Slovenija

Zanikanje namigovanj in obtožb

Ljubljana, 13. 04. 2006 18.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Vlada zavrača trditve evropske novinarske zveze o vdoru politike v medije, novinarji pa protestirajo zaradi Dela.

Tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak
Tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak FOTO: POP TV

Vlada je sprejela stališče do nedavne izjave Evropske zveze novinarjev (EFJ), s katero so na Bledu nedavno izrazili "globoko zaskrbljenost zaradi vdorov politike v slovenske medije in zaradi slabšanja socialnih standardov v novinarstvu". Vladni predstavnik za stike z javnostmi Valentin Hajdinjak je poudaril, da se vlada zavzema za "več medijske svobode in večjo medijsko pluralnost, zato odločno zanika namigovanja in obtožbe o pritiskih na medije".

Trditev EFJ, da se je "drastično povečal pritisk na medije in novinarje ter tudi možnost vpliva na uredniške odločitve", je po besedah Hajdinjaka mogoče ovreči z analizo, ki jo je za kabinet predsednika vlade opravil Inštitut za razvojne in strateške analize IRSA.

Ne provladni, prej nasprotno

Po Hajdinjakovih navedbah je analiza pokazala, da "izrazito prevladuje negativna predstavitev vlade in predsednika vlade", negativnih mnenj o vladi je tako kar 11,5-krat toliko kot pozitivnih. To pa po njegovem mnenju kaže na to, da mediji niso prevladujoče provladni, prav tako "ni niti najmanjših indicev v prid tezi, da bi mediji v zadnjem času postali izrazito provladni, ampak prej nasprotno".

Vlada naj bi si po Hajdinjakovih zagotovilih prizadevala za pluralnost tako medijev kot mnenj in so se "strahovi novinarjev, da bodo spremembe, katerih namen je spodbujanje pluralnosti, imele ravno nasprotne učinke, niso izkazale za utemeljene".

Na Delu vre, podpora od drugod

V zvezi z razrešitvijo urednika Sobotne priloge časnika Delo Ervina Hladnika Milharčiča in "dogajanji v slovenskih medijih" so se oglasili novinarji celjskega aktiva Društva novinarjev Slovenije (DNS), zastopstva uredništva časnika Večer, severnoprimorskega aktiva DNS, aktiva novinarjev Dnevnika ter aktiva novinarjev Radia Slovenija. Podpirajo protest novinarjev Dela "proti političnim pritiskom na medije, novinarje in urednike".

V zvezi z odstavitvijo Milharčiča kot urednika Sobotne priloge Dela se je v sredo sestal izvršni odbor aktiva Dela in ocenil, da je časnik "najočitnejša žrtev politične čistke med tiskanimi mediji v državi", novi predsednik uprave in njegov novi odgovorni urednik sta "očitno le izvrševalca politične volje, ki nima zveze ne z vsebinsko posodobitvijo časnika ne z izboljšanjem poslovne uspešnosti podjetja", je v izjavi za javnost zapisal izvršni odbor aktiva Dela.

Na to se je odzval odgovorni urednik Dela Peter Jančič, ki je zavrnil očitke glede zamenjave Milharčiča. Jančič ocenil, da gre za zlonamerno interpretacijo. "Vsa javnost ve, da mora novi odgovorni urednik ob prevzemu položaja oblikovati tudi ekipo najožjih sodelavcev; uredniki, ki jih je na najvišje položaje postavil prejšnji urednik, namreč s tem niso pridobili pravice, da bi bili najožji sodelavci tudi njegovemu nasledniku," je dejal Jančič.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Stanko Mlakar
17. 04. 2006 08.32
Novinarjem Dela ne bo potrebno stavkati?Zelo kmalu jih bo Slivnik zamenjal!Prepričan sem da je Slivnik zelo vneto prebral zbrana dela mojega kolega ,Josefa Goebelsa in vem da bo najpozneje v dveh mesecih v Delu sedela celotna garnitura "Demokracije".Slednji so naredili napako ko zraven plač Delovih novinarjev niso objavili še svoje. Tako bi pokazali kaj je svobodno novinarstvo. V Ljubljani menjavajo vse po vrsti.Redarji na mestnih parkiriščih in branjevke na tržnici trepetajo za svoj status, v pričakovanju menjav.Pa ,srečno vsem skupaj v Sloveniji(Lada Zei)!