Minister za pravosodje Aleš Zalar je na novinarski konferenci po seji vlade dejal, da so na ministrstvu že sprožili ustrezne postopke, da bi dobili pojasnila glede vodenja postopka v primeru Satex. Od začasne predsednice vrhovnega sodišča je tako zahteval, da izvede ustrezen pregled zadev sodne uprave na Višjem sodišču v Mariboru, od predsednika tega sodišča pa je zahteval enako v razmerju do predsednice Okrožnega sodišča v Mariboru. Oba pa imata po njegovih besedah možnosti, da uporabita tudi druge ukrepe, denimo službeni nadzor ali oceno dela posameznika. Poročilo je Zalar zahteval tudi od generalne državne tožilke.
Ko bo prejel vsa poročila, bo določil, katere ukrepe lahko sprejme, je napovedal Zalar. Ob tem zagotavlja, da bo razčistili, "kdo je tu za kaj odgovoren".
Prva poročila, ki jih je prejel, so ga sicer, kot pravi, zelo neprijetno presenetila. "To je vzorčni primer, kako naj se kazenski postopek ne pelje," je še poudaril.
Afera Satex, ki velja za eno od največjih posojilnih afer do zdaj v Sloveniji, namreč ne bo dočakala sodnega razpleta, saj je primer danes absolutno zastaral. Štirje obtoženi v tej aferi so bili sicer leta 2005 tudi pravnomočno obsojeni na zaporno kazen, a je vrhovno sodišče sodbo novembra 2008 razveljavilo in zadevo vrnilo v novo sojenje.
NKBM: Civilne tožbe v primeru Satex še niso končane
Iz NKBM so sporočili, da so v zadevi Satex že v letu 1998 sprožili vse ustrezne postopke za zaščito svojih pravnih interesov. V zvezi z osebami, vpletenimi v zadevo Satex, so sprožili tudi civilne sodne postopke, ki še niso zaključeni. Poleg tega imajo v NKBM tudi vzpostavljene mehanizme internega nadzora, ki preprečujejo, da bi se podobne zadeve ponovile, so še dodali.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.