V partizanski bolnišnici Franji, ki jo je septembrska vodna ujma skoraj v celoti uničila in po prvih ocenah povzročila za 3,47 milijona evrov škode, so v začetku novembra končali z interventnimi deli. "Lahko rečem, da je območje Franje pospravljeno, a ponuja zelo žalosten, neprijazen pogled. Vse je opustelo in prazno," je povedala direktorica Mestnega muzeja Idrija Ivana Leskovec. Od 787 inventariziranih predmetov, ki so bili v Franji, so jih našli le okoli 40, ki jih je mogoče prepoznati.
Počistili in sanirali so ostanke lesa enajstih barak, ki jih je odnesla vodna ujma, ter poskušali poiskati čim več muzealij, za kar so porabili ves razpoložljivi denar, tudi dodatnih 18.000 evrov, ki jih je zagotovilo ministrstvo za kulturo. Tako so na območju spomenika v Dolenjih Novakih, kjer voda spet teče po strugi, a si je težko predstavljati, da je tam nekoč stalo naselje, "premetali" 300 kubičnih metrov materiala, je pojasnila Leskovčeva.
Po njenih beseda Agencija RS za okolje nadaljuje z deli v strugi Čerinščice, medtem ko se bodo v muzeju skupaj s konservatorji in restavratorji posvetili najdenim predmetom, med katerimi pa ni najbolj iskanega rentgena. "Gre za okoli 40 predmetov, ki jih je mogoče prepoznati, našli pa smo tudi več lesenih delov, za katero je jasno, da so bili deli klopi, barak...," je povedala Leskovčeva.
Država je obljubila sanacijo spomenika človeški humanosti, ki je vpisan na poskusni seznam svetovne dediščine organizacije UNESCO, kako se je bo lotila, pa bo znano spomladi. Pomoč so v obliki materiala in dela obljubila tudi nekatera podjetja.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.