Aleš Zalar je pred upravnim sodiščem sprožil upravni spor zaradi odločitve ministra za pravosodje Lovra Šturma, ki je zavrnil predlog sodnega sveta za njegovo ponovno imenovanje na mesto predsednika Okrožnega sodišča v Ljubljani. Kot so potrdili na upravnem sodišču, so tožbo prejeli v torek.
Kot je znano, se je minister strinjal s sodnim svetom, da Zalar izpolnjuje vse formalne in vsebinske pogoje za mesto predsednika Okrožnega sodišča v Ljubljani. Obenem pa je zapisal, da je smiselno kandidata za vodenje sodišča glede na dejstvo, da "bo za vodenje ljubljanskega okrožnega sodišča v naslednjem mandatu potrebno intenzivno in osebno prizadevanje predsednika sodišča za odpravo sodnih zaostankov, iskati med sodniki, ki imajo večletne izkušnje in prakso pri sojenju in vodenju glavnih obravnav".
Vse to po mnenju Šturma "bistveno prispeva k nesporni avtoriteti" predsednika sodišča pri vseh sodnikih na sodišču, s tem pa pri njegovi vlogi za odpravo sodnih zaostankov. Če jim predsednik služi kot vzor pri svojem delu, bo tudi zelo natančno vedel, kateri sodnik je v tem pogledu boljši in uspešnejši od svojih kolegov, je še pojasnil Šturm in dodal, da Zalar tovrstnih sodnih izkušenj ni izkazal. Šturm je prepričan, da je njegova zavrnitev Zalarjeve kandidature v skladu z ustavo. Izvršilni odbor Slovenskega sodniškega društva je nasprotno ugotavljal, da predstavlja takšno ravnanje nedovoljen poseg v neodvisnost sodne veje oblasti.
Danes se je s sporočilom za javnost oglasilo tudi ljubljansko okrožno sodišče, ki je zapisalo, da navedbe, da Zalar nima izkušenj pri boju s sodnimi zaostanki, ne izražajo dejanskega stanja. "Vsem v pravosodju je namreč poznano, da si predsednik ves čas svojega mandata izredno aktivno prizadeva za zmanjšanje sodnih zaostankov." Okrožno sodišče v Ljubljani pa je glede na sodne zaostanke četrto najboljše med okrožnimi sodišči.