Domačinom in naključnim mimoidočim sprehod po mariborskem Lentu te dni gotovo popestri posebna 'atrakcija' – labodji par, ki pričakuje naraščaj. Ta si je prostor za gnezdenje poiskal na trati med vrtnim centrom in restavracijo.
"Samica je pričela gnezditi konec marca oziroma v začetku aprila – kar na golih tleh, brez kakršnegakoli zavetja ali urejenega gnezda," pripoveduje lastnica bližnjega centra Tina Kuhar. S sodelavci so zato stopili v akcijo in paru za silo uredili prostor, v katerem sta vsaj nekoliko zaščitena. "Z manjšimi balami sena smo jima nekako ogradili gnezdo, za zaščito predvsem pred nepovabljenimi 'gosti'," pojasnjuje Kuharjeva.
Čim manj pozornosti in motenj
Samica po besedah Kuharjeve sedi na petih jajcih. "Lepo bi bilo, če bi letos le dočakali naraščaj," meni. Lani je bilo gnezdenje namreč neuspešno, za kar je verjetno v veliki meri kriv tudi človek. "Če so motnje ponavljajoče in zaradi teh samica za dalj časa zapusti gnezdo in ne vali, so lahko posledice takšne kot lani," pojasnjuje varstveni ornitolog Tilen Basle iz Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS).
Labodi so po njegovih besedah sicer vajeni človeka, a če presodijo, da jih ta ogroža, lahko postanejo agresivni. "Pihajo, se na poseben način oglašajo, šopirijo, vzdigujejo krila, lahko pa tudi kljunejo," razlaga Basle.
Tudi hrana in voda, ki ju labodjemu paru dobronamerno nastavljajo ljudje, sta povsem odveč. "Labod se prehranjuje z rastlinjem ob, na in pod vodno površino, občasno zaužije tudi kakšnega nevretenčarja. Dodatne hrane jima tako ni treba nastavljati, čisto dobro se znajdeta sama," pravi strokovnjak.
V gnezdu je navadno od štiri do deset jajc, samica pa vali okrog 35 dni. Mladiči se takoj po izvolitvi že sami hranijo, starša sta tukaj bolj za zaščito. Hitro zapustijo tudi gnezdo in se za staršema podajo v vodo. Po približno štirih mesecih pa prvič tudi že poletijo, razlagajo na DOPPS-u.
Lansko gnezdenje neuspešno
Mariborčane je labodji par navduševal sicer že lansko pomlad, a bi po besedah Basleta težko rekli, ali gre za ista primerka. Lani sta sicer gnezdila čez cesto, neposredno ob sprehajalni poti na Lentu in tik ob Studeniški brvi. Žal pa je bilo gnezdenje neuspešno, težko pričakovanega naraščaja namreč nista dočakala. Vzrok za to je lahko poleg neoplojenih jajc tudi človeška motnja. Zaradi številnih radovednežev in lastnikov psov, ki se s kosmatinci sprehajajo tod, je gnezdo lani dobilo celo posebno zaščito in opozorilno tablo.
Izkušnje drugod slabe
Na podoben način sta si laboda pred dvema letoma gnezdo, v katerem so bila štiri jajca, uredila tudi ob Ljubljanici, v okolici Most in Štepanje vasi. A njuna zgodba se je končala klavrno. Konec maja so ju našli poginula – najverjetneje je bila za to kriva večja žival –, jajca pa poteptana.
Leta 2016 se je podobno uničenje gnezda in štirih jajc zgodilo tudi v bližini mestnega parka na Ptuju. Primer je takrat kot kaznivo dejanje nezakonitega ravnanja z zaščitenimi živalmi in rastlinami obravnavala celo policija.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.