Nekdanji predsednik Okrožnega sodišča v Ljubljani Aleša Zalar je pojasnil, da sodbe vrhovnega sodišča, ki je pritrdilo pravosodnemu ministru Lovru Šturmu, ne bo javno kritiziral, saj jo je kot sodnik dolžan sprejeti.
Bo pa na ustavno sodišče vložil ustavno pritožbo, predlog, da se zadržijo pravne posledice te sodbe, torej drugi javni razpis za prosto mesto predsednika Okrožnega sodišča v Ljubljani ter pobudo za presojo ustavnosti drugega odstavka 62. člena zakona o sodiščih, ki ureja imenovanje predsednikov sodišč.
Zalar bo na ustavno sodišče vložil tudi predlog, da se delno zadrži izvajanje tega člena zakona, kolikor minister za pravosodje to določbo uporablja kot podlago za zavrnitev imenovanja kandidatov, ki jih predlaga sodni svet, in predlog za obnovo postopka upravnega spora pred upravnim sodiščem.
Štiri razlage zakona o sodiščih
V zvezi z upravnim sporom so se pojavile štiri različne nasprotujoče si razlage tega, kaj piše v zakonu o sodiščih, meni Zalar in dodaja, da gre za spor o tem, kaj piše v zakonu in očitno ne gre več za spor o tem, ali je on primeren kandidat oz. ali ima dovolj sodniških izkušenj.
Minister za pravosodje je ponudil eno razlago 62. člena zakona o sodiščih, Zalar je v upravnem sporu ponudil drugo razlago, upravno sodišče je zavzelo tretjo razlago tega istega člena in nazadnje je vrhovno sodišče ponudilo četrto povsem drugačno razlago od tiste, ki jo je zavzelo upravno sodišče, je pojasnil Zalar. Po njegovem mnenju nekatere od teh razlag niso v skladu z ustavo. Katera od teh razlag zakona je v neskladju z ustavo pri nas lahko odloča ustavno sodišče in samo ustavno sodišče lahko iz uporabe izloči protiustavno razlago zakona, je poudaril Zalar.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.