Urad za varstvo konkurence (UVK) opozarja, da se morajo udeleženci na trgu samostojno odločati o pogojih poslovanja na trgu. Če gre četrtkov poziv Trgovinske zbornice Slovenije (TZS) razumeti, naj trgovci skupno oblikujejo maloprodajne cene, bi lahko ravnanje trgovcev, če bi pozivu sledili, označili kot usklajeno ravnanje. Seveda pa se lahko vsak trgovec vedno samostojno odloči, da bo "zamrznil" maloprodajne cene.
Za UVK je v vsakem primeru sporen poziv trgovcem, da naj dobaviteljem zavrnejo zahtevke za zvišanje cen. Tudi v tem primeru je treba opozoriti, da je razmerje med posameznim dobaviteljem in posameznim trgovcem le njuna stvar, pri čemer ostali trgovci oz. dobavitelji ne smejo imeti vpogleda v takšno poslovno razmerje, so še zapisali na uradu. Ob tem dodajajo, da poziv zbornice, naj trgovci znižajo svoje marže, ne bi bil sporen, če bi se tudi v tem primeru trgovci samostojno odločili za takšno potezo.
Bajuk: 'Trgovci niso absorbirali šoka'
"Dogovor o zamrznitvi je sam po sebi nesmiseln," je poudaril Bajuk. Na področju hrane so se cene dvignile na svetovni ravni, to pa se je v državah območja evra v cene na drobno prevajalo različno, je dejal minister. To po njegovih besedah lahko pokaže primerjava podatkov Eurostata za lansko leto.
"V območju evra so šle cene proizvajalcev navzgor za osem odstotkov, v Sloveniji za 10 odstotkov. Velika razlika je bila ta, da so se cene na drobno v drugih državah povišale manj kot na ravni proizvajalcev. To pomeni, da so trgovci absorbirali del te povišice v zniževanju svojih lastnih marž," je orisal Bajuk in nanizal, da je bilo v Sloveniji ravno obratno: "Ne samo, da niso absorbirali nikakršnega dela tega šoka, temveč so se cene proizvajalcev povišale za 10 odstotkov, cene na drobno pa za 15 odstotkov."
Gospodarsko ministrstvo podpira UVK
Ministrstvo za gospodarstvo pa je danes sporočilo, da podpira vsa prizadevanja v smeri umirjanja cen, še zlasti cen osnovnih življenjskih potrebščin. "Prizadevanja pa morajo biti na ekonomskih in ne na administrativnih osnovah. Po našem mnenju bi se nekateri dvigi cen surovin v preteklosti v Sloveniji lahko odrazili v manjšem povečanju maloprodajnih cen, o čemer pričajo primerjave z Evropsko unijo,“ so zapisali v sporočilu za javnost. Prav tako so sporočili, da se strinjajo s trditvami UVK, ki opozarja, da je poziv trgovinske zbornice sporen.
Kutinova: 'Ne želimo si enakih cen'
Predsednica Zveze potrošnikov Slovenije Breda Kutin je izrazila bojazen, da se ne bi s tem ponovilo stanje po uvedbi evra v Sloveniji, ko so opozarjali zlasti na drugi val podražitev. "Ko so se podražitve v večjem paketu zgodile skupaj z zunanjimi vplivi, smo poslušali trgovce: Kaj ste pa pričakovali, če so bile pa cene toliko časa zamrznjene," je orisala.
"V interesu vseh je, da se ta žoga umiri," je dejala Kutinova in dodala, da v zvezi verjamejo v konkurenco in si ne želijo, da so vse cene enake. "Poiskati bi morali način, da pri tej problematiki vsak opravi svoj del posla," je povedala Kutinova.
Trgovci so se odločili za stabilizacijo cen
Po zadnjih podražitvah in pred napovedanimi novimi so se trgovci v četrtek zvečer na pobudo TZS odločili, da bodo cene živil stabilizirali za nekaj mesecev. Kdaj naj bi se to zgodilo, še ni znano. Trgovci so namreč po sinočnjem sestanku sporočili, da se bodo odločili šele po sestanku, na katerem bi pritisnili na proizvajalce, da tudi ti ne bi zviševali cen.
Trgovci naj bi pobudo izvajali tako, da bodo zavračali nadaljnje podražitve pri dobaviteljih. Se pa trgovci zavedajo, da lahko zavračanje novih cen stanje poslabša, tako kot ob prehodu na evro.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.