Pahor se je danes spet sestal z vodji poslanskih skupin, kjer pa soglasja niso našli, zato je poudaril, da je odločitev sprejel sam, izrazil pa je prepričanje, da pri tem ne gre za preseganje njegovih pristojnosti. "Na koncu se mi je zdelo, da nista življenje in tudi smrt nikoli v celoti predvidljiva in po pravilih ter protokolih, zato sem se odločil, da žalno sejo skličem." Dodal je, da to ni v skladu s sedanjo prakso, vendar v formalnem smislu ne pomeni kršitve pravil, ker takih pravil še ni.
Vodjem poslanskih skupin je pojasnil, da pravila, ki naj bi jih v petek sprejemal kolegij predsednika DZ in ki so jih uskladili, sicer seje za nekdanjim poslancem ne predvidevajo. "Ampak kot je nekdo rekel, ko se pišejo pravila, se nikoli ne more misliti na vse možne situacije, v katerih se človek znajde," je dejal predsednik DZ.
Opozicija je sicer nameravala, če Pahor žalne seje ne bi sklical, začeti z zbiranjem trideset potrebnih podpisov za sklic izredne seje, posvečene Pučniku. »To je bila neka skrajna možnost, da do seje vseeno pride in jaz sem vesel, da je ni bilo treba uporabiti,« je dejal prvak SDS Janez Janša.
Da se je ob smrti Jožeta Pučnika razvnela popolnoma neprimerna in nedostojna politična debata, meni tudi šefinja državnega protokola, Ksenija Benedetti. Zapisala je, da je Pahorju, ko jo je ta prosil za mnenje, žalno sejo predlagala »zaradi izjemne vloge Pučnika pri demokratizaciji in osamosvojitvi Slovenije.«
Pahor je na žalno sejo povabil tudi svojce umrlega Pučnika. Še vedno pa ni jasno, ali bo tudi v soboto govornik na Pučnikovem pogrebu.