Kot smo že poročali, se je po nedavnih napadih na lokal Open sovražni grafit znašel tudi na hiši pravosodnega ministra Aleša Zalarja, čigar žena je sodila napadalcem na gejevskega aktivista Mitjo Blažiča. "Nestrpnost je očitno zelo globoko ukoreninjena v našo družbo. To nas skrbi,“ se je na današnji konferenci, ki je potekala v omenjenem lokalu, na minule dogodke odzval Zalar.
Demokracija z buško
"Naša demokracija je dobila buško! V LDS menimo, da so fizični napadi ali sovražni govor dokaz, zakaj je treba v Sloveniji zagotoviti pravno enakost,“ pravi in dodaja, da bodo v stranki storili vse za sprejem družinskega zakonika, ki zagotavlja pravno enakost.
Kot pravi, je naša svoboda omejena s svobodo drugih. "Svoboden sem v tem, da stisnem pest in da s pestjo zamahnem, a moja svoboda se konča pri nosu tistega, proti kateremu sem zamahnil. Buška pomeni, da je bila svoboda prekoračena,“ se je minister še dotaknil napisa na zunanji steni svojega doma.
A samo pravna enakost po njegovih besedah ne bo zadoščala, saj potrebujemo tudi "pravo enakost", kar pomeni, da mora naša demokracija postati prava demokracija, kjer vladajo strpnost, svoboda in odprtost. "Če svobode drugih ne spoštujemo, se nam zgodi, kar se je zgodilo naši demokraciji sedaj," je prepričan Zalar, ki je zato na tiskovni konferenci pozval državne in mestne oblasti, stranke, državnike in vse druge, da teh dejanj ne tolerirajo. "Vsi nosimo odgovornost, da preprečimo tako nesprejemljivo izražanje mnenj,“ pravi.
K obsojanju tovrstnih dejanj je vse stranke in svobodomiselne ljudi pozval tudi dr. Slavko Ziherl, dejal je, da so ti napadi zavrženi in strahopetni, saj napadalci prihajajo v skupinah in ponoči. "To pove vse o storilcih,“ je dejal.
Kresalova: Ničelna toleranca do nasilnežev
Ponovni napad na gejevsko in lezbično skupnost v Slovenji je najostreje obsodila tudi notranja ministrica Katarina Kresal. "Takih napadov ne moremo razumeti drugače kot napade na temeljne vrednote naše demokratične družbe, ki jih varuje tudi ustava. Vsakomur morajo biti zagotovljene enake človekove pravice in temeljne svoboščine ne glede na narodnost, raso, spol, jezik, vero, politično ali drugo prepričanje, gmotno stanje, rojstvo, izobrazbo, družbeni položaj, invalidnost ali katero koli drugo osebno okoliščino," je opozorila v izjavi za javnost. Ministrstvo za notranje zadeve bo vztrajalo pri svoji temeljni usmeritvi, da mora za vsakršno nasilje veljati ničelna toleranca, je še dodala.
MLD: 'Ne zatiskajmo si oči'
Ostro so se odzvali tudi v podmladku LDS, kjer pravijo, da različnost bogati našo družbo. "Nepredstavljivo je, da posamezniki ali skupine posameznikov širijo nestrpnost, vršijo nasilje in kratijo osnovne človekove pravice državljankam in državljanom Republike Slovenije, ter v večini primerov ostanejo nekaznovani," pravijo. Še bosebej pa so zaskrbljeni nad dejstvom, da se napadi vršijo tudi na tiste, ki v službi varovanja temeljnih človekovih pravic in uveljavljanja načel pravne države svoje delo opravljajo strokovno in neodvisno.
Kot pravijo, se bili včeraj tarča istospolno usmerjeni, in v kolikor ne bomo ostro obsodili takšno nasilje je lahko jutri tarča nestrpnih napadov in sovraštva kdorkoli izmed nas. "Ne zatiskajmo si oči in se uprimo takšnemu načinu izražanja nasilja in nestrpnosti, tudi z udeležbo na Paradi ponosa v soboto 3. julija 2010," je zaključil predsednik Mlade liberalne demokracije Borut Cink.
Napade je obsodila tudi varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik. "Ti dogodki imajo nedvomno elemente in sporočilo spodbujanja sovraštva, nasilja in nestrpnosti in jih je tako treba tudi obravnavati,“ je zapisala v sporočilu za javnost.
"V zadnjem primeru, potem ko so se državni organi ustrezno odzvali na dejanja nasilja, motivirana s sovraštvom do istospolno usmerjenih, je še posebej nevaren in vreden obsodbe napad, usmerjen na sodnico kot izvajalko sodne veje oblasti, “ meni Čebašek Travnikova.
Za obsojanje nestrpnosti je treba imeti iste vatle
SDS obsoja vse nestrpne in homofobne napade, smo pa nekoliko presenečeni, da se nekateri oglašajo samo ob nekaterih grafitih, ne pa ob vsakršnih pojavih nestrpnostih. "Ko gre za obsojanje raznih nestrpnih pojavov, je treba imeti iste vatle," je povedal predsednik SDS Janez Janša.
Janša je izjavo podkrepil z lastnim primerom, ko je pred leti namestnik komandirja policijske postaje njemu osebno grozil s smrtjo prek interneta in je bila stvar na sodišču, kjer pa je bil policist oproščen. "Sedanja ministrica ga je ponovno zaposlila v policiji, ponovno je oborožen in baje naj bi v kratkem ponovno napredoval," je dejal Janša.
Storilce še iščejo
Na ljubljanski policijski upravi pa so pojasnili, da preiskava oziroma predkazenski postopek poteka, več pa zaradi interesa preiskave niso povedali. Storilce bodo sicer preganjali zaradi kaznivih dejanj poškodovanja tuje stvari in javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
Spomnimo:
Lani ob istem času je več zamaskiranih moških med literarnim večerom napadlo isti lokal in preteplo gejevskega aktivista Mitjo Blažiča. Sodišče je pozneje napadalce zaradi javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti obsodilo na leto in pol zapora.
KOMENTARJI (420)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.