Poslanka Cveta Zalokar Oražem pravi, da tudi na levici govorijo o rekonstrukciji vlade. Sama je prepričana, da Borut Pahor ni primeren človek za premierja, po njenih besedah pa je pri tem ključna stranka SD, brez katere Pahorja ni mogoče zamenjati. V intervjuju za revijo Reporter je menila, da bo predsednik Zaresa Gregor Golobič držal besedo in še pred referendumom res izstopil iz vlade, ne gre pa pričakovati, da bi koalicijo zapustila cela stranka, "ker so interesi tako močni, da se bo umaknil samo predsednik in bo po drugih poskušal uveljavljati svoj vpliv na vlado".
Glede morebitnih imen za novega mandatarja ni govorila, je pa dejala, da se o tem že piše. Prepričana je tudi, da bi moral Golobič odstopiti z mesta predsednika stranke, saj je stranka postala ujetnica njegovega položaja in njegove (ne)priljubljenosti. Vendar pa tudi za to ni prave volje v stranki, saj vseskozi tli upanje, da bo Golobič ponovno priljubljen. "A to je lažno upanje," dodaja Zalokar Oražmova.
Ultra popoln poraz za Golobiča
Meni, da bi moral Golobič odstopiti že v času afere Ultra in bi s tem lažje pričakal leto 2012, ko bodo v državi parlamentarne volitve. Priznala je, da so razsežnosti afere presenetile vse. "Treba je vedeti, da je bil Golobič v preteklosti eden ključnih akterjev v celotnem času vladavine LDS in da je bil Drnovšek precej pasivna oseba. Vse niti iz ozadja je vodil Golobič in opravljal tudi umazano delo na celotnem področju – kadrovanje, gospodarstvo in drugod," je povedala v intervjuju.
Glede Ultre poslanka nima pripomb. "Edini Ultrin greh je bila njena politična povezava z Golobičem," pravi in pojasnjuje, da bi moral predsednik stranke prekiniti to povezavo, ker je "nehigienska". Prepričan naj bi bil, da so take stvari popolnoma normalne in da mu bo uspelo dokazati, da gre za lov na čarovnice. A to se ni zgodilo, Zalokar Oražmova celo pravi, da je bil Golobič popolnoma poražen v tej bitki.
Golobič naj bi sicer dejal, da bo odstopil, ko se bo našel njegov naslednik. "Če bi nekdo resno vstopil kot možni naslednik, bi se temu uprl tisti del stranke, ki želi še naprej obvladovati vzvode v gospodarstvu in medijih ... Ta del nikoli ne bi dopustil sprememb, ker bi se vseskozi napajal na Golobičevih povezavah," je dodala.
Pavel Gantar si je na mestu predsednika DZ sicer pridobil prepoznavnost, a po njenem mnenju ne bi bil prava oseba za vodjo stranke. Ljubljanski župan Zoran Janković je zelo močna oseba, vendar pa ne verjame, da bi vstopil v to stranko, temveč bi raje ustvaril svojo.
Afero o kreditiranju Ultre je po njenih besedah sprožil nekdanji direktor NLB Draško Veselinović. To naj bi storil, ker je stranka nasprotovala njegovemu imenovanju in "sledil je protiudarec". Parlamentarno komisijo, ki obravnava Golobiča, je zapustila na svojo željo.
Lahovnik odšel sam in ni iskal nobene podpore
Glede odhoda Mateja Lahovnika iz vlade in stranke pa je povedala, da se je spor med njim in Golobičem začel takoj po volitvah leta 2008. Lahovnik naj bi namreč prišel na ministrstvo, ki si ga sam ni želel, vse skupaj pa se je zaostrilo pri energetiki in Termoelektrarni Šoštanj. Afera Ultra je bila le pika na i. Spor med Golobičem in Lahovnikom je bil oster, na sejah vlade pa sta imela tudi po več ur trajajoče konfliktne razprave. Lahovnik naj bi se umaknil sam, podpore pa ni iskal niti znotraj stranke. Odšel je, ker je bil glede energetike njegova desna roka Janez Kopač, sicer direktor direktorata za energetiko na gospodarskem ministrstvu. Kopač pa je bil Golobičev človek in zato se je Lahovnik odločil za odhod.
Stike z njim je ohranilo kar nekaj članov stranke, vendar pa verjame, da se je politike resnično naveličal, vsaj za nekaj časa in poslanka verjame, da se v politiko vsaj nekaj časa ne bo vračal. Sama je zapustila mesto vodje strankine poslanske skupine, s Frankom Jurijem, ki jo je na tem položaju nasledil, pa se razume zelo dobro.
Glede izstopa Alojza Posedela pa je povedala, da se je to zgodilo v času lokalnih volitev, ko je stranka namesto njega podprla drugega kandidata za župana Žalca. "Zato je ugotovil, da nima več kaj iskati v stranki," je dodala. Pri tem pojasnjuje, da se je Posedel bolj sprl s tajnikom stranke Bogdanom Biščakom, centralo in lokalnim vodstvom.
V politiki ne bi smelo biti gospodarstva
Zalokar Oražmova tudi meni, da Uroš Rotnik ni slabo vodil TEŠ in da je veliko poslovnih odnosov vezal na Šaleško dolino, da so ljudje od tega lahko živeli. Po njenih besedah pa je projekt TEŠ 6 ves čas zaviral Kopač. Ta naj bi poskušal ovreči izsledke že opravljenih raziskav, zaradi česar so se opravljale drage revizije. Od zamenjave Rotnika se ni zgodilo veliko, meni, pri tem pa opozarja, da se v času spora v stranki glede projekta TEŠ nihče ni žele pogovoriti s strankinim človekom Igorjem Tičarjem, ki je na projektu delal že več let. "Vsi so že imeli dokončno izdelano mnenje – investiciji nasprotovati in jo po možnosti ustaviti."
Poslanka se zavzema tudi za to, da bi stranke več denarja prejemale od države, podjetjem pa bi morali prepovedati, da jih financirajo. "To je leglo vsega klientelizma, korupcije, nezdravega prepletanja politike in gospodarstva," je poudarila.
V državnem zboru jo bo nadomestil Golobič, ki je za 4. junij napovedal svoj odstop s položaja ministra za visoko šolstvo, saj je v poslanske klopi sedla potem, ko je Golobič prevzel vodenje ministrstva. Denarno nadomestilo, ki ji pripada, bo izkoristila, dokler ne bo dobila dela. Sama se ne strinja z omejitvijo ugodnosti za nekdanje poslance. Za zdaj še ne ve, ali bo ostala v politiki, saj se v takšni, kot je trenutno, ne vidi več. "Žalosti me, ker trenutno ni na vidiku nobene alternative temu, kar imamo," je menila in izrazila prepričanje, da bo Zares brez konkretnih kadrovskih in sistemskih sprememb na prihodnjih volitvah zelo težko prestopil štiriodstotni prag.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.