postopku pred Sodiščem EU, je Šarec dejal, da koristi gotovo ne. "Vsaka takšna stvar državi vedno škodi."
Dodal je še, da je v poročilu Knovsa kar nekaj zaskrbljujočih stvari, a o podrobnosti ne more govoriti, ker so tajne.
Na vprašanje, ali je z objavo javnega dela poročila prišlo do izdaje tajnih podatkov, pa Šarec pravi, da bodo to presodili pristojni organi. "Ni na meni, da to sodim in verjamem, da bomo potem izvedeli od teh organov, kaj je na stvari."
Sovino naznanilo suma razkritja tajnih podatkov se ne nanaša na določeno osebo
Na Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji (Sova) so medtem potrdili, da so v ponedeljek policijo in okrožno državno tožilstvo obvestili, da je pri objavi javnega dela poročila Knovsa o zapletih v arbitražnem postopku prišlo do večkratnega razkritja tajnih podatkov.
"Agencija je ob izvajanju aktivnosti uresničevanja nacionalnih interesov države v zvezi z uveljavljanjem arbitražne odločitve na podlagi primerjalne analize relevantnih dejstev nesporno ugotovila, da obstajajo utemeljeni razlogi za sum, da je pri objavi javnega dela poročila Komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb o obveščevalni in protiobveščevalni dejavnosti v povezavi z dogodki med Slovenijo in Hrvaško med arbitražnim postopkom pred arbitražnim razsodiščem v Haagu prišlo do večkratnega razkritja tajnih podatkov," so pojasnili v Sovi.
Kot so dodali, so bili s tem izpolnjeni znaki kaznivega dejanja izdaje tajnih podatkov iz 260. člena Kazenskega zakonika, o čemer so obvestili policijo in okrožno državno tožilstvo ter jima tudi predali gradivo. Podrobnejših pojasnil in komentarjev zaradi interesa preiskave agencija ne posreduje.
Kot smo poročali že včeraj, naj bi Sova predsednika parlamentarne Knovs Tonina ovadila, ker naj bi komisija v svojem poročilu glede prisluškovalne afere v času arbitražnega postopka objavila tajne podatke, ki jih je Sova poslala na Knovs in so postali del poročila.
Tonin medtem s pojasnilom tožilstva: naznanilo suma kaznivega dejanja se ne nanaša na točno določeno osebo
Tonin pa je danes na Twitterju objavil odgovor vodje ljubljanskega okrožnega državnega tožilstva Katarine Bergant, da so "prejeli naznanilo suma storitve kaznivega dejanja izdaje tajnih podatkov po 260. členu kazenskega zakonika, ki se ne nanaša na nobeno določeno osebo".
"Ovaden nisem jaz, ampak neznana oseba," se je na pojasnilo odzval Tonin in ob tem obtožil državnega sekretarja v kabinetu premierja Damirja Črnčeca, da je zlorabil Sovo, da je lansiral lažno novico, "katere cilj je diskreditacija mene in Knovsa". "Oslabljen Knovs je v interesu Marjana Šarca, vendar nevarnost za demokracijo," je dodal v zapisu na družbenem omrežju.
Knovs je javni del poročila o zapletih v arbitražnem postopku za določitev meje med Slovenijo in Hrvaško objavil pred dvema tednoma. Knovs v poročilu ugotavlja, da slovenska agentka Simona Drenik ni upoštevala zakona o tajnih podatkih in pravil. Drenikova vztraja, da zakona o tajnih podatkih ni kršila.
Knovs v javnem delu poročila, ki obsega 17 strani in ga je po besedah Tonina sprejel brez glasu proti, ugotavlja, da je Drenikova opravila vsa potrebna izobraževanja in usposabljanja za tajne podatke.
Židan: Izraba varnostnih služb ali nadzora nad njimi škodi interesom države
Po ponedeljkovi informaciji o ovadbi zoper Tonina se je v izjavi za medije danes odzval tudi predsednik DZ Židan. Poudaril je pomen varnostnih in obveščevalnih služb ter nadzora nad njimi.
"Prvič. Vsi v državi se moramo zavedati, da kot država potrebujemo dobro delujoče varnostne in obveščevalne službe zaradi varnostnih interesov, pa tudi zaradi gospodarsko-ekonomskih interesov in tudi političnih interesov. Kot drugo, za demokratične ureditve je značilno, da imajo varnostne in obveščevalne službe temeljit civilni nadzor, ki ga v Sloveniji opravlja in mora opravljati Knovs. In kot tretje, kar je v tem trenutku mogoče najbolj pomembno, kakršna koli izraba varnostnih ali obveščevalnih služb ali nadzora nad temi službami za politične namene škodi interesom države kot celote," je povedal v izjavi.
Židan je zato vse pozval, da so, ko gre za varovanje naših interesov, izrazito previdni in državotvorni. Na vprašanja novinarjev danes ni odgovarjal, sam pa tudi ni pojasnil, ali je obvestilo glede vložene ovadbe prejel.
KOMENTARJI (855)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.