Generalna državna tožilka Barbara Brezigar v mnenju, objavljenem na spletni strani vrhovnega državnega tožilstva, ugotavlja, da je tretji osnutek obveznih navodil za uporabo državnotožilskega reda je škodljiv za redno, pravilno in učinkovito delo državnih tožilstev.
Določbe osnutka navodil in njihova razlaga so po mnenju Brezigarjeve dvoumne, zapletene in nejasne ter otežujejo delo, določbe osnutka navodil pa so v nasprotju z njegovo obrazložitvijo. Kot je pojasnila, je razlaga različnih določb osnutka navodil v nasprotju sama s seboj, ko v enem delu oži določbe 1. odstavka 77. člena državnotožilskega reda, v drugem pa širi določbo 6. odstavka 77. člena državnotožilskega reda in uvaja celo nove podlage za dodelitev zadeve.
Osnutek navodil, ki ga je izdal minister za pravosodje Aleš Zalar, pa je po njenih besedah v nasprotju z navedbami nadzorne skupine v poročilu o opravljenem izrednem pravosodnem nadzoru nad Okrožnim državnim tožilstvom v Ljubljani.
Kot piše v mnenju, iz tretjega osnutka obveznih navodil izhaja odsotnost temeljnega razumevanja sopodpisa in delovanja državnega tožilstva kot samostojnega državnega organa. "Odločitev tožilca, ki se odloči za pregon, preizkusi sodišče. Odločitev tožilca, da pregona ne bo začel, pa je skladno s predpisi podvržena določenemu notranjemu nadzoru, ki ga izvaja nadrejeni ali višji tožilec," piše Brezigarjeva.
"Odklonitev sopodpisa s strani vodje tožilstva ali pa ugotovitev nadzora s strani višjega tožilca imata skladno s predpisi lahko za posledico odločitev tožilca, da popravi ugotovljeno napako. Povsem jasno pa je, da ga v to ni mogoče prisiliti. Če tožilec vztraja pri odločitvi, je problem mogoče rešiti tudi s prevzemom zadeve po 66. členu zakona o državnem tožilstvu," v mnenju navaja Brezigarjeva.
Pahor predlaga mirno in potrpežljivo reševanje spora
Razmerja med generalno državno tožilko in pravosodnim ministrom je komentiral tudi predsednik vlade Borut Pahor. Po njegovem gre pri omenjeni zadevi za t.i. kompetenčni spor, do katerih prihaja v vsaki državi, tudi Sloveniji. Tudi zato ga po njegovem velja rešiti na miren in potrpežljiv način.
Brezigarjeva in Zalar imata po njegovem iste cilje, vidita pa različni poti za dosego teh ciljev. "Če sem lahko koristen v njuni razpravi, sem pripravljen pri tem kot predsednik vlade sodelovati, sicer pa spoštujem neodvisnost položaja generalne državne tožilce in mandat, ki ga ima minister," je dejal Pahor.
Na ministrstvu so mnenje o osnutku navodil o obveznem izvajanju državnotožilskega reda dobili v sredo in napovedali, da ga bodo natančno preučili.
Omenjeno mnenje je potrebno zato, ker ima generalna državna tožilka po zakonu o državnem tožilstvu pravico, da pove svoje mnenje glede obveznih navodil o uporabi državnotožilskega reda, ki jih izda minister. Zalar je omenjena navodila sicer izdal potem, ko je nadzor na Okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani pokazal nekatere nepravilnosti, o teži katerih imajo sicer na tožilstvu in ministrstvu različna mnenja.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.