Novo šolsko leto je pred vrati in znova je govora o nakupu šolskih učbenikov, delovnih zvezkov ter drugih šolskih potrebščin. Svoj glas so v strahu pred propadom tokrat povzdignili slovenski založniki, ki opozarjajo, da bodo zaradi padca prodaje učnih sredstev primorani dvigniti cene.
Šole uporabljajo stare učbenike, delovnih zvezkov vse manj
Kot pojasnjuje predsednik odbora za učbenike Miha Kovač, podatki o prodaji učbenikov za zadnja tri leta kažejo, da uporabljajo v slovenskih šolah vedno starejše učbenike in vedno manj delovnih zvezkov. Gre za 15- do skoraj 50-odstotno znižanje, kar bo po njegovih besedah povzročilo dvig cen učbenikov in znižalo konkurenco. "Če se bo ta trend nadaljeval, se bodo v naslednjih letih učbeniki in delovni zvezki začeli dražiti, hkrati pa se bo zmanjšala konkurenca, s čimer ministrstvo za šolstvo počasi, a vztrajno ustvarja razmere, v katerih bosta učbeniško produkcijo obvladovala le en ali dva monopolista," je poudaril.
Kovač za takšne razmere na šolskem trgu krivi šolsko ministrstvo oziroma šolske sklade, ki zadnja tri leta ne zamenjujejo več starih učbenikov z novimi. Znižala se je tudi prodaja delovnih zvezkov. Ne toliko kot prodaja učbenikov, a vendarle gre za 16 do 25 odstotkov, pravi Kovač. "Medtem ko je povprečno število delovnih zvezkov na učenca devetega razreda pet delovnih zvezkov v letu 2010, bo to letos padlo na štiri,“ ocenjuje Kovač.
Cene bodo narasle
"Razvoj novega učbenika spremljajo visoki fiksni stroški, kot so pisanje besedila, izdelava ilustracij, izbor fotografij, evalviranje in recenziranje, ki jih založniki lahko pokrijejo zgolj s prodajo učbenikov. Ta strošek enakomerno porazdelijo med vse učbenike, ki jih bodo prodali na trgu," pojasnjuje. Vse to bo po njegovih besedah pripeljalo do tega, da bo treba v naslednjih letih zvišati cene učbenikov in delovnih zvezkov.
Založniki: Želite imeti trg učbenikov ali monopole?
Založniki želijo jasen dogovor z ministrstvom o tem, ali želimo v Sloveniji stabilen, a odprt in konkurenčen trg učnih gradiv, ali pa bi bilo bolje tako, kot je bilo v sedemdesetih letih, da se znova uvede pravilo 'en predmet – en učbenik'.
Ministrstvo: Država bo za cene že poskrbela!
Predstavniki šolskega ministrstva so odgovorili, da bo država poskrbela, da do povišanja cen učbenikov ne bo prišlo, kot to velja pri edinem učbeniku za posamezen predmet, oziroma strokovni modul v nekem razredu, letniku ali programu, kjer Ministrstvo za gospodarstvo oblikuje prodajno ceno. "Država torej že ima vzpostavljen mehanizem in naj založnike ne skrbi. Smo pa veseli, da smo zajezili razsipnost pri učbenikih in delovnih zvezkih in s tem pri vrednoti trajnostnega razvoja končno prešli od besed k dejanjem. Nobenega razloga ni da bi za potrebe profitov založnikov padala nepotrebna drevesa. Pomembna je kvaliteta pedagoškega procesa, ki pa v slovenskem šolskem sistemu ostaja na visoki ravni,"pravijo.
V novo šolsko leto s kredo, tablo in zvezki?
Težava pa v prihodnje ne bo predstavljala le višja cena, pač pa bo po besedah Kovača upad prodaje delovnih zvezkov povečal tudi prepisovanje iz učbenikov in pisanje po nareku, kar da lahko negativno vpliva na kakovost izobraževalnega procesa.
Kovač je ob tem zanikal nekatere obtožbe, da naj bi člani združenja na predstavitvenih seminarjih podkupovali učitelje in da bi recenzenti zato, da bi ustregli založnikom, zavestno pisali dobre recenzije za slabe učbenike. Zaradi tovrstnih, sicer praznih očitkov bodo založniki v naslednjem letu vso svojo tovrstno dejavnost odprli za javnost.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.