Zvonko Fišer je nadaljevanje nesrečne zgodbe, ki se je z novim predsednikom vrhovnega sodišča Brankom Maslešo zgolj začela, pravijo v SDS. "Ti dve potezi in še neke druge kažejo na to, da se v Sloveniji vladna koalicija in njeno ozadje pripravljata na nek čas, v katerem mislijo, da se bodo očitno morali še bistveno bolj nasloniti na represijo," pravi prvak SDS Janez Janša.
Očitki Fišerju segajo v konec 70. let prejšnjega stoletja, ko naj bi kot tožilec kazensko preganjal tri ljudi, ker so postavili križ likvidiranim narodnim izdajalcem. S tem pregonom naj bi kršil osnovne človekove pravice. Fišer je za zdaj res edini kandidat za naslednika Barbare Brezigar, pravi minister Aleš Zalar. "Vrhovno državno tožilstvo je tisto, ki obtožuje Janeza Janšo korupcijskega kaznivega dejanja in zdaj ta isti Janez Janša napada kandidata za generalnega državnega tožilca, ki naj bi vodil vrhovno državno tožilstvo. Jaz mislim, da je to dovolj zgovorno, Janez Janša ima ta trenutek enak procesni položaj kot Ivo Sanader," je jasen Zalar. ''Nisem v enakem položaju kot Sanader," pa odgovarja Janez Janša. Zalarju vrača, da je on v enakem položaju, kot je bil Tomaž Ertl pred 20 leti, ko je javno zagovarjal kršitev človekovih pravic.
Zvonko Fišer, na katerem se lomijo politična kopja, očitkov še ni komentiral. Je pa iz tožilskih krogov slišati, da se zgodovina ponavlja. Očitki so stari 30 let, zagovarjal se je tudi leta 1998, ko je kandidiral za ustavnega sodnika. Po nekaj neuspelih poskusih ga je parlament s 46 glasovi za na koncu vendarle potrdil za ustavnega sodnika. In to bi po mnenju nekaterih tožilcev moralo zadostovati. A kot kaže zdaj, politična fronta z morebitnim naslednikom Brezigarjeve še zdaleč ni končana.
KOMENTARJI (897)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.