Vlada se je z izjavo za javnost odzvala na očitke v zvezi s komisijo, ki preučuje nezakonitosti v Slovenski varnostno-obveščevalni agenciji (SOVA).
Kot je v izjavi zapisal tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak, je vlada dolžna zagotavljati spoštovanje človekovih pravic in enakost vseh državljanov, v primeru Sove pa tudi odpraviti vse nezakonite dejavnosti agencije, ne glede na to, na katerem področju delovanja se zgodijo. Tako torej vlada lahko poseže tudi v operativno dejavnost Sove, saj se tudi tam lahko dogajajo nezakonita dejanja.
V vladi se sklicujejo na resolucijo Evropskega parlamenta iz leta 2006, ki poziva države članice k ustreznemu in učinkovitemu parlamentarnemu ter pravnemu nadzoru nad tajnimi in obveščevalnimi službami ter formalnimi in neformalnimi mrežami, katerih del so te službe.
Vodstvo agencije oviralo nadzor
V vladi so prepričani, da so z ugotovitvami delovne skupine, ki jo vodi pravosodni minister Lovro Šturm, dokazali, da je prejšnje vodstvo agencije učinkovito oviralo parlamentarni nadzor in tudi nadzor lastnih nadrejenih vlad, prav zato je po mnenju vlade prišel čas, da natančno raziščejo, kaj se je v agenciji dogajalo več kot 15 let.
Vlada tako ne pristaja na mnenje nekaterih, da ne bi smeli preiskati nekaterih področij delovanja Sove, saj bi s tem padla učinkovitost agencije. "Vlada RS mora nezakonitosti odpraviti, četudi bi bila morda storilnost kratkotrajno upadla. Agencija mora delovati v skladu z ustavnim redom in zakoni Republike Slovenije," je zapisal Hajdinjak.
Vlada govori, dokazov še ni
Čeprav je premier Janez Janša že pred dvema dnevoma dejal, da je Sova imela prisluškovalno napravo in je, čeprav ni imela pristojnosti, prisluškovala slovenskim državljanom, vlada še vedno ni predstavila dokazov, ki bi to dokazovali.
Če je Sova res prisluškovala državljanom, je to po pojasnilih strokovnjaka s Pravne fakultete Rajka Pirnata hudo nezakonito ravnanje. Kot pojasnjuje Pirnat, se državljanom lahko prisluškuje le, če so izpolnjeni določeni pogoji, npr. domnevna huda ogroženost državne varnosti in če za prisluškovanje odredbo da predsednik vrhovnega sodišča RS.
"Če pogoji niso izpolnjeni, gre za hudo nezakonito dejanje, ki je po našem kazenskem zakoniku kaznivo dejanje. Za to odgovarjajo vsi, ki so bili osebno vpleteni. Odgovarja najprej tisti, ki je to naročil, potem tisti, ki je to izvedel, na koncu pa tudi tisti, ki je zavestno manipuliral z nezakonito pridobljenimi podatki," je dejal Pirnat.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.